EN
13.04.2022, 09:17 Wersja do druku

Warszawa. Program operowy gali „МИ З ВАМИ / Jesteśmy z Wami!” w TW-ON

14 kwietnia o godz. 18.30 w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej odbędzie się charytatywna Gala dla Ukrainy МИ З ВАМИ / Jesteśmy z Wami!. Znamy program części operowej.

fot. proj. Andrzej Pągowski

Teatr Wielki – Opera Narodowa od początku rozpoczęcia wojny na Ukrainie wspiera Naród Ukraiński. Staramy się działać nie tylko w sferze symbolicznej, ale nieść także wymierną pomoc naszym sąsiadom.

Wraz z Naszą Fundacją – Partnerem Gali mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wyjątkowy wieczór operowo-baletowy, którego dochód zostanie w całości przekazany na potrzeby dzieci z Ukrainy. Bilety- cegiełki w cenie od 80 do 150 zł są dostępne w kasach teatru oraz na stronie internetowej teatrwielki.pl.

Pierwszą część koncertu wypełnią utwory znakomitych współczesnych kompozytorów ukraińskich, współpracujących z polskim środowiskiem twórczym: Lubawy Sydorenko, Zoltana Alaashiego i Aleksandra Shymko.

Lubawa Sydorenko i Zoltan Almashi urodzili się we Lwowie i studiowali w tamtejszej Akademii Muzycznej im. Mykoły Łysenki (Sydorenko i Almashi – u Jurija Łaniuka, Szwed – u Myrosława Skoryka); Aleksandr Szymko, urodzony w Borszczowie na Tarnopolszczyźnie, studiował w Kijowie u Jurija Iszczenki. Wszyscy troje byli laureatami programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP „Gaude Polonia”, przeznaczonego dla młodych artystów z Ukrainy i Białorusi; w ramach tego programu doskonalili umiejętności pod kierunkiem Zbigniewa Bujarskiego w Krakowie (Sydorenko) i Aleksandra Lasonia w Katowicach (Almashi, Szymko).

Jako stypendyści „Gaude Polonia” brali również udział w projekcie „Między słowem a dźwiękiem”, realizowanym w latach 2007–2008 przez Instytut Polski w Kijowie: ośmioro ukraińskich twórców skomponowało wówczas utwory do tekstów poetów polskich lub inspirowane polską poezją. W roku 2009 kompozycje te zostały zaprezentowane podczas cyklu koncertów w miastach Polski i Ukrainy.

Podczas uroczystego wieczoru 14 kwietnia zabrzmią dzieła wokalno-instrumentalne w bardzo szczególny sposób odnoszące się do kultury polskiej, stworzone do słów Czesława Miłosza i Haliny Poświatowskiej. Orkiestrę Teatru Wielkiego - Opery Narodowej poprowadzi Andriy Yurkevych, wystąpią wybitne artystki: Olga Pasiecznik i Agata Zubel, pianista Lech Napierała oraz skrzypek Stanisław Tomanek.

Prezentując szczególnie wartościowe przykłady muzyki ukraińskiej XXI wieku pragniemy, podkreślając walor i urodę kultury naszych sąsiadów, wyrazić szacunek dla ich dziedzictwa kulturowego i wsparcie w czasie obecnej trudnej próby. Muzyka ma wielką siłę. Wierzymy, że nasi ukraińscy przyjaciele odczują tego wieczoru bliskość polskich serc i że będzie to zwiastun pokoju i dobrej przyszłości narodu ukraińskiego.

PROGRAM CZĘŚCI II

LUBAWA SYDORENKO

Ab Initio (Symfonia początku)na orkiestrę symfoniczną i skrzypce

solo Stanisław Tomanek - skrzypce

STANISŁAW MONIUSZKO

Kozak

słowa: Jan Czeczot

Olga Pasiecznik - sopran

Lech Napierała - fortepian

ZOLTAN ALMASHI

A liść uniosą dalej wody rzeczne…

słowa: Czesław Miłosz

ALEKSANDR SHYMKO

Hymn to Solitude (Hymn do samotności)

na sopran i orkiestrę kameralną

słowa: Halina Poświatowska

Agata Zubel - sopran

***

МИ З ВАМИ / Jesteśmy z Wami!

Charytatywna gala dla Ukrainy

14 kwietnia, godz. 18.30

Cena biletów: 80-150 zł

PEŁNY PROGRAM GALI

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne