EN

7.04.2022, 16:29 Wersja do druku

Warszawa. МИ З ВАМИ / Jesteśmy z Wami! Polski Balet Narodowy w charytatywnej gali dla Ukrainy

4 kwietnia, godz. 18.30
Teatr Wielki - Opera Narodowa w Warszawie

fot. mat.organizatora

Wojna w Ukrainie poruszyła nas wszystkich. Od pierwszych dni Teatr Wielki - Opera Narodowa solidaryzuje się duchem i sercem z Narodem Ukraińskim w wymiarze zarówno symbolicznym, podświetlając fasadę Teatru w kolorach flagi ukraińskiej, jak i praktycznym.

W naszych pokojach teatralnych schronienie znalazło kilkanaście ukraińskich rodzin. Uczymy ich języka polskiego i angielskiego oraz pomagamy w załatwianiu formalności. Polski Balet Narodowy umożliwił udział profesjonalnym tancerkom i tancerzom z Ukrainy w codziennych lekcjach baletowych. Pracownicy teatru oraz przyjaciele teatru codziennie uzupełniają zapasy żywności w pomieszczeniach udostępnionych uciekinierom. Dostarczamy również ubrania oraz inne niezbędne do życia środki.


Wspólnie z Naszą Fundacją – Partnerem Gali, którego wieloletnie niesienie pomocy dzieciom jest dla nas cennym doświadczeniem, postanowiliśmy językiem muzyki i baletu wesprzeć finansowo Uchodźców. Zabezpieczyć ich podstawowe potrzeby – bezpieczeństwa, dachu nad głową, ciepła i jedzenia. Dlatego gorąco zachęcamy do zakupu biletów (80–150 zł), z którego całkowity dochód zostanie przeznaczony na dzieci i sieroty z Ukrainy.

Aby zwrócić uwagę na okrucieństwo wojny i poprzez ruch ukazać cierpienie oraz niepewność ludzkiego losu, na wieczór złoży się mozaika obrazów ze spektakli dobrze znanych publiczności Polskiego Baletu Narodowego. Obrazów poddających refleksji tematykę trwogi jednostki w obliczu prześladowań w poematach choreograficznych Silbersee oraz Gebet z baletu Kurt Weill oraz duecie Wie lange noch?,będącym emanacją tragizmu rozstania w obliczu wojny i poruszającą eksklamacją pytania: jak długo jeszcze to potrwa?

Motyw rozłąki w obliczu działań wojennych stał się teraz w Ukrainie okrutną codziennością. Profetyczny stał się wystawiony na deskach TW-ON w listopadzie ubiegłego roku Exodus Anny Hop do muzyki Wojciecha Kilara, który tak wymownie nawiązuje do masowej ucieczki w obliczu śmiertelnego zagrożenia. Z kolei wstrząsająca powstańcza sekwencja z baletu I przejdą deszcze… Krzysztofa Pastora z muzyką Henryka Mikołaja Góreckiego, choć inspirowana filmem Kanał Andrzeja Wajdy, okazuje się aż nadto realnym odniesieniem do tematu ludobójstwa toczącego nękaną wojną Ukrainę.

W baletowej części Gali wystąpią: Chinara Alizade, Yuka Ebihara, Paweł Koncewoj, Diogo de Oliveira, Patryk Walczak, Maksim Woitiul, Vladimir Yaroshenko oraz zespół Polskiego Baletu Narodowego.

PROGRAM (część II)

Modlitwa z baletu Kurt Weill
choreografia: Krzysztof Pastor
muzyka: Kurt Weill
Maksim Woitiul

Srebrne jezioro z baletu Kurt Weill
choreografia: Krzysztof Pastor
muzyka: Kurt Weill
Diogo de Oliveira, Patryk Walczak

Jak długo jeszcze? z baletu Kurt Weill
choreografia: Krzysztof Pastor
muzyka: Kurt Weill
Chinara Alizade, Vladimir Yaroshenko

Exodus z baletu Exodus
choreografia: Anna Hop
muzyka: Wojciech Kilar
soliści i zespół PBN

Requiem z baletu I przejdą deszcze…
choreografia: Krzysztof Pastor
muzyka: Henryk Mikołaj Górecki
Yuka Ebihara, Paweł Koncewoj oraz tancerze PBN


МИ З ВАМИ / Jesteśmy z Wami!
Charytatywna gala dla Ukrainy
14 kwietnia, godz. 18.30
Cena biletów: 80-150 ZŁ

PEŁNY PROGRAM GALI

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne