EN

24.05.2024, 14:09 Wersja do druku

Warszawa. Freedom in choreography. Dzień Wolności z kolektywem HOTELOKO i konsorcjum CODASI

HOTELOKO movement makers zaprasza na Dzień Wolności. Ten warszawski kolektyw w składzie Agata Życzkowska, Mirek Woźniak, Karina Szutko i Maciej Feliga działa aktywnie w dziedzinie choreografii i tańca współczesnego, obecnie w ramach projektu „CODASI - Contemporary Dance for Sustainabilty and Inclusion”.

fot. mat. organizatora

CODASI to konsorcjum złożone z przedstawicieli pięciu europejskich partnerów z Belgii, Francji, Włoch, Serbii i Polski, które zajmuje się zrównoważonym rozwojem i włączaniem społecznym w tańcu współczesnym. Ideą projektu jest porównanie sytuacji oraz strategii zespołów i kolektywów działających w dziedzinie choreografii w rożnych krajach oraz wypracowanie metod, które będą wzmacniały tematykę zrównoważonego rozwoju. Ważnym celem jest także integracja publiczności tańca współczesnego, dlatego jedno z wydarzeń tego projektu odbywa się w Warszawie w ramach święta, jakim jest Dzień Wolności i Praw Obywatelskich - polskie święto obchodzone 4 czerwca. Z tej okazji zapraszamy na wydarzenie pt. „Freedom in choreography / CODASI”. 

„Podczas tego spotkania zaprezentujemy Wam, czym się zajmujemy. Chcemy podzielić się wiedzą, praktyką, naszymi poszukiwaniami w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i włączania społecznego oraz integracji w sztuce i w życiu codziennym. Będzie to spotkanie złożone z różnych elementów: pokaz work in progres naszej najnowszej pracy choreograficznej – spektakl „(M)others”, zaprezentujemy częściowe efekty naszej pracy w ramach projektu CODASI, zaprosimy chętne osoby do praktyki ruchowej i do dyskusji. Interesuje nas społeczna ewolucja prowadząca do tolerancji, a jeszcze szerszej do akceptacji i empatii – mówi Agata Życzkowska, założycielka kolektywu HOTELOKO movement makers i autorka idei tego spotkania.

Spektakl „(M)others” skupia się na rozbudowanej koncepcji matki, obejmującej nie tylko relacje biologiczne, ale także społeczne i terytorialne. Wątek MATKI przybiera formę abstrakcyjną, sięgającą głębiej niż tylko relacje genetyczne czy społeczne. Jest to próba zgłębienia tej uniwersalnej roli "MATKI", którą każdy z nas nosi w sobie, niezależnie od płci, wieku, tożsamości seksualnej, koloru skóry, stopnia sprawności czy wykształcenia. "(M)others" stawia pytania dotyczące natury relacji rodzinnych, ich trwałości, możliwości przekształceń. Idea spektaklu otwiera przestrzeń do refleksji nad empatią, społecznymi oczekiwaniami i miłością pomimo różnic. Bardzo istotne są także poszukiwania związane z szerszym spojrzeniem na tę tematykę, w tym w szczególności na MATKĘ ZIEMIĘ (MOTHER EATRH).

W programie:

- pokaz work in progres spektaklu „(M)others” w koncepcji i choreografii Agaty Życzkowskiej w wykonaniu kolektywu HOTELOKO movement makers: Agata Życzkowska, Mirek Woźniak, Karina Szutko, Maciej Feliga

- prezentacja projektu CODASI – „Contemporary Dance for Sustainability and Inlcusion”

- spotkanie w kręgu

- praktyka taneczno-ruchowa z elementami relaksacji (warsztaty dla chętnych osób)

- dyskusja

- poczęstunek

Dla kogo: 

- dla każdej osoby, która chciałaby nas poznać

- dla każdej osoby, która nas zna i chciałaby się spotkać w czerwcową sobotę

- dla każdej osoby, która lubi spędzić czas w grupie, gdzie dzielimy się naszą tożsamością i pozostawiamy też przestrzeń do dyskusji dla innych osób

- dla każdej osoby, która lubi się ruszać 

- dla każdej osoby, która lubi patrzeć na ruch innych osób

- dla każdej osoby, która ceni sobie wolność

Prowadzenie warsztatów:

AGATA ŻYCZKOWSKA - choreografka, aktorka, pedagożka. Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. Stypendystka m.st. Warszawy. Od 2011 r. prowadzi kolektyw HOTELOKO movement makers - zrealizowała m.in. spektakle „Extinction: REplay” i „Solarpunk”. Współpracowała z Magdaleną Przybysz („Moi przyjaciel tańczą”, „Insta Show”) i Wojciechem Grudzińskim („Darklena”, „frau blush”). Otrzymała nagrodę dla kolektywu HOTELOKO za spektakl „Absolutely Fabulous Dancers” na Festiwalu Quartiers Danses w Montrealu (2019) oraz wspólnie z Mirkiem Woźniakiem Pierwszą Nagrodę za spektakl „Axiom of Choice” na Sopockich Konsekwencjach Teatralnych (2020). Jej spektakl „LUXA” był wybrany do Polskiej Platformy Tańca 2024. Swoje choreografie buduje kolażowo z wykorzystaniem ruchu autentycznego, ruchu codziennego i improwizacji oraz pracuje ze storytellingami w oparciu o wątki tożsamościowe łącząc je z projekcjami wideo. W pracy pedagogicznej szuka relaksu i przyjemności w tańcu, którymi dzieli się z innymi osobami. 

Pozostałe osoby tworzące kolektyw HOTELOKO movement makers:

KARINA SZUTKO - tancerka, choreografka. Uczestniczyła w czterech programach Erasmus+ „Dance Highways”, „Viral Visions-deconstructing art immunity”, “Innovative Tools For Dance Teachers” (In.To.Da.Te.) oraz „Contemporary Dance for Sustainability and Inclusion-CODASI”. Mistrzyni świata w kategorii Latin Show (Sarajewo 2019). Od 2018 r. współtworzy kolektyw HOTELOKO movement makers - brała udział w spektaklu „Insta Show”. W 2022 roku wzięła udział w nowej wersji spektaklu ”Extinction: REplay”, która była prezentowana we Francji w Carcassonne, na Festiwalu Lekuz Leku w Bilbao w Kraju Basków-Hiszpanii oraz w Düsseldorfie podczas internationale tanzmesse nrw w Theater der Klänge. Obecnie bierze udział w spektaklach „SOLARPUNK” i „LUXA”.

MIREK WOŹNIAK - tancerz, wokalista - aktor musicalowy, choreograf. Otrzymał nominację w ramach XVI Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury dla Najlepszego Tancerza (kategoria pozostałe formy taneczne  2022). Wielokrotny uczestnik Międzynarodowego Festiwalu Baletowego w Miami. Współtwórca kolektywu artystycznego "Kompania Primavera" wraz z Izą Szostak, Ramoną Nagabczyńską, Anną Hop, Szymonem Osińskim, pod kierownictwem Dariusza Lewandowskiego. Od 2019 r. wraz z Agatą Życzkowską współtworzy kolektyw HOTELOKO movement makers, w ramach którego zrealizował cztery spektakle: „Absolutely Fabulous Dancers”, Axiom of Choice”. "Extinction: REplay" i „SOLARPUNK”.

MACIEJ FELIGA - tancerz, performer, aktor. Od młodego wieku tańczył klasykę, taniec współczesny i taniec turniejowy w różnych stylach tanecznych. Uczęszczał do Studia Teatralnego w Teatrze BAZA w Warszawie. Od 2023 roku należy do kolektywu HOTELOKO movement makers, z którym zrealizował spektakl „SOLARPUNK” w koncepcji i choreografii Agaty Życzkowskiej, prezentowany podczas U:NEW Dance Wave Festival w Warszawie oraz na festiwalu Festival Internazionale Dissidanza w Palermo (2023). Współpracował z Dawidem Żakowskim przy spektaklach „Balladyna” (2020) i „FEferdydurke” (2021) oraz w ramach Stowarzyszenia Sztuka Nowa, gdzie zrealizował spektakl „Hamlet.motion”, który przekształcił się w spektakl „Hamlet w ruchu” (2023). 

Produkcja: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / kolektyw HOTELOKO movement makers

Partnerzy: Ośrodek Kultury Ochoty OKO, Dame de Pic/Bruksela, l’espace/Palermo, La Galerie Choréographique/Carcassonne, Kultura Nova/Novi Sad

Dofinansowano przez Unię Europejską

Produkcja spektaklu „(M)others” dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Freedom in choreography DZIEŃ WOLNOŚCI z kolektywem HOTELOKO i konsorcjum CODASI

8.06.2024 / godz. 17.00 / Wstęp wolny

spektakl / warsztaty / dyskusja 

Ośrodek Kultury Ochoty OKO - Sala widowiskowa OKO, ul. Radomska 13/21, Warszawa

Wydarzenie FB: https://www.facebook.com/events/1176022213395931/ 

Więcej info: http://fundacjarozwojuteatru.pl/pl/

Kontakt: [email protected] 

Źródło:

Materiał nadesłany