EN

3.08.2022, 14:12 Wersja do druku

Warszawa. FINA: UE przekazała ponad 23 mln zł na digitalizację i rekonstrukcję polskich filmów

Inne aktualności

Na przedsięwzięcie pn. „Digitalizacja zasobów kultury, w tym materiałów archiwalnych, zwiększenie dostępności i poprawa jakości zasobów kultury udostępnianych cyfrowo znajdujących się w zasobach FINA” Unia Europejska przekazała Filmotece Narodowej - Instytutowi Audiowizualnemu ponad 23 mln zł.

"C.K. Dezerterzy Janusza Majewskiego, Rozmowy kontrolowane Sylwestra Chęcińskiego, Znachor Jerzego Hoffmana, Wielka droga Michała Waszyńskiego – takie tytuły znajdą się pośród filmów, których digitalizację i rekonstrukcję rozpoczęła Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA) w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa" - poinformował w środę PAP kierownik działu marketingu i promocji FINA Michał Komorowski.

Jak wyjaśnił, projekt, na który FINA otrzymała ponad 23 mln zł ze środków UE, zakłada udostępnienie online 200 przedwojennych i powojennych polskich filmów oraz 4 tys. 800 materiałów okołofilmowych (m.in. plakatów, scenariuszy i fotosów).

Przedsięwzięcie pn. "Digitalizacja zasobów kultury, w tym materiałów archiwalnych, zwiększenie dostępności i poprawa jakości zasobów kultury udostępnianych cyfrowo znajdujących się w zasobach FINA" to inwestycja współfinansowana przez UE ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-20.

Wyjaśniono, że głównym celem projektu jest zapewnienie powszechnego dostępu do informacji o zasobach FINA poprzez nową platformę cyfrową. "Dzięki innowacyjnej wyszukiwarce możliwy będzie szeroki dostęp do zgromadzonych i budowanych w przyszłości zasobów audiowizualnych Filmoteki oraz efektywne zarządzanie rosnącym zbiorem materiałów filmowych i okołofilmowych" - napisano w informacji, dodając, że "przy tworzeniu nowego portalu FINA wykorzystane będą doświadczenia rządowego projektu otwartych zasobów kultury i nauki kronika.gov.".

Poinformowano, że "kluczowym elementem projektu jest cyfryzacja zasobów archiwalnych Filmoteki w celu ich zabezpieczenia i efektywnego upowszechnienia". "Łącznie zdigitalizowanych zostanie 200 filmów, a część z nich zostanie poddana pełnej rekonstrukcji" - napisano.

Podkreślono, że cyfryzacja obejmie 50 filmów przedwojennych, w tym taśmy z kolekcji nitro, zagrożone utratą z powodu postępującego rozpadu nośnika. Spośród dokonań polskiej kinematografii przedwojennej FINA udostępni m.in. dzieła Michała Waszyńskiego, Henryka Szaro, Mieczysława Krawicza, Adama Krzeptowskiego i Aleksandra Forda.

"Polskie kino powojenne reprezentowane będzie w projekcie przez filmy, m.in.: Grzegorza Królikiewicza, Jerzego Hoffmana, Janusza Majewskiego, Zbigniewa Kuźmińskiego, Sylwestra Chęcińskiego, Witolda Leszczyńskiego, Andrzeja Barańskiego, Waldemara Krzystka, Macieja Wojtyszki, Tomasza Zygadły i Wojciecha Wójcika" - napisano. "Zaplanowano również digitalizację krótkich metraży, a także animacji tak uznanych twórców, jak Piotr Dumała, Ryszarda Czekały i Juliana Józefa Antonisza" - dodano w informacji.

Digitalizacja obejmie także 4 tys. 800 materiałów okołofilmowych (w tym m.in. scenariusze, scenopisy, plakaty oraz fotosy).

"Realizacja projektu jest istotnym elementem ochrony, zabezpieczania i upowszechniania materiałów archiwalnych, który jest zgodny z misją statutową FINA" - podkreślono w przesłanej informacji.

Zakończenie projektu inwestycyjnego planowane jest na październik 2023 r.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne