EN

25.06.2021, 15:09 Wersja do druku

Warszawa. Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny z FOCAL International Award za rekonstrukcję

Inne aktualności

Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny została uhonorowana nagrodą FOCAL International Award 2021 w kategorii najlepsza rekonstrukcja za film "Ostatni etap" Wandy Jakubowskiej z 1947 roku.

O otrzymaniu nagrody Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny poinformowała na swoim profilu na Facebooku. "Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny otrzymała prestiżową nagrodę FOCAL International Awards 2021 w kategorii Najlepsza Rekonstrukcja za film Ostatni etap Wandy Jakubowskiej z 1947 roku. Gratulujemy całemu zespołowi!" - napisano we wpisie.

W komunikacie przekazano również, że pokaz "Ostatniego etapu" po rekonstrukcji odbędzie się w sobotę 26 czerwca o godz. 17. w Kinie Iluzjon.

Jak czytamy na stronie Iluzjonu, digitalizacja i restauracja "Ostatniego etapu" została wykonana w 2019 r. w pracowniach FINA we współpracy ze Studiem Filmowym TOR (obecnie WFDiF). "Do czasu podjęcia prac nad filmem był on dostępny dla widzów jedynie w postaci kopii pokazowej 35 mm oraz w wersji SD, powstałej w wyniku zgrania kopii pozytywowej za pomocą telekina. W obu przypadkach film posiadał ubytki w klatkach, obraz był bardzo zaciemniony, a dźwięk charakteryzował się występowaniem licznych hałasów i trzasków. Niektóre dialogi, istotne dla zrozumienia fabuły filmu, były wręcz niesłyszalne" - wspomniano.

Dodano, że "w archiwum FINA nie zachował się ani negatyw filmu Ostatni etap, ani żadna z wytworzonych na podłożu łatwopalnym w latach 40. kopii dystrybucyjnych". "Na potrzeby realizacji projektu zeskanowano w standardzie 4K i przebadano sześć materiałów pozytywowych i negatywowych. Za podstawę rekonstrukcji obrazu i dźwięku przyjęto kontrnegatyw. W celu uzyskania najpełniejszej wersji filmu braki w klatkach zostały uzupełnione z nośników pozytywowych. Światowa premiera odrestaurowanego filmu odbyła się w lutym 2020 roku na festiwalu filmowym Berlinale, w sekcji Berlinale Classics" - napisano.

W komunikacie przypomniano, że restauracja cyfrowa "Ostatniego etapu" była współfinansowana przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, a także Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

FOCAL International Awards to prestiżowe nagrody przyznawane twórcom różnych rodzajów materiałów audiowizualnych od 18 lat. Tegorocznych laureatów ogłoszono w czwartek 24 czerwca podczas streamingu na Facebooku. Gospodynią uroczystości była brytyjska aktorka i pisarka Jo Caulfield.

Źródło:

PAP

Autor:

Daria Porycka

Wątki tematyczne