EN
29.06.2022, 17:26 Wersja do druku

Warszawa. Dziedziniec Kultury „Ballady i Dysonanse”

Znakomici artyści, m. in.: Sławek Jaskułke, New Bone, Skalpel, Błoto, Ania Rusowicz, Ifi Ude, Hatti Vatti, T/Aboret, Gooral i Stanisław Leszczyński – to gwiazdy tegorocznej edycji Dziedzińca Kultury, cyklu letnich koncertów Narodowego Centrum Kultury. Przed siedzibę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapraszamy w każdy piątek od 1 lipca do 26 sierpnia 2022 r., o godzinie 20.00. Piątą edycję Dziedzińca otworzy gość specjalny – ukraiński zespół Probass & Hardi. Jak co roku wstęp bezpłatny po wcześniejszej rejestracji.

mat. organizatora

Inne aktualności

– Już od pięciu lat organizujemy latem cykle koncertów pod wspólnym tytułem Dziedziniec Kultury. Wraz
z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego co piątek otwieramy wewnętrzną przestrzeń ministerstwa dla widzów i artystów. Ten rok został uznany Rokiem Polskiego Romantyzmu –
w 200-lecie wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, dlatego zdecydowaliśmy, aby naszym koncertom przyświecały idee i wątki nawiązujące do epoki romantyzmu, takie jak natura, intuicja, tęsknota, uczuciowość, miłość, metafizyka. „Miej serce i patrzaj w serce
” pisał nasz wieszcz narodowy. Mam nadzieję, że muzyka, która zabrzmi na Dziedzińcu Kultury, poruszy najczulsze struny w naszych sercach – podkreśla prof. Rafał Wiśniewski, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury.

W kolejne piątki lipca i sierpnia o 20.00 będziemy muzycznie rozpoczynać wszystkie wakacyjne weekendy. To znakomita okazja, by w otoczeniu pięknej klasycystycznej architektury Pałacu Potockich posłuchać znakomitych wokalistów i instrumentalistów wykonujących bardzo różnorodną muzykę: od klasyki poprzez jazz, rock, etno po elektronikę. Każdemu z koncertów przyświeca inne romantyczne hasło, do którego nawiązują artyści podczas swoich występów.

W dniu rozpoczęcia wydarzenia, 1 lipca będziemy mieli okazję usłyszeć projekt Piotra Kalińskiego – Hatti Vatti oraz ukraiński zespół Probass & Hardi, grający muzykę elektroniczną z wpływami etno. Ukraińscy artyści na co dzień są zmobilizowani i tylko dzięki specjalnemu pozwoleniu władz będą mogli przyjechać i zagrać dla warszawskiej publiczności w ten wyjątkowy wieczór. Koncert jest również wyrazem naszej solidarności z narodem ukraińskim.

Kolejne piątki będą należeć do zespołu Skalpel grającego electro nu jazz (08.07), czy okołojazzowej formacji Błoto (15.07). Wielbiciele klasyki i talentu Sławka Jaskułke będą mogli posłuchać jego solowego koncertu (27.07), a następnie jazzowego kwintetu New Bone. 29.07 T/Aboret zabierze nas w podróż w rejony jazzu, klasyki i world music, zaś Gooral ze Stanisławem Leszczyńskim (05.08) zagrają w nurcie slow-electro z wpływami etnicznymi. W samym środku gorącego sierpnia na scenie Dziedzińca będzie królowała Ifi Ude, która zaprezentuje materiał ze swojej ostatniej płyty Ludevo (12.08). 19 sierpnia NCK zaprasza na specjalny projekt muzyczny nawiązujący do idei romantycznej miłości. Dziedziniec Kultury zakończymy 26.08 koncertem Ani Rusowicz, która rockowo wyśpiewa romantyczne nuty.

Od 2017 na Dziedzińcu Kultury gościliśmy już kilka tysięcy widzów i kilkudziesięciu wyjątkowych artystów a niektóre nasze koncerty transmitowaliśmy w TVP i Polskim Radiu. Każdy Dziedziniec miał inną stylistykę. W zeszłym roku artyści mierzyli się z twórczością Stanisława Lema a na scenie przed Ministerstwem Kultury wystąpili między innymi: Józef Skrzek, Renata Przemyk, BOKKA, Urszula Dudziak, Ścianka, Natalia Kukulska, Krzysztof Cugowski, Atom String Quartet, Małe Instrumenty. Wcześniej gościliśmy Wojtka Mazloewskiego, Milo Ensamble, Osjana, Stanisława Soykę, Leszka Możdżera, Marcina Wyrostka, czy Marcina Maseckiego. Jak co roku program jest ambitny a muzycy reprezentują najwyższym poziom artystyczny i własny styl muzyczny. Zawsze Dziedziniec Kultury jest otwarty dla publiczności i bezpłatny.

Występom artystycznym na żywo towarzyszyć będzie specjalnie zaprojektowana oprawa wizualna, wyświetlana na wielkoformatowym ledowym ekranie na scenie. Inspiracją dla animacji i grafik komputerowych będzie zarówno wykonywana muzyka, jak też nawiązania do romantycznej literatury
i sztuki.

Źródło:

Materiał nadesłany