W ramach projektu zostanie zaprezentowany spektakl „Ostatni sen Eugenii/Eugenias letzetr Traum” w reż. Doroty Abbe. Przedstawienie zawita do Katowic, Mysłowic, Mosiny i Poznania. Jest to historia obozu dziecięcego przy ul. Przemysłowej w Łodzi.
Polen-Jugendverwahrlager der Sicherheitspolizei in Litzmannstadt (w dosłownym tłumaczeniu Przechowawczy Obóz Policji Bezpieczeństwa dla Polskiej Młodzieży), który funkcjonował w Łodzi od grudnia 1942 do stycznia 1945 roku. Nazywany był obozem izolacyjnym, prewencyjnym, przejściowym, pracy lub karnym, dla dzieci i młodzieży, a najczęściej – obozem przy ulicy Przemysłowej. Główną osią spektaklu jest postać Eugenii Pol vel Genowefy Pohl - wachmanki obozu. Jej dwoista natura, totalne wyparcie swoich zbrodni, jej wersja zdarzeń w zderzeniu ze wspomnieniami więźniów opisujących Pohl jako wyjątkowo okrutną sadystkę, stała się punktem wyjścia do teatralnych poszukiwań. Twórcy pragną zadać pytania dotyczące historii i jej związku z teraźniejszością, mechanizmów pamięci, niepamięci i wyparcia, odwiecznych dylematów granic dobra i zła, związku kata i ofiary. Spektakl oparty jest na autorskim, prapremierowym tekście Kuby Kaprala pt. “Ostatni sen Eugenii” inspirowanym m.in. faktami historycznymi, tekstami literackimi, reportażami i filmami dotyczącymi obozu przy ul. Przemysłowej oraz autentycznymi wypowiedziami byłych więźniów obozu. Stanowi kompilację teatru formy, teatru wizualnego, teatru tańca. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami oraz z historykiem i edukatorem Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.
Twórcy:
Pomysł i realizacja: Fundacja Gra/nice
Reżyseria: Dorota Abbe
Tekst: Kuba Kapral
Scenografia: Grupa Mixer
Muzyka: Grzegorz Mazoń
Choreografia: Ilona Gumowska
Obsada: Łukasz Batko, Masza Lesiak-Batko, Żaneta Małkowska, Piotr Mokrzycki
Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 16 roku życia.
Spektakl został zrealizowany w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ze środków Miasta Łodzi oraz przy wsparciu Fundacji LodzArte.
Zadanie “Ocalić od zapomnienia” dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Miejski Dom Kultury Szopienice-Giszowiec w Katowicach
Data: 17.06.2024 r. - godz. 16.00
Godzina zakończenia - 18.00
Miejsce: Mysłowicki Ośrodek Kultury
Data: 18.06.2024 r. - godz. 11.00
Godzina zakończenia - 13.00
Mosiński Ośrodek Kultury
Data: 6.09.2024 r. - godz. 18.00
Godzina zakończenia - 20.00
Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu
Data: 7.09.2024 r. - godz. 19.00
Godzina zakończenia - 21.00