EN

4.10.2021, 08:10 Wersja do druku

Warszawa. "Don Kichot" - pierwsza premiera Teatru Soho po okresie izolacji

Igor Gorzkowski po raz kolejny sięga po klasykę literatury europejskiej. „Don Kichot” to najnowsza, pierwsza po okresie izolacji premiera warszawskiego Teatru Soho. Premiera odbędzie się 16 października.

fot. proj. Katarzyna Szarek

Uniwersalizm mitu błędnego rycerza z Manczy pozwala nadać szerszy kontekst naszej opowieści. O czym to będzie przedstawienie? O marzeniach. Okolicznościach w jakich się rodzą i umierają. O uporze w dążeniu do nich. O nas samych. O rozpaczy kiedy rozwiewa je wiatr przyziemnej codzienności. W kontekście postaci literackiej, o aktorze, który wciela się w postać i gra nie swoje życie, odbywa marzycielską podróż. Interesuje nas postawa marzyciela - dziś, współcześnie. Czy współczesny marzyciel to ciągle niepoprawny romantyk?

- W tak trudnych i wymagających obecnie czasach celowo puszczamy oko do widza i chcemy wpuścić w nasze życie trochę „powietrza” i marzeń. Tym razem nie chcemy robić teatru, który bacznie obserwuje i próbuje opisać, „złapać” obecną rzeczywistość, chcemy małej „ucieczki”, wytchnienia dla nas i dla widza– przekonuje Marta Wójcicka, dyrektor Teatru Soho.

W obsadzie spektaklu znaleźli się: Aleksandra Batko, Maciej Cymorek, Igor Kowalunas, Wiktor Korzeniewski i Bartosz Mazur. Za kostiumy odpowiada Joanna Walisiak, a za scenografię – Honza Polivka. Muzykę skomponował Maciej Witkowski. Adaptacja powstała na podstawie nowego tłumaczenia Wojciecha Charchalisa.

Teatr Soho to scena prowadzona przez Stowarzyszenie Studio Teatralne Koło. Znakiem rozpoznawczym teatru jest tworzenie literackiego teatru pod prąd, teatru opartego na rzetelnej pracy teatralnej oraz na wysokim rzemiośle twórczym. Spektakle są bardzo dopracowanymi formami teatralnymi, w których twórcy mają więcej czasu na pracę niż w teatrze instytucjonalnym, a widzowie, więcej szansy na przeżycie czegoś wyjątkowego, bliskiego, dzięki kameralnej przestrzeni sceny i widowni.

Najbliższe spektakle:

17 października g. 16.00 oraz g. 19.30

18 października g. 19.30

19 października g.19.30

20 października g.19.30

Teatr Soho, ul. Mińska 25 bud.74

Więcej informacji:

https://teatrsoho.pl/spektakl/don-kichot/https://www.facebook.com/teatrsoho

bilety w cenie 30/50 zł dostępne: https://ewejsciowki.pl/warszawa/teatry/teatr-soho,43#

TWÓRCY

IGOR GORZKOWSKI - reżyseria

Reżyser i dramaturg. Od 2011 r. pełni funkcję zastępcy dyrektora artystycznego w Teatrze Ochoty w Warszawie. Realizuje spektakle korzystając ze swoich własnych scenariuszy, m.in. "Taksówka", "Kalino malino czerwona jagodo", "Tajemniczy klient" oraz własnych adaptacji teatralnych, m.in. "Spacerowicz" wg Roberta Walsera, "Żółta strzała" wg W. Pielewina. Zrealizował kameralną "Burzę" z Henrykiem Talarem w roli głównej, a także stworzył autorską adaptację i inscenizację Idioty Fiodora Dostojewskiego z Agatą Buzek w roli tytułowej. Współpracuje również z innymi teatrami w Polsce. Zrealizował dla Programu 2 Polskiego Radia "Mewę" Borysa Akunina (Grand Prix na festiwalu Dwa Teatry - Sopot 2013), a w 2016 "Wampira" Wojciecha Tomczyka (nagroda za reżyserię na festiwalu Dwa Teatry - Sopot 2016

JOANNA WALISIAK - kostiumy

Scenografka. Kostiumografka. Malarka. Artystka wizualna. Zajmuje się wystawiennictwem, malarstwem i obrazowaniem alternatywnym. W dziedzinie scenografii w dorobku liczy ponad 60 realizacji scenograficznych i kostiumowych w teatrze, teatrze telewizji i filmie. Absolwentka studiów doktoranckich Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie oraz studiów magisterskich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Wydziału Pedagogiczno -Artystycznego w Kaliszu. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. zw. Andrzeja Niekrasza. Nagroda Rektora UAM w Poznaniu za "Portret M". W dorobku liczy ponad 50 wystaw zbiorowych i indywidualnych. Pedagog. Wykładowca Szkoły Wyższej w Warszawie VIAMODA.

HONZA POLIVKA - scenografia

Scenograf, dzieli pracę między Polskę a Czechy. Współpracował z takimi reżyserami jak: Redbad Klynstra, Jarosław Kilian, Iwona Pasińska, Igor Gorzkowski

MACIEJ WITKOWSKI - muzyka

Muzyk, gitarzysta, aranżer, lider zespołu The Freuders.

BARTOSZ MAZUR

Aktor, absolwent krakowskiej PWST. Ukończył kurs pedagogiczny w Instytucie Doskonalenia Kadr Pedagogicznych. Jest instruktorem teatralnym w Teatrze Ochoty. Organizuje warsztaty teatralne i interaktywne dla dzieci i młodzieży. Wspiera i szkoli nauczycieli pracujących z dziećmi w przestrzeni teatralnej. Współtworzy Studio Teatralne KOŁO. Współpracuje z warszawskimi teatrami Soho, Dramatycznym i Ochoty, Młyn. Wcześniej kilka lat związany z lubelskim Teatrem im. Juliusza Osterwy i jeleniogórskim Teatrem im. C.K.Norwida. Współpracował także z białostockim Teatrem Dramatycznym. Jako Latający Animator Kultury wspiera Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę”.

WIKTOR KORZENIEWSKI

polski aktor teatralny i telewizyjny, a także lektor audiobooków, związany z Teatrem Ochoty, Teatrem Soho oraz Scena Prezentacje

ALEKSANDRA BATKO

Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie, związana m.in. z kultowym Teatrem Derevo, Teatrem im. J.Słowackiego w Krakowie, Teatrem Miejskim w Gliwicach, Warszawskim Centrum Pantomimy, Teatrem Niewielkim

IGOR KOWALUNAS

Absolwent PWST we Wrocławiu, aktor filmowy i teatralny. Związany m.in. z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Teatrem Ochoty, Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, Teatrem Polskim we Wrocławiu. Występował u takich reżyserów jak: Agata Duda-Gracz, Igor Gorzkowski czy Michał Siegoczyński.

MACIEJ CYMOREK

Aktor filmowy i teatralny, rocznik 1993. Wystąpił m.in. w „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”, „PolandJA” oraz „Żmijowisko”

Źródło:

Materiał nadesłany