EN

27.04.2022, 14:17 Wersja do druku

Warszawa. Czytanie performatywne sztuki Leny Laguszonkowej w TR Warszawa

Inne aktualności

8 maja (niedziela) o godzinie 19.00 zapraszamy na czytanie performatywne sztuki autorstwa Leny Laguszonkowej „Mój sztandar zasikał kotek" („Моё знамя обосцала кошечка”) w reżyserii aktorki TR Warszawa, Aleksandry Popławskiej. Tekst przetłumaczyła na język polski Agnieszka Sowińska.

W czytaniu wezmą udział aktorki i aktor TR Warszawa, Sebastian Pawlak, Justyna Wasilewska oraz Aleksandra Popławska.

Czytanie odbędzie się na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8. Po jego zakończeniu zapraszam serdecznie na spotkanie z autorką tekstu, Leną Laguszonkową oraz Sebastianem Pawlakiem, Justyną Wasilewską oraz Aleksandrą Popławską. Rozmowę poprowadzi Roman Pawłowski, kurator, dramaturg, pełnomocnik dyr. TR Warszawa ds. programowych.

MÓJ SZTANDAR ZASIKAŁ KOTEK

"Trauma Holocaustu i dżinsy z bazaru" - ukraińska dramatopisarka, Lena Laguszonkowa odmalowuje historię dorastania na prowincji. To osobista opowieść nastolatki z wielką polityką w tle. Opowieść, której ostatnie strony dopisane zostały nocą podczas bombardowania w kijowskim schronie. W sztuce ukraińskiej artystki krzyżują się dwie historie: osobista opowieść nastolatki i historia kraju, w którym przyszło jej dorastać.

Lena Laguszonkowa urodziła się w miejscowości Stanica Ługańska w Ukrainie. Skończyła wydział historii Ługańskiego Państwowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki, a w 2018 roku zadebiutowała jako dramatopisarka. Jej sztuka "Baza" opowiadająca o kobietach i prostytucji była prezentowana podczas festiwalu "Tydzień sztuki aktualnej" w Kijowie. W 2021 roku artystka wzięła udział w organizowanym przez Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy konkursie Aurora – Nagroda Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy. Jej sztuka "Matka Gorkiego" o kobietach pochodzących spod Ługańska znalazła się w finale bydgoskiego konkursu.

“Mój sztandar zasikał kotek” to poruszająca opowieść o dorastaniu w postsowieckim wielonarodowym Donbasie. W życiu bohaterki – dziewczyny z małej miejscowości splatają się dwie historie: polityczna z Pomarańczową Rewolucją, Majdanem i wojną 2014 roku oraz osobista historia dojrzewania. Propagandowe filmy w szkole i desperackie próby rozpoczęcia życia erotycznego. Marzenia o zostaniu snajperem i pierwsza guma do żucia. Trauma Holocaustu i dżinsy z bazaru.

Lena Laguszonkowa z językową wirtuozerią, humorem i nostalgią opisuje świat ukraińskiej prowincji przełomu XX i XXI wieku. Patrzy w przeszłość z perspektywy roku 2022 i rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Swoją sztukę kończyła pisać w schronie w bombardowanym Kijowie, nie wiedząc, czy przeżyje noc. 

Szczegółowe informacje o czytaniu znajdują się na stronie internetowej naszego teatru (link jest TU).

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne