EN
19.03.2021, 08:05 Wersja do druku

Warszawa. Czytanie performatywne online sztuki "Gate 23" z Teatru Ateneum

Nagranie czytania performatywnego sztuki "Gate 23" Stefana Vögla w reż. Wojciecha Adamczyka będzie dostępne na naszym kanale YouTube od 19 do 21 marca. - poinformowano w czwartek na Facebooku warszawskiego Teatru Ateneum im. S. Jaracza.

fot. mat. teatru

Jak wyjaśniono, "rejestrację czytania performatywnego Gate 23 zorganizowano we współpracy Teatru Ateneum, Austriackiego Forum Kultury oraz Agencji Dramatu i Teatru ADiT".

"Na lotnisku w Monachium codziennie krzyżują się drogi tysięcy pasażerów. Ale autor tej sztuki wyobraził sobie halę odlotów jako miejsce, gdzie decydują się losy kilkorga z nich" - napisano na Fb teatru.

"Patryk oczekuje informacji o locie do Singapuru, który się opóźnia, co może zniszczyć jego karierę. Siedzi zdenerwowany przy swoim gate'cie, gdzie poznaje matematyczkę Ellę, która z kolei ma lecieć na operację serca do Nowego Jorku. Podczas wspólnej kolacji udaje się jej uspokoić Patryka bawiąc go opowieściami o liczbach pierwszych, którymi zajmuje się w swoich badaniach naukowych. Po chwili w hali pojawia się tajemniczy starszy pan – emeryt Heiner, którego rozmowę telefoniczną z kochającą, ale nadopiekuńczą żoną podsłuchuje Silke. Kobieta nie wyobraża sobie, żeby jej związek miał kiedyś tak wyglądać, dlatego sama nigdy nie chce wychodzić za mąż. Heiner jako specjalista od spraw małżeńskich widzi w jej oporach winę niedopasowania z partnerem, co za chwilę się potwierdza – z Silke zrywa zniecierpliwiony jej wahaniami partner i wykupuje bilet na pierwszy dostępny lot!" - czytamy w opisie spektaklu.

Jak wyjaśniono, "biorąc na warsztat parę Elli i Patryka, Heiner dostrzega w ich spotkaniu zrządzenie losu, podobne do jego poznania z żoną, i przepowiada im wspólną, szczęśliwą przyszłość". "Sugeruje Elli i Patrykowi, żeby zrezygnowali ze swoich lotów i dali szansę przeznaczeniu. Kobieta musiałaby odpuścić sobie operację, a on pożegnać się z pracą... Chociaż Heiner okazuje się zbiegłym pacjentem zakładu psychiatrycznego i stałym bywalcem hali odlotów, nie można mu odmówić daru przewidywania..." - napisano o sztuce.

Jak zaznaczono na Fb teatru, "nie tak szybko i od razu stanie się to co nieuchronne, ale pewnego dnia losy naszej pary znowu skrzyżują się w tej samej hali odlotów i zaczną zupełnie nowe życie – Ella już po operacji, a Patryk jako pracownik lotniskowego baru".

Autorem przekładu jest Piotr Szalsza. Reżyseria - Wojciech Adamczyk.

Występują: Julia Konarska (Ela), Wojciech Brzeziński (Patryk), Dariusz Wnuk (Toni), Paulina Gałązka (Silke) i Marek Lewandowski (Heiner).

Stefan Vögel jest kabareciarzem i stand-uperem, jednym z najczęściej wystawianych autorów komediowy na scenach niemieckojęzycznych. Napisał ponad trzydzieści sztuk teatralnych.

Nagranie "Gate 23" będzie dostępne na kanale YouTube od 19 marca od godz. 19 do 21 marca br.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne