18.03.2021, 10:38 Wersja do druku

Warszawa. Czytanie performatywne "Gate 23" w Teatrze Ateneum

Teatr Ateneum, Austriackie Forum Kultury oraz Agencja Dramatu i Teatru ADiT zapraszają do obejrzenia rejestracji czytania performatywnego sztuki “Gate 23” Stefana Vögla w reż. Wojciecha Adamczyka. Nagranie czytania dostępne będzie w dniach 19-21 marca na kanale YouTube Teatru Ateneum.

fot. mat. teatru

Na lotnisku w Monachium codziennie krzyżują się drogi tysięcy pasażerów. Ale autor tej sztuki wyobraził sobie halę odlotów jako miejsce, gdzie decydują się losy kilkorga z nich. Patryk oczekuje informacji o locie do Singapuru, który się opóźnia, co może zniszczyć jego karierę. Siedzi zdenerwowany przy swoim gate’cie, gdzie poznaje matematyczkę Ellę, która z kolei ma lecieć na operację serca do Nowego Jorku. Podczas wspólnej kolacji udaje się jej uspokoić Patryka bawiąc go opowieściami o liczbach pierwszych, którymi zajmuje się w swoich badaniach naukowych. Po chwili w hali pojawia się tajemniczy starszy pan – emeryt Heiner, którego rozmowę telefoniczną z kochającą, ale nadopiekuńczą żoną podsłuchuje Silke. Kobieta nie wyobraża sobie, żeby jej związek miał kiedyś tak wyglądać, dlatego sama nigdy nie chce wychodzić za mąż. Heiner jako „specjalista” od spraw małżeńskich widzi w jej oporach winę niedopasowania z partnerem, co za chwilę się potwierdza – z Silke zrywa zniecierpliwiony jej wahaniami partner i wykupuje bilet na pierwszy dostępny lot! Biorąc na warsztat parę Elli i Patryka, Heiner dostrzega w ich spotkaniu zrządzenie losu, podobne do jego poznania z żoną, i przepowiada im wspólną, szczęśliwą przyszłość. Sugeruje Elli i Pa-trykowi, żeby zrezygnowali ze swoich lotów i dali szansę przeznaczeniu. Kobieta musiałaby odpuścić sobie operację, a on pożegnać się z pracą… Chociaż Heiner okazuje się zbiegłym pacjentem zakładu psychiatrycznego i stałym bywalcem hali odlotów, nie można mu odmówić daru przewidywania… Nie tak szybko i od razu stanie się to co nieuchronne, ale pewnego dnia losy naszej pary znowu skrzyżują się w tej samej hali odlotów i zaczną zupełnie no-we życie – Ella już po operacji, a Patryk jako pracownik lotniskowego baru.

Autor: Stefan Vögel

Przekład: Piotr Szalsza

Reżyseria: Wojciech Adamczyk

Obsada:

Ela – Julia Konarska

Patryk – Wojciech Brzeziński

Toni – Dariusz Wnuk

Silke – Paulina Gałązka

Heiner – Marek Lewandowski

Stefan Vögel – ur. w Bludenz (Vorarlberg), najczęściej wystawiany autor komediowy na scenach niemieckojęzycznych, napisał ponad trzydzieści sztuk teatralnych, kabareciarz i stand-uper.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne