EN

2.06.2023, 17:05 Wersja do druku

Warszawa. Czerwiec w Teatrze Ateneum

Jury 12. Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa we Wrocławiu przyznało nagrody za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym. Najlepszym aktorem drugoplanowym został Grzegorz Damięcki (za rolę w filmie "Fu*king Bornholm"). Serdecznie gratulujemy.

„Wzrusz moje serce” / fot. Krzysztof Bieliński / mat. teatru

Grzegorza Damięckiego, który jest aktorem naszego Teatru nieustannie od 1991 roku, można zobaczyć w Ateneum już od 10 czerwca w spektaklu "Ława Przysięgłych" Ivana Klimy w reż. Jakuba Krofty a od 15 czerwca we „Wzrusz moje serce” Hanocha Levina w reż. Artura Tyszkiewicza.

REPERTUAR CZERWIEC

W czerwcu wyjątkowo bogata oferta, zagramy dla Państwa 45 spektakli!

Zaczynamy „Alicją w Krainie Snów” i „Uciekinierkami” – gramy dzisiaj, w najbliższą sobotę i niedzielę 3 i 4 czerwca. Niezawodnego Mariana Opanię zobaczymy w monodramie „Meneliada” – 2,3 i 4 czerwca, zagramy też
„W progu” 10,11 i 13 czerwca.

10 czerwca – 200. jubileuszowy spektakl „Merylin Mongoł” będą z nami wspaniali aktorzy Agata Kulesza, Olga Sarzyńska, Wojciech Brzeziński i Dariusz Wnuk. Gramy 9-11 czerwca.

10-11 czerwca zagramy również „Ławę przysięgłych”, zdemaskujemy niecne praktyki sądowe czasów komunizmu.

Od 15 do 18 czerwca gramy „Wzrusz moje serce” w reż. Artura Tyszkiewicza, w obsadzie Julia Kijowska, Łukasz Simlat i Grzegorz Damięcki. Wracają „Znieważeni” Sándora Máraia, spektakl o sile kultury i jej znaczeniu w reż. Przemysława Bluszcza, jako Peter Garren – Dariusz Wnuk – gramy 17 i 18 czerwca.

W czerwcu również komediowo - „Kwartet” - to aktorski popis gwiazd Teatru Ateneum - Magdy Zawadzkiej, Marzeny Trybały / Sylwi Zmitrowicz oraz dwóch Krzysztofów, Gosztyły i Tyńca. Gramy – 16-18 czerwca.

Od 22 do 25 czerwca gramy „Dzień świra” – Adama Cywkę trzeba zobaczyć….reszta obsady równie doskonała, występują: Ewa Telega, Jakub Sasak / Jakub Pruski, Magdalena Schejbal, Milena Suszyńska, Janusz Łagodziński. W drugiej połowie czerwca 22-25 i 28-30 w naszym żelaznym repertuarze „To wiem na pewno”, gramy w gwiazdorskiej obsadzie – m. in Agata Kulesza, Paulina Gałązka, Przemysław Bluszcz.

„Sceny niemalże małżeńskie” Stefanii Grodzieńskiej gramy 24-25 czerwca, Grażyna Barszczewska i Grzegorz Damięcki sprawią, ze będziemy się śmiać do łez. 27 czerwca cykliczne spotkanie „Moje Ateneum”, którego gościem będzie Przemysław Bluszcz, spotkanie poprowadzi Jacek Wakar.

Pod koniec miesiąca wracamy z popremierowymi spektaklami „Zesłania czyli anty-tragedii syberyjskiej” w reż. Mikołaja Grabowskiego, zobaczycie Państwo wspaniałą Dorotę Nowakowską w monologu o pluskwach i resztę doskonałej obsady - Marię Ciunelis, Łukasza Lewandowskiego, Janusza Łagodzińskiego, Jakuba Pruskiego i Katarzynę Ucherską. – Gramy 29-30 czerwca i 1-2 lipca. Sezon zakończymy spektaklem „Źli żydzi”. Zagramy 7-9 lipca.

27 czerwca o godzinie 19 Przemysław Bluszcz będzie bohaterem spotkania z cyklu “Moje Ateneum”. Rozmowę poprowadzi Jacek Wakar. Zapraszamy!

Powiedział kiedyś, że jego ojczyzną jest teatr. Najpierw legnicki, imienia Modrzejewskiej, gdzie na zaproszenie dyrektora Jacka Głomba trafił jeszcze jako student wydziału lalkarskiego wrocławskiej PWST. Został w Legnicy ponad dekadę, stając się jedną z najważniejszych postaci Drużyny Modrzejewskiej, jak swój zespół nazywa Głomb. Zagrał w legendarnych spektaklach, z którym zjeździł cały kraj, by wymienić choćby “Balladę o Zakaczawiu”, “Złego”, “Made in Poland” i “Osobistego Jezusa”.

Kiedy zaś poczuł, że trzeba mu nowej drogi, przyszło szczególne zaproszenie. Od Izabelli Cywińskiej, z Ateneum.

Źródło:

Materiał nadesłany