EN

28.09.2020, 10:43 Wersja do druku

Warszawa. Cyber ZASP w październiku

Galeria stworzeń pandemicznych

Jak w domowym zaciszu urządzić teatr cieni a przy okazji nie zwariować? Trwa projekt CYBER ZASP, w którym artyści w domowych warunkach tworzą wydarzenia kulturalne dla swoich widzów. Wśród październikowych propozycji znajdziemy spektakl na podstawie listów Bolesława Prusa, bajkę dla dzieci oraz opowieść muzyczną w rytmach salsy. Scena SPATiF na youtube zaprasza.

Program na październik:

01.10 godz. 19.00 "Reżyserka" - Aleksandra Skorupa / krótka forma filmowa

Dokument obrazujący jeden dzień z życia młodej reżyserki. Obserwujemy jej pracę z aktorami podczas prób oraz podglądamy sceny z życia prywatnego. Reżyserka to krótka opowieść o blaskach i cieniach zawodu, będącego w trudnej sytuacji zwłaszcza w czasach pandemii.

02.10 godz. 19.00 "Jak by tu nie zwariować?" - Halina Bednarz / spotkanie online

Pogaduszki o tym jak przetrwać z samym sobą i nie zwariować w czasie pandemicznych zawirowań. Jak się odnaleźć na nowo, zainspirować i zmotywować, stagnację przemienić w działanie i odnaleźć nowe pasje. Na spotkanie o drzemiącej w nas sile kreatywności zaprasza aktorka Halina Bednarz.

03.10 godz. 19.00 "Rytm - ruch - życie" - Sylwia Najah / muzyczna opowieść 

Sylwia Najah zaśpiewa i zaakompaniuje...sobie sama. Na jakich instrumentach - to na razie niespodzianka : powiem tylko, że rytm i ruch podtrzymywał we mnie życie w tym nieżyciowym dla aktorów czasie. Po długiej przerwie wróciła do mnie salsa i znów zaczęłam śpiewać latynoskie kawałki. 

04.10 godz. 19.00 "Sam się zatrudnij" - Monika Nowogrodzka / spotkanie online

Jak pomysł zamienić w profesjonalną produkcję teatralną i to bez wsparcia jakiejkolwiek instytucji i sponsora? Monika Nowogrodzka, aktorka i producentka spektakli komediowych opowie o swojej drodze do niezależności twórczej i spektaklach Wytwórni KDIT, (współzałożonej z Ewą Ostrowską - Kunert), które grane są z powodzeniem w całej Polsce oraz za granicą dla Polonii. Aktorzy, do dzieła!

09.10 godz. 19.00 "Bolesław Prus w podróży. Listy" - Grzegorz Gierak / spektakl online

Bolesław Prus niechętnie udawał się w podróż, ale jeśli już do tego doszło okazywał się bystrym obserwatorem ludzi i pejzaży.

Spektakl przygotowany przez Grzegorza Gieraka przedstawia niezwykłe i jednocześnie mało znane listy autora "Lalki".

Pisma te odsłaniają tajemnice jego osobowości, a jednocześnie są świadectwem różnorodnych zainteresowań pisarza, m.in. fascynacji rozwojem techniki i wynalazkami świadczącymi o geniuszu człowieka. Przedstawione w spektaklu listy stanowią barwny przyczynek do portretu wielkiego pisarza.

10.10 godz. 19.00 "W domowym teatrze cieni" - Hanna Kochańska / bajka + miniwarsztat

Klasyczne bajki La Fontaine , Krasickiego i Ezopa są pretekstem do wspólnej zabawy w domowy teatr: interaktywny, pobudzający wyobraźnię i dostępny dla każdego. Hanna Kochańska, aktorka, reżyserka i producentka spektakli dla dzieci pokaże własną interpretację bajek w technice teatru cieni, a także zdradzi sekret jak z wyciętego kartonu i kilku drobiazgów które mamy w domach wyczarować zwierzęcych bohaterów do rodzinnej zabawy w teatr. 

11.10 godz. 19.00 "Złota Rybka. Impresja" - Anna Golc / krótka forma filmowa

Miał być prawdziwy spektakl: scenografia, lalki, muzyka, atmosfera i historia, którą zna każdy: o Rybaku, co złowił magiczną rybkę i jego chciwej żonie. Zamiast teatru jestem j a w nowej technologii online: uczę się, nagrywam, montuję, szukam inspiracji, smart-kontaktu. Rybak zarzucił w morze sieć, a w sieci j a , tyle, że w internetowej. Czy natura ludzka zawsze pragnie więcej i więcej? Zobaczcie Złotą Rybkę online. Tylko dla odważnych.

www.zasp.pl

www.scenaspatif.pl

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCEhgYhi55E3AWUFYH1685rAhttps://www.youtube.com/channel/UCEhgYhi55E3AWUFYH1685rA

*Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci

Partnerzy medialni

TVP Kultura, TVP Warszawa, TVP Kraków, TVP Poznań, Polskie Radio, RDC, Rozgłośnia Polskiego Radia Poznań, Radio Kraków, Radio PIK, Rozgłośnia Polskiego Radia Łódź

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne