EN

13.11.2021, 09:26 Wersja do druku

Warszawa. "Autokorekta" w reż. Jakuba Skrzywanka w programie 25. Festiwalu KORCZAK DZISIAJ

TR Warszawa bierze udział w 25. Festiwalu KORCZAK DZISIAJ, który odbywa się między 14-27 listopada pod hasłem INWENCJA. W programie tegorocznego festiwalu znalazła się najnowsza premiera TR Warszawa “AUTOKOREKTA” w reżyserii Jakuba Skrzywanka. 

fot. mat. teatru

AUTOKOREKTA

 “AUTOKOREKTA” to próba przyjrzenia się jaką korektę do swojego życia chciałaby wprowadzić młodzież, która w ostatnich latach doświadczyła zachwiania poczucia bezpieczeństwa, związanego z kryzysem klimatycznym, strajkami, jak również zdalną edukacją i zamknięciem w domach związanych z kolejnymi falami pandemii. 

Twórcy i twórczynie projektu przyglądali się pierwszym tygodniom "powrotu do normalności” po okresie niemal rocznego lockdownu związanego z przymusowym zamknięciem w domach i zdalnej edukacji. Czy jakikolwiek powrót jest jeszcze możliwy? Jak "normalność” postrzegają ci, którzy większość okresu dojrzewania spędzili zamknięci w domach? Czego potrzebują, jakie są ich lęki i czy teatr może jakkolwiek pomóc im przezwyciężyć wszystko to, co kumulowało się w ostatnich miesiącach? Co chcą powiedzieć w momencie, kiedy bardzo uważnie mogli obserwować otaczającą ich rzeczywistość i system, którego są częścią? Co potrzebują usłyszeć, jeśli większość rzeczy, które chcielibyśmy przekazać dorosłym zaczynałaby się od długiego i niczym nieposkromionego krzyku?

Premiera spektaklu miała miejsce 16 października 2021 roku na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8. "AUTOKOREKTA" jest kolejnym po "To my jesteśmy przyszłością!” (Teatr Nowy Proxima w Krakowie) projektem teatralnym Jakuba Skrzywanka zrealizowanym z młodzieżą oraz zaproszonymi twórcami i twórczyniami. Spektakl współtworzy młodzież z 13. Liceum Ogólnokształcącym im. płk. Leopolda Lisa-Kuli: Ostap Junko, Amelia Karwacka, Jagoda Klimkowska, Zofia Mańkowska, Kaja Sienkiewicz, Patrycja Ślązak, Natalia Wrońska. Przy realizacji "AUTOKOREKTY" współpracowali m.in. Aleksandr Prowaliński (współpraca scenograficzna), Anna Axer Fijałkowska (współpraca kostiumograficzna) oraz Magda Mosiewicz (współpraca przy tworzeniu wideo). "AUTOKOREKTA" jest pierwszą z cyklu premier nowego cyklu Młody TR, w którym prezentujemy prace współtworzone przez młodzież oraz profesjonalnych artystek i artystów teatru. Koordynatorami merytorycznymi projektu TISZ TR są Anna Rochowska oraz Michał Domański i Anna Kurelska (zespół edukacji TR Warszawa). Koordynatorką projektu TiSz TR jest Marta Bernatowicz, projekt współtworzą pedagodzy i pedagożki teatru: Tomasz Daszczuk i Agata Pietrzyk-Sławińska. Idea projektu TiSZ czyli Teatr i Szkoła wywodzi się z berlińskiego programu Tusch – Theater und Schule. W ramach projektów TiSZ TR teatr TR Warszawa nawiązuje stałą współpracę z wybraną szkołą ponadpodstawową. W ramach projektu młodzież ogląda spektakle z repertuaru teatru, a także uczestniczy w cyklicznych warsztatach, spotkaniach i dyskusjach prowadzonych przez pedagogów i pedagożki teatru. W kolejnej odsłonie projektu TiSZ TR bierze udział młodzież z 13. Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. płk. Leopolda Lisa-Kuli. W ramach trzyletniego projektu młodzież uczestniczyła w cyklu warsztatowym przygotowanym przez pedagogów i pedagożki teatru, Tomasza Daszczuka i Agatą Sławińską-Pietrzyk. Młodzież wzięła udział w takich spektaklach TR Warszawa jak: "Ewelina płacze”, "Fantazja”, czy "Między nami dobrze jest”, a także stworzyła wspólnie z Anną Karasińską performans "TOPNIENIE” oraz wystawę wideo-art "GDZIE JESTEŚCIE” wspólnie z Wojtkiem Ziemilskim. Projekt TISZ TR – Teatr i Szkoła współfinansowany jest przez Miasto Stołeczne Warszawę oraz dofinansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

FESTIWAL KORCZAK DZISIAJ

Rzeczywistość, która nas otacza, zmienia się dynamicznie, dlatego festiwal co roku modyfikuje swoją formułę tak, by odpowiadać przemianom i potrzebom swoich odbiorców i odbiorczyń, którymi niezmiennie od 1994 roku są młodzi ludzie. Jak deklarują organizatorzy festiwalu, głównym celem wydarzenia jest budowanie z młodymi ludźmi partnerskiego dialogu na wielu poziomach. Hasłem tegorocznej odsłony festiwalu jest INWENCJA, którą organizatorzy chcą traktować nie jako wychodzenie “przed szereg”, ale “nadążanie” za młodymi widzami i widzkami i stanowi konieczny element pracy z dziećmi i młodzieżą.

25. Festiwal KORCZAK DZISIAJ odbędzie się między 14 a 27 listopada br.

Uroczyste otwarcie festiwalu będzie mieć miejsce w najbliższą niedzielę, 14 listopada br. w STUDIO teatrzegalerii. Tegoroczny festiwal realizowany jest w formule hybrydowej. Spektakle prezentowane będą na żywo na stołecznych scenach: STUDIA teatrugalerii oraz Teatru Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich, a także transmitowane i retransmitowane na platformie VOD Warszawa, która pozwala odbiorcom na błyskawiczny dostęp do różnorodnych dziedzin sztuki i kultury.

W programie festiwalu obok spektaklu TR Warszawa “AUTOKOREKTA” w reżyserii Jakuba Skrzywanka znalazły się takie spektakle jak: “Ojeja! albo o dziewczynce, która nie znała własnego imienia” w reżyserii wojtyszko/krofta, “Piotruś Pan i Jakub Hak” w reżyserii Magdaleny Miklasz, “Przemiany” w reżyserii Michała Borczucha, “Królowa śniegu” w reżyserii Macieja Podstawnego, “Wielkie mi coś” w reżyserii Marty Guśniowskiej, “Dawno, dawno temu…” w reżyserii Natalii Levanavy, “Porce i Lana” w reżyserii Tomasza Maśląkowskiego, “Rutka” w reżyserii Karoliny Maciejaszek, “Ach, jeżeli przyjdę dać, tak okrutne, moje ostatnie pożegnanie” w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak, “Smok” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego, czy “Story Lab 1981. STAN WOJENNY” w reżyserii Wojciecha Farugi. W programie festiwalu znalazły się także wydarzenia, m.in. współorganizowany przez Dom Spotkań z Historią panel dyskusyjny pt. WĘDROWANIE, czy akcje performatywne w przestrzeni miejskiej w ramach cyklu KORCZAK LABORATORIUM, których celem jest badanie nowych obszarów oraz metod pracy z młodymi ludźmi, a także sprawdzanie aktualności i dzisiejszego potencjału twórczości Janusza Korczaka. Do tworzenia KORCZAK LABORATORIUM, które w tym roku odbędzie się pod hasłem JESTEŚMY JUTREM, organizatorzy festiwalu zaprosili reżyserkę Jaśminę Wójcik. Tegoroczna odsłona festiwalu prezentuje także sylwetkę Grażyny Wydrowskiej – aktorki, reżyserki, scenografki, trenerki, pedagożki teatru, dramoterapeutki, animatorki społecznej, założycielki Teatru i Fundacji Wierzbak.

Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie internetowej: korczak-festival.pl.

Źródło:

Materiał nadesłany