EN

30.08.2021, 18:02 Wersja do druku

Warszawa. 70. urodziny prezesa ZASP Juliusza Krzysztofa Szustera

mat. ZASP

Proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia z okazji siedemdziesiątej rocznicy urodzin - napisał wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński w liście gratulacyjnym z okazji jubileuszu 70-lecia prezesa ZASP Juliusza Krzysztofa Szustera.

"Do jubileuszowych powinszowań dołączam również wyrazy szacunku oraz podziękowań za dotychczasową działalność artystyczną i społeczną" – napisał w poniedziałek wicepremier w liście, który jubilatowi przekazał wiceminister kultury Jarosław Sellin.

"W liście z życzeniami z okazji urodzin wicepremier prof. Piotr Gliński przypomniał, że Juliusz Krzysztof Szuster związał się ze stołecznym teatrem Powszechnym oraz Narodowym jeszcze przed ukończeniem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi" - napisano na stronie resortu kultury.

Jak podkreślono, wicepremier Gliński "zwrócił także uwagę, że od początku potrafił łączyć zawodową profesję z imponującymi zdolnościami kaskaderskimi, a jako miłośnik koni i kolekcjoner powozów, niejednokrotnie wykorzystywał swoje pasje w pracy teatralnej i filmowej".

"Wicepremier podkreślił również dokonania Jubilata jako aktora telewizyjnego oraz reżysera teatralnego i radiowego" - czytamy w informacji.

"W Pańskim dossier odnajdujemy kreacje aktorskie, które publiczność mogła podziwiać (...) w produkcjach telewizyjnych, na czele z rolą Józefa Romika w serialu +Pan na Żuławach+. Z kolei przykładem zdolności reżyserskich jest, realizowany na scenach dramatycznych i w Teatrze Telewizji, spektakl +Jesienne manewry+”, a także praca przy filmach dubbingowanych. Pański charakterystyczny głos rozbrzmiewał również w słuchowiskach radiowych oraz w autorskiej audycji +Groch z kapustą+ w Programie Pierwszym Polskiego Radia" – wskazał minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Jak zaznaczono, prof. Gliński "szczególną uwagę poświęcił także aktywności Juliusza Krzysztofa Szustera w Związku Artystów Scen Polskich, którego od lutego 2020 r. jest on prezesem".

"Powierzona Panu funkcja prezesa jednej z najważniejszych w Polsce organizacji twórczych jest bez wątpienia dowodem wieloletniej pracy na rzecz środowiska aktorskiego. Od lat znacząco przyczynia się Pan do tworzenia w Domu Artystów Weteranów w Skolimowie spokojnej przystani dla tych, którzy zapisali wspaniałe karty w historii polskiej kultury" - napisał wicepremier. "Za Pańską sprawą wiosną bieżącego roku odbyło się uroczyste poświęcenie i przekazanie nowego sztandaru ZASP przedstawicielom najmłodszego pokolenia organizacji. Wydarzenie to miało głęboko symboliczny wymiar wspólnotowości oraz kontynuowania tradycji" – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Juliusz Krzysztof Szuster jest aktorem, reżyserem teatralnym, radiowym i dubbingowym, a także prezesem Związku Artystów Scen Polskich (ZASP). Występował w teatrach warszawskich: Rozmaitości (w latach 1979-81), Dramatycznym (1983), Komedia (1983-84) oraz Syrena (1990-91). W latach 1982-83 był także wicedyrektorem Teatru Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu.

"W drugiej połowie lat 70. i w pierwszej połowie lat 80. XX w. występował w produkcjach telewizyjnych, gdzie jego najbardziej znaną rolą była postać Józefa Romika w serialu +Pan na Żuławach+" - napisano.

Jak przypomniano, "w 1986 r. zadebiutował jako reżyser teatralny, inscenizując – najpierw w Teatrze Popularnym w Warszawie, a w kolejnym roku również w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, sztukę – +Jesienne manewry+ Petera Coke'a". "W 1989 r. zekranizował ten sam tekst dla Teatru Telewizji" - dodano.

"W połowie lat 90. zawiesił karierę artystyczną i zajął się działalnością gospodarczą. Powrócił do twórczości teatralnej w 2013 r. Przygotował wtedy dla Teatru Syrena w Warszawie kolejną inscenizację +Jesiennych manewrów+" - czytamy na stronie MKDNiS.

Przypomniano, że Szuster "przez trzy lata był autorem i głównym prezenterem nocnej audycji +Groch z kapustą+, nadawanej raz w miesiącu w Programie I Polskiego Radia".

Juliusz Krzysztof Szuster od 2010 r. jest członkiem ZASP, w którym w 2020 r. objął funkcję prezesa. W uznaniu za zasługi oraz pracę artystyczną i społeczną został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Źródło:

PAP