EN

9.01.2025, 17:29 Wersja do druku

Warszawa. 28 stycznia dowiemy się, kto otrzyma Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego 2024

Sandra Drzymalska, Jędrzej Hycnar, Michalina Olszańska, Filip Pławiak i Julian Świeżewski - to finaliści Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2024 dla młodych aktorów wyróżniających się wyjątkową indywidualnością. Kto otrzyma wyróżnienie - dowiemy się 28 stycznia.

fot. mat. organizatora

Inne aktualności

W czwartek w Warszawie odbyło się spotkanie z młodymi aktorami nominowanymi do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego 2024.

Szansę na wyróżnienie ma m.in. Sandra Drzymalska. Uznanie zapewniła jej tytułowa rola w "Simonie Kossak" w reż. Adriana Panka. "Proces tworzenia roli zaczyna się przed filmem i kończy z ostatnim dniem zdjęciowym. Wtedy zaczyna się proces starania o jak najszybsze pozostawienie postaci. On się kończy chyba dopiero wtedy, gdy zaczynamy przygotowywać się do kolejnej roli. Dwa miesiące po tym, jak padł ostatni klaps na planie Simony, jechałam na rowerze. Nagle w witrynie sklepu zobaczyłam nie siebie jadącą na rowerze tylko Simonę. To było przerażające. Zadzwoniłam do charakteryzatorki powiedziałam: ścinamy włosy jak najszybciej. Kolejna produkcja była za jakiś czas, ale ja musiałam już ściąć włosy, ponieważ czułam, że razem z nimi muszę odciąć się od Simony" - wyjaśniła.

Nominację zdobył również Jędrzej Hycnar, którego ostatnio można było oglądać jako ochroniarza Kacpra Surmiaka w "Napadzie" Michała Gazdy - historii o napadzie na bank. "To była moja pierwsza większa rola w filmie pełnometrażowym. Wspaniale, że dookoła były wygi – pozdrawiam serdecznie Olafa Lubaszenkę, który mi ogromnie pomagał. To była fajna, dwójkowa, partnerska praca i bardzo mu za to dziękuję. Wydaje mi się, że najtrudniejsze były sceny w banku i emocjonalna kwestia, która tam się zdarza. Te sceny były dosyć mocne. Właściwie wszystkie najtrudniejsze ujęcia kręciliśmy w ciągu pierwszych dwóch dni zdjęciowych. Wszyscy dookoła pomagali" - wspomniał.

Wśród finalistów znalazł się też Filip Pławiak, doceniony za rolę taternika Jędrka w "Białej odwadze" Marcina Koszałki. Przygotowując się do pracy, aktor przez rok trenował wspinaczkę. Jak przyznał, nie kontynuuje tej aktywności, ale nie wyklucza, że jeszcze do niej wróci. "Po zdjęciach trwa przerwa we wspinaniu - tak długo wspinałem się i robiłem to tak często. Jeśli robisz coś codziennie, nie tylko wtedy, kiedy masz na to ochotę tylko musisz to robić, żeby się przygotować, to w pewnym momencie masz przesyt. U mnie był przesyt nie tylko psychiczny, ale też fizyczny, bo ciało już trochę odmawiało posłuszeństwa" - stwierdził.

Listę nominowanych dopełniają Julian Świeżewski, odtwórca roli brata Jędrka - Maćka w "Białej odwadze", oraz Michalina Olszańska, która wykreowała filmowy portret Heleny Kulej w "Kuleju. Dwóch stronach medalu" Xawerego Żuławskiego. "Film trochę nas zaskoczył, bo spodziewaliśmy się biografii Kuleja, a okazało się, że to jest historia o Kuleju i o pani Kulejowej. Ona jest tam równoważną postacią, a może nawet ważniejszą. Michalina rzeczywiście wykorzystuje możliwości, które ma w scenariuszu. Gra silną postać, którą zapamiętujemy i której kibicujemy" - powiedział redaktor naczelny miesięcznika "Kino" Jacek Cegiełka.

W skład kapituły nagrody weszli: reżyser, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski, dyrektor artystyczny Teatru Narodowego w Warszawie Jan Englert, reżyserka Agnieszka Holland, aktorki Krystyna Janda, Maja Komorowska, Maja Ostaszewska i Joanna Szczepkowska, krytyczka filmowa Bożena Janicka, członkini zarządu Cyfrowego Polsatu Agnieszka Odorowicz, krytyk filmowy Piotr Wojciechowski, aktor Zbigniew Zamachowski, reżyser Krzysztof Zanussi oraz prezes zarządu Multikino S.A. Paweł Świst.

Laureat nagrody zostanie ogłoszony 28 stycznia podczas gali w warszawskim kinie Iluzjon. Tego samego wieczoru dowiemy się, do kogo trafi Nagroda im. Bolesława Michałka za najlepszą książkę filmową roku. Wyróżnienie może otrzymać publikacja "Od Wiertowa do Skoniecznego. Chłopski los według kronikarzy, pamiętnikarzy i dokumentalistów" Jadwigi Hučkovej (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków), "Filmowe sensorium. Teoria zmysłów i jej krytyczny potencjał" Marty Stańczyk(UNIVERSITAS, Kraków) lub "Proszę to wyciąć, czyli historia scen wyciętych z polskich filmów w pierwszym ćwierćwieczu PRL" Piotra Śmiałowskiego (UNIVERSITAS, Kraków).

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego jest przyznawana od 1969 r. Jej pierwszym laureatem był Daniel Olbrychski. W latach 1969-95 nagrodę przyznawało pismo "Ekran". W 2005 r., po 10 latach przerwy, przejęła ją Fundacja Kino. Dotychczasowymi laureatami wyróżnienia byli m.in. Maja Komorowska, Krystyna Janda, Olgierd Łukaszewicz, Marek Kondrat, Krzysztof Majchrzak, Zbigniew Zamachowski, Artur Żmijewski, Dorota Segda, Marcin Dorociński, Kinga Preis, Maciej Stuhr, Magdalena Popławska, Marta Nieradkiewicz, Magdalena Koleśnik, Eryk Kulm jr. oraz Tomasz Włosok.

Źródło:

PAP