Premiery spektakli, koncerty, Festiwal Sztuk Performatywnych dla Dzieci i Młodzieży oraz okolicznościowe wydawnictwa znalazły się w planach Teatru Pinokio w Łodzi, który w tym roku świętuje 80-lecie. W siedzibie Teatru zostanie też otwarta świetlica edukacyjno-warsztatowa - Pinoteka.
Od 80 lat Teatr Pinokio w Łodzi jest częścią kulturalnego krajobrazu miasta; w tym czasie przygotowano w nim 275 premier, które obejrzało 8,5 mln widzów. Przez dekady działalności Pinokio zmieniał swoje siedziby i nazwy, zapraszał do współpracy wybitnych twórców, jak chociażby niekojarzonych dziś z teatrem familijnym Krzysztofa Pendereckiego, który skomponował muzykę do siedmiu spektakli, czy Jerzego Nowosielskiego - autora scenografii, plakatów i projektów lalek do dwóch tytułów.
"Jako zespół mamy w pamięci proces przemian, który doprowadził nas do punktu, w jakim znajdujemy się obecnie. Od Teatru Kukiełek, przez Państwowy Teatr Lalek Pinokio, aż po obecny Teatr Pinokio w Łodzi. Z każdym kolejnym przekształceniem coraz odważniej wychodziliśmy z ciasnych ram, w których przestawaliśmy się mieścić, mając do zaproponowania znacznie więcej niż teatr lalkowy czy teatr dla dzieci" – zaznaczył w czwartek dyrektor teatru Gabriel Gietzky podczas konferencji prasowej zapowiadającej rok jubileuszowy.
Od niedawna Teatr Pinokio działa w nowej lokalizacji - zrewitalizowanej za ponad 40 mln zł dawnej fabryce Wigencja. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom zastosowanym w budynku przed zespołem teatru i jego publicznością otworzyły się nowe perspektywy i możliwości.
"Już teraz, po roku funkcjonowania w Wigencji, widać wyraźnie, jak ważna była ta inwestycja – największa, jeśli chodzi o budynki przeznaczone na działania związane z kulturą. Uratowanie starej fabryki i zmiana jej funkcji to było wielkie wyzwanie, ale opłaciło się – dwie sale teatralne, piękne foyer, sale warsztatowe, przestrzenie spotkań – to wszystko, co dzieje się w teatrze i wokół sceny, daje od miesięcy całym rodzinom mnóstwo radości" – podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
Pierwsza premiera w Teatrze Pinokio odbyła się w maju 1945 roku, jednak świętowanie 80-lecia sceny zaplanowano na cały rok jubileuszowy. Już teraz pracownicy teatru opracowują dwa wydawnictwa: płytę z piosenkami ze spektakli oraz publikację książkową, która w artystyczny sposób opowie o teatrze jako miejscu wspierającym budowanie relacji.
Planowane są też koncerty, m.in. z okazji Dnia Dziecka. Nowością w ofercie teatru będą popołudniowe czwartkowe spektakle skierowane do widzów indywidualnych oraz przedstawienia prezentowane w okresie wakacyjnym. Każdego miesiąca przynajmniej jeden ze spektakli przedstawiony będzie z audiodeskrypcją i w tłumaczeniu na polski język migowy.
W planach jubileuszowych nie mogło zabraknąć premier. Pierwsza z nich – "Piaskowy Wilk" – zostanie zaprezentowana już 25 stycznia. W marcu widzowie zobaczą "Bolka i Lolka", a w maju "Moje maleństwo".
Kulminację obchodów zaplanowano na jesień. Premierze spektaklu "Peer Gynt" w reżyserii Gabriela Gietzky’ego towarzyszyć będzie uroczyste spotkanie twórców związanych z teatrem i przyjaciół instytucji. W październiku odbędzie się pierwsza pełnowymiarowa - po ubiegłorocznej pilotażowej - edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych dla Dzieci i Młodzieży S-PLOT. Jego program zostanie ogłoszony wiosną.
Wkrótce widzowie zyskają w teatrze nową przestrzeń edukacyjno-warsztatową na parterze budynku. Jeszcze w styczniu, przy okazji premiery "Piaskowego Wilka", działalność rozpocznie świetlica Pinoteka, gdzie będą się odbywać warsztaty i zajęcia - także dla osób z niepełnosprawnościami oraz dla grup młodzieżowych. W planach są warsztaty ruchowe dla dzieci, weekendowe rodzinne spotkania z jogą i akrobatyką czy niedzielne warsztaty kontekstowe towarzyszące spektaklom.
Począwszy od marca we wtorki świetlica zaprosi na zajęcia plastyczne i arteterapeutyczne dla grup zorganizowanych. W środy goście teatru będą mogli liczyć na kreatywne oprowadzanie po teatrze, spotkania przygotowane przez zespół "Pan Tu Nie Stał" czy okolicznościowe animacje. Czwartki w świetlicy będą wypełnione warsztatami ze stałej oferty oraz zajęciami kontekstowymi towarzyszącymi spektaklom.