EN

13.11.2021, 08:54 Wersja do druku

Warszawa. 25. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ - od niedzieli

Nowatorskie spektakle z Polski i zagranicy na VOD.WARSZAWA.PL, działania performatywne artystki Jaśminy Wójcik, spotkania i debaty z twórcami w ramach 25. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ. Festiwal odbędzie się w formie hybrydowej od 14 do 27 listopada.

fot. proj. Komiksy krztoniowe

Jak wyjaśniono w informacji przesłanej PAP, hasłem tegorocznego Festiwalu jest "Inwencja".

"Otaczająca rzeczywistość zmienia się dynamicznie. Festiwal co roku modyfikuje swoją formułę. Odpowiada na przemiany i potrzeby swoich odbiorców, którymi niezmiennie są młodzi ludzie. Naszym głównym celem jest budowanie z nimi partnerskiego dialogu na wielu poziomach" - napisał dyrektor artystyczny Festiwalu Wojciech Faruga, cytowany w informacji.

"Inwencję traktujemy zatem nie jako wychodzenie przed szereg, ale nadążanie za młodymi widzami i widzkami" - wyjaśnił.

Zaznaczono, że "program tegorocznej edycji, jak co roku, skierowany jest do młodych odbiorców ze wszystkich grup wiekowych". "Zarówno starsze nastolatki jak najnaje znajdą propozycje stworzone w oparciu o wiedzę i rozumienie ich potrzeb i uwarunkowań percepcyjnych" - wyjaśniono.

"Zobaczymy nowatorskie odczytania klasycznych pozycji repertuarowych (Piotruś pan i Jakub Hak z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie) i młodą dramaturgię (Ojeja, albo o dziewczynce, która nie znała własnego imienia z Wrocławskiego Teatru Lalek, Ach jeżeli, przyjdę dać tak okrutne moje ostatnie pożegnanie z Teatru Polskiego w Bydgoszczy)" - czytamy w zapowiedzi festiwali.

Podkreślono, że "widocznym elementem tegorocznej edycji są spektakle powstające w dialogu i wspólnej obecności profesjonalnych artystów i młodych uczestników procesu twórczego, gdzie teatr rodzi się ze spotkania i wspólnej refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością (Przemiany ze STUDIO teatrgalerii w koprodukcji z Teatrem Polskim i Małą Boską Komedią oraz Autokorekta z TR Warszawa)". "Znaczącym elementem tegorocznego programu są spektakle odwołujące się wprost do historii (Rutka z Teatru Lalek Arlekin w Łodzi oraz Story Lab 1981. Stan Wojenny PO ASSITEJ w koprodukcji z Teatrem Ochoty w Warszawie i Domem Spotkań z Historią)" - wyjaśniono.

Zaplanowano też "działanie performatywne w przestrzeni Warszawy, czyli KORCZAK LABORATORIUM pod hasłem Jesteśmy jutrem". "Do projektu zaproszono reżyserkę i autorkę partycypacyjnych akcji społeczno-artystycznych - Jaśminę Wójcik. Artystka w trakcie swojej pracy z młodymi ludźmi w wieku 9-12 lat postara się na nowo odczytać wybrane fragmenty dzieł Janusza Korczaka i odwiedzi niezwykłe miejsca związane z jego postacią, takie jak Nasz Dom Maryny Falskiej i Janusza Korczaka, wyjątkowy modernistyczny budynek na planie samolotu" - czytamy w informacji o festiwalu.

Spotkania warsztatowe odbędą się 13, 16, 20, 23 i 27 listopada.

Podkreślono, że "KORCZAK DZISIAJ skupia się na dorobku i metodach pracy ważnych w tradycji polskiego teatru dla młodych widzów i widzek - pedagożek teatru". Przypomniano, że "bohaterką zeszłorocznej edycji była założycielka Festiwalu - Halina Machulska".

"W tym roku prezentowana będzie sylwetka aktorki, reżyserki, scenografki, trenerki, pedagog teatru, dramoterapeutki, animatorki społecznej i założycielki Teatru i Fundacji Wierzbak - Grażyny Wydrowskiej" - napisano. Jak wyjaśniono, "Grażyna Wydrowska dołączy do grona członków Jury Dorosłego 25. Festiwalu KORCZAK DZISIAJ oraz weźmie udział w otwartym dla publiczności na żywo i w sieci spotkaniu, które poprowadzi Justyna Czarnota 23 listopada o godz. 18 w Domu Spotkań z Historią".

Podkreślono, że "w tym roku ASSITEJ Polska i Festiwal KORCZAK DZISIAJ są organizatorami rezydencji artystycznej białoruskiej artystki Natalii Levanavej". "Efekty współpracy z uczniami Szkoły Aktorskiej Machulskich w obrębie pracy dla najnajmłodszych zostaną pokazane na Festiwalu" - napisano.

Więcej informacji o festiwalu znaleźć można na stronie: korczak-festival.pl.

Jak wyjaśniono, "tegoroczna edycja Festiwalu jest po raz drugi realizowana w formule hybrydowej", a "transmitowane spektakle festiwalu będą bezpłatnie dostępne na platformie VOD.WARSZAWA.PL, która pozwala na dostęp do różnych dziedzin sztuki i kultury".

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne