EN

16.03.2023, 17:57 Wersja do druku

Warszawa. 25-lecie spektaklu „Dzieła wszystkie Szekspira” w Teatrze Scena Współczesna

Premiera „Dzieł wszystkich Szekspira” (reż. Włodzimierz Kaczkowski) miała miejsce 29 marca 1998 roku w Teatrze Rozmaitości w składzie: Arkadiusz Jakubik, Darek Sikorski, Jacek Bończyk/Witold Bieliński. Od tego momentu spektakl cieszy się niesłabnącą popularnością, w samej Warszawie został zagrany ok. 2200 razy. Tym samym, obok musicalu “Metro”, “Dzieła wszystkie Szekspira” są w czołówce tytułów z największą liczbą wystawień w Polsce!

mat. teatru

Komediową wersję 38 dramatów Szekspira można było zobaczyć w: Teatrze Rozmaitości, Teatrze Stara Prochownia, Teatrze Kwadrat, Teatrze Komedia, Kinoteatrze Tęcza, Teatrze Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej, Teatrze przy Belwederskiej 20/22. Obecnie, od 2021 roku, Teatr Scena Współczesna ma własną niezależną scenę przy Polu Mokotowskim (ul. Bruna 9).

Tekst “Dzieła wszystkie Szekspira” (tłum. Włodzimierz Kaczkowski) został zrealizowany również przez 14 teatrów, m.in.: Teatr Rozrywki w Chorzowie, Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, Teatrze Powszechny w Łodzi, Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, Teatr Polonia w Warszawie, Teatr Szekspirowski w Gdańsku.

W Teatrze Scena Współczesna aktualnie grany jest w dwóch wersjach obsadowych: Łukasz Matecki, Jarosław Domin, Bartosz Głogowski oraz Michał Barczak, Kamil Wodka, Michał Węgrzyński.

W ramach obchodów 25-lecia planowane są spektakle i spotkania z twórcami: 25, 26 i 31 marca oraz gościnny występ Teatru Muzycznego z Torunia 15 kwietnia.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.scenawspolczesna.pl.

“Dzieła wszystkie Szekspira” Teatr Scena Współczesna 

Żartobliwa prezentacja wszystkich 38 dramatów największego dramaturga wszech czasów. Trzech aktorów występuje pod własnymi imionami, bawi publiczność, żonglując cytatami, streszczeniami fabuł i odwołaniem do stereotypowej znajomości dzieł Szekspira.

W ramach spektaklu: hip-hopowy:” Otello”, „Makbet”, po góralsku, „Hamlet” w trzyminutowej wersji oraz „Romeo i Julia” grana przez samych mężczyzn. Widzowie są wciągani do akcji, nieustannie prowokowani przez aktorów do wspólnej zabawy. Spektakl od lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród publiczności w każdym wieku. Bawi ucząc i uczy bawiąc. Kpi właściwie nie z Szekspira, ale ze schematów kultury masowej, które korzystają z jego twórczości. A to wszystko w oszałamiającym tempie, które nie pozwala się nudzić ani przez chwilę.

Źródło:

Materiał nadesłany