EN

20.06.2020, 15:25 Wersja do druku

Warlikowski o odchodzeniu

Choć internetowi mędrkowie podkreślają, że w Polsce nie było niewolnictwa (pańszczyzna się nie liczy) ani tradycji kolonialnych (polonizowanie Kresów, zakusy kolonialne Polaków w międzywojniu, żądanie polskich kolonii m.in. na Madagaskarze, działalność Ligi Morskiej i Kolonialnej też się nie liczą), to przecież nieobce jest naszej historii doświadczenie wykluczania i segregacji w postaci odwiecznego antysemityzmu.

W 2018 r., w okrągłą rocznicę Marca ’68., który rozpoczął exodus tysięcy polskich Żydów i Żydówek, reżyser Krzysztof Warlikowski wraz z zespołem Nowego Teatru wystawił spektakl „Wyjeżdżamy”. To przedstawienie o różnych wymiarach odchodzenia na podstawie sztuki izraelskiego autora Hanocha Levina. Warlikowski jednak, jak to ma w zwyczaju, przeplata scenariusz fragmentami innych tekstów, m.in. z „Życia ideologicznego, osobistego, codziennego i artystycznego” Henryka Grynberga - właśnie o doświadczeniach Marca ’68. Byłam na tym spektaklu, ale teraz obejrzę go po raz kolejny i to w wyjątkowym wydaniu.

W sobotę o godz. 19 Agata Buzek, Magdalena Cielecka, Ewa Dałkowska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Dorota Kolak, Monika Niemczyk, Maja Ostaszewska, Jaśmina Polak, Magdalena Popławska, Andrzej Chyra, Bartosz Gelner, Maciej Gąsiu Gośniowski, Wojciech Kalarus, Marek Kalita, Rafał Maćkowiak, Zygmunt Malanowicz, Piotr Polak i Jacek Poniedziałek rozpoczną spektakl, który będzie grany przy pustej widowni, ale transmitowany w sieci. A w niedzielę o godz. 20 na Facebooku odbędzie się spotkanie z twórcami „Wyjeżdżamy”.

Czekam też niecierpliwie, aby przypomnieć sobie inny wybitny spektakl - tym razem zespołu teatru TR Warszawa - „Nietoperz” w reżyserii Kornéla Mundruczó, którego rejestracja będzie dostępna online od godz. 20 w sobotę do końca niedzieli na Facebooku i Vimeo. Spotkanie z twórcami i twórczyniami - w niedzielę o godz. 20 na profilu teatru

To przedstawienie z gatunku tych, które lubię najbardziej: przygnębiająca historia opowiadająca o trudnych sprawach, ludzkich słabościach i dylematach, ale podana z wielkim poczuciem humoru i - w gruncie rzeczy - z ogromną miłością do życia.

W sobotę i w niedzielę, 20 i 21 czerwca, także:

W sobotę w TV: niepokojący "Midsommar", baśń studia Ghibli, Oscarowy "Zniewolony" i wiele więcej

Katarzyna Nosowska poprowadzi "Studio Ż" - Męskie Granie na żywo i archiwalnie, specjalnej audycji online, w której w którym artyści spotkają się z fanami w sobotę o godz. 19 na Facebooku YouTubie.

Weekend Otwartych Galerii - w sobotę w godz. 12-20 i niedzielę w godz. 14-18 warszawskie galerie sztuki, takie jak LETOJednostka czy Le Guern, zapraszają na oglądanie wystaw w realu. Będzie można zobaczyć prace m.in. Magdy Hueckel, Tomasza Ciecierskiego czy Rafała Dominika. Wstęp wolny.

Tydzień Kina Hiszpańskiego trwa warszawskim kinie Muranów. Bilety: 20 zł.

Wątki tematyczne