EN

17.03.2022, 17:22 Wersja do druku

Wałbrzych. Teatr Dramatyczny rozpoczyna pracę przy najnowszym projekcie „Zapracowani. Rezydencje dramaturgiczne w Wałbrzychu”.

mat. teatru

Program rezydencji to autorski projekt Tomasza Jękota, kierownika literackiego Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu - przestrzeń powołana dla stworzenia odpowiednich warunków dla powstania nowych tekstów dramatycznych. Teatr zamierza otworzyć instytucję na uznanych twórców scenicznych i literackich, poświęcić im czas i środki na pracę nad tekstami, zapewnić odpowiednie zaplecze merytoryczne.

Głównym tematem poszukiwań dla zaproszonych artystów jest PRACA - w swoim wymiarze faktycznym i merytorycznym. Zatrudnienie lub jego brak definiują nas w dużo większym stopniu niż chcielibyśmy przyznać. Praca stanowi sens życia, a stoimy u progu czasów, w których będzie jej coraz mniej. Co wtedy? Jak zmieni się nasze postrzeganie życia i spełnienia – tak mocno oscylujące obecnie wokół sukcesu zawodowego? Projekt ZAPRACOWANI będzie przestrzenią otwartą na dialog i pracę badawczą. Teatrowi zależy na stworzeniu historii o ludziach, pracownikach i pracownicach zakładów produkcyjnych, ich często anonimowej tożsamości, która składa się na budowę lokalnej społeczności. Chce wspólnie z zaproszonymi artystami poszukać odpowiedzi na pytanie: czy rzeczywiście żadna praca nie hańbi?

Pierwszą artystką zaproszoną do udziału w rezydencji jest Małgorzata Maciejewska - reżyserka, dramatopisarka, autorka głośnej adaptacji „Jak być kochaną” w Teatrze Narodowym i przedstawienia „Iwanow. Człowiek, który śpi” w wałbrzyskim teatrze. Rozmowy na temat rezydencji trwają od listopada i już wtedy artystka zdecydowała się na podjęcie tematu pracowników z Ukrainy w Polsce. W dzień rozpoczęcia rezydencji, 7 marca 2022, temat ten nie mógł się bardziej zaktualizować i poszerzyć. Małgorzata Maciejewska proponuje w swoich poszukiwaniach artystycznych skupić się na sytuacji Ukrainek i Ukraińców, którzy na przestrzeni ostatniego czasu przybyli do Polski - zarówno osób uciekających przed wojną, jak i tych, którzy są w naszym kraju już od pewnego czasu. Oddać tym osobom podmiotowość i zaprosić do rozmowy, wysłuchać ich i spróbować zrozumieć ich potrzeby i marzenia. Praca Maciejewskiej pod roboczym tytułem „Ukraina. Droga na zachód” zajmować się będzie performatywnie drogą: tą fizyczną - autostradą A4, która łączy Ukrainę z UE, oraz tą metaforyczną - decyzją, którą podjęli Ukraińcy, w jakim świecie chcą żyć za kilka lat. Do udziału w projekcie Teatr zaprasza wszystkie osoby z Ukrainy chętne by podzielić się swoimi historiami. Rozmowy prowadzone będą w Wałbrzychu oraz w Zwierzyńcu, na trasie A4 oraz via zoom. Realizacja projektu będzie miała również swój wymiar pomocowy - w projekcie udział wezmą konsultanci merytoryczni i tłumacz. Teatr ma nadzieję, że w ramach programu powołanego przez Instytut Teatralny i Ministerstwo uda się zaprosić do Wałbrzycha osoby związane z Teatrem w Kijowie. Jednocześnie Teatr Dramatyczny zaprasza do udziału aktorów i aktorki z Ukrainy - finał projektu połączony będzie z publiczną prezentacją tekstu w formie szkicu teatralnego.

W geście solidarności i z potrzeby wymiernej pomocy Teatr zamierza również podjąć stałą współpracę z osobami z Ukrainy. Obecnie trwa nabór na dwa miejsca: w zespole aktorskim i w zespole technicznym teatru (pracownie: krawiecka, stolarska, elektro-akustyczna). Zainteresowanych pracą w Wałbrzychu zapraszamy do kontaktu mailowego: [email protected]

ZAPRACOWANI. REZYDENCJE DRAMATURGICZNE W WAŁBRZYCHU

Premiera pierwszego tekstu dramatycznego powstałego w ramach projektu już 5 i 6 czerwca 2022 r. na Scenie Kameralnej. Tekst pod roboczym tytułem „Ukraina. Droga na zachód” wyreżyseruje autorka Małgorzata Maciejewska.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne