EN

4.07.2023, 15:35 Wersja do druku

Wałbrzych. Szaniawski podsumowuje 59. sezon artystyczny

Wydarzenia, projekty i premiery minionego sezonu przedstawia Teatr Szaniawskiego.

Zespół Teatru Szaniawskiego, fot. Tobiasz Papuczys / mat. teatru

ZROBILIŚMY DUŻO / MAMY DUŻO DO ZROBIENIA

Zakręt, na którym znajduje się obecnie teatr, może nas wyrzucić albo w kosmos, albo w niebyt. Nie da się utrzymać zespołu w ryzach zacementowanej instytucji. Ale nie uda się zreformować instytucji oderwanymi od siebie gestami albo symbolicznymi zachowaniami. Poszanowanie godności i szacunek, dbałość o higienę pracy, przejrzystość, spokój, radość nie powinny nas dziwić. Uprawiamy teatr dla przyjemności a nie dla zadręczania siebie i innych.

Dlatego warto znać imiona. Pamiętać o 8 godzinach. Składać projekty scenografii. Nie przekraczać budżetu. Nie wypijać wódeczek. Wyciągnąć drzwi z zawiasów. Przestać spotykać się w gabinecikach i kanciapkach.

Mamy dużo do zrobienia. Bo przecież mamy dużo za uszami.

W sezonie 2022/2023 DLA WSPÓLNEJ KORZYŚCI I WSPÓLNEGO DOBRA - PRACA Teatr Dramatyczny wykonał dużą pracę. Oto jej szczegóły.

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu w sezonie 2022-2023, zrealizował aż 7 PREMIER SCENICZNYCH SPEKTAKLI!

„MARTA. FIGURA SERPENTINATA”

tekst: pilgrim/majewski / reżyseria: Seb Majewski / Aula im. Prof. Marty Gąsiorowskiej w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Ignacego Paderewskiego 23.09.2022 / Duża Scena / 04.03.2023

„NIEWOLNICA ISAURA”

tekst: Agnieszka Wolny-Hamkało, Martyna Majewska / reżyseria: Martyna Majewska / Scena Kameralna / 28.10.2022

„FRANKENSTEIN”

tekst na podstawie powieści „Frankenstein” Mary Shelley, reżyseria: Paweł Sablik / Scena Kameralna / 25.11.2022

„BIŁ SOBIE ANDRZEJ”

tekst i dramaturgia: Mariusz Gołosz / reżyseria: Maciej Hanusek / Scena Kameralna / 16.12.2022

„SZPITAL NA PERYFERIACH. MUZYKA DO OPERACJI”

tekst i reżyseria: Maciej Podstawny / Duża Scena / 24.03.2023

„NAD NIEMNEM”

tekst: Tomasz Jękot i Seb Majewski na podstawie powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej oraz dramatu „Sowa, córka piekarza” pilgrima/majewskiego / reżyseria: Seb Majewski / Duża Scena / 31.03.2023

„CZY PINGWINY MAJĄ KOLANA”

tekst: Marcin Kącki / reżyseria: Aneta Groszyńska / Scena Kameralna / 12.05.2023

Łącznie od września 2022 do lipca 2023 Teatr zagrał 160 SPEKTAKLI, gościł na nich 14 380 widzów.

Poza spektaklami Teatr kontynuował swoje DZIAŁANIA ARTYSTYCZNE:

- w przestrzeni internetu (osiągając łącznie niemal 20 000 odsłon, których efekty są dostępne nieodpłatnie na teatralnych kanałach Youtube i Spotify):

PODCASTY Teatru Dramatycznego SZANIAWSKI.FM Poczet Ulic Wałbrzyskich – seria 3 odcinków

PUBLIKACJA 7 programów teatralnych online

Pytania i odpowiedzi na Instagramie w ramach spotkań młodzieży wałbrzyskich szkół średnich przy spektaklach DAISY oraz ANTYGONA

- w przestrzeniach teatralnych:

UROCZYSTE OTWARCIE WIDOWNI DUŻEJ SCENY oraz Inauguracja Roku Księżnej Daisy von Pless w Wałbrzychu i Pszczynie - 13.01.2023. Świętowaliśmy zakończenie remontu, którego by nie zrealizowano bez ogromnego zaangażowania i przychylności Organizatora Teatru - Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

DOLNOŚLĄSKIE OBCHODY MIĘDZYNARODOWEGO DNIA TEATRU - 24.03.2023. Powrót do tradycji obchodów naszego święta z przyjaciółmi z Teatrów regionu.

WERNISAŻ Tomasza Jakuba Sysło – „ESENCJA” - 24.03.2023 w przestrzeni Kawiarni MIEJSCE.

WERNISAŻ obrazów Łukasza Kusio, “Palladium” - 14.04.2023 w teatralnym foyer.

XX DNI DRAMATURGII “+60” - 21-22.04.2023. Jubileuszowe 20. DNI DRAMATURGII pt. +60 zwróciły uwagę na autorów dojrzałych. Teatr zrealizował czytania 2 tekstów: „BOMBA PANI HRABINY” Wandy Majerówny w reż. Mai Kubackiej oraz „IDĄCE” Karola Maliszewskiego w reż. Antoniny Brühl.

ZAPRACOWANI. W PRZYSZŁOŚĆ - inauguracja projektu rezydencji dramaturgicznej, którego rozwój planowany jest na jesień 2023.

W aż 78 działaniach edukacyjnych Teatru uczestniczyło 4 380 osób: młodzieży, dorosłych jak i seniorów.

Wśród działań znalazły się:

warsztaty oraz pokazy TRZECIEGO TEATRU oraz grupy POMIMO,

lekcje teatralne dla młodzieży szkolnej i studentów,

OSTRY DYŻUR TEATRALNY - najnowszy projekt “Szaniawskiego” polegający na obecności pedagożki teatralnej przed i po wybranych spektaklach.

Obchody Roku Księżnej Daisy w Wałbrzychu – we współpracy z Zamkiem Książ od stycznia 2023 prowadzimy spotkania z młodzieżą wałbrzyskich szkół średnich wprowadzające do musicalu „DAISY”. Podczas łącznie 51 godzin pracy warsztatowej koncentrowaliśmy się wokół tematu przełamywania stereotypów dotyczących roli kobiety w społeczeństwie.

Teatr wciąż stara się zaciekawiać swoją działalnością artystyczną i programami o charakterze edukacyjnym i promocyjnym, ale także dzięki zdobywaniu nagród, wyróżnień i wyjazdom:

- Spektakl „108 KOSTEK CUKRU” w reż. Agaty Puszcz był prezentowany na Festiwalu SOPOT NON-FICTION.

- Spektakl „108 KOSTEK CUKRU” w reż. Agaty Puszcz wygrał udział w programie TEATR POLSKA 2022, realizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego (dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, spektakl w październiku i listopadzie 2022 odwiedził 8 miejscowości w kraju).

- Teatr jest stale obecny w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

W 28. edycji w roku 2022 gościliśmy z aż 6 spektaklami: „ANCORA TU”, „NARUTOWICZ…”, „ORFI”, „ PRZEWODNIK DLA LEWICY O PRAWICY”, „RZYWOT. część pierwsza: rozpadająca się biografia”, „ZŁOTY POCIĄG SUPERSTAR”, z czego 3 decyzją Komisji Finansowej otrzymały refundację kosztów produkcji.

- Spektakl „DAISY” pokazywany był w przestrzeniach Zamku Książ oraz za granicą – w Kliceperovo Divadlo w Hradcu Kralovem.

- Seb Majewski – reżyser, dramatopisarz i dyrektor artystyczny Teatru otrzymał indywidualną Nagrodę „EMOCJA 2022” przyznawaną przez kapitułę Radia Wrocław Kultura.

- Danuta Marosz – dyrektor Teatru otrzymała tytuł „ZASŁUŻONA DLA MIASTA WAŁBRZYCHA”, przyznawaną przez Radę Miejską Wałbrzycha.

- Rafał Kosowski - nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.

- Teatr gościł ze spektaklem „NAD NIEMNEM” - jako mistrzowskim pokazem, poza konkursem na XIV Międzynarodowym Festiwalu Teatrów i Kultury Awangardowej PESTKA 2023 w Jeleniej Górze.

- Spektakl “NIEWOLNICA ISAURA” otrzymał zaproszenie do udziału w 42. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych - maj 2023. Spektakl zagrany był w Warszawie trzykrotnie.

O spektaklach i działaniach “Szaniawskiego” pojawiło się blisko 300 publikacji w mediach lokalnych i ogólnopolskich, a nawet światowych. Do najważniejszych możemy zaliczyć recenzje: guldapoleca, teatralny.pl, Broadway World, Teatr dla wszystkich, teatrologia.info, Dziennik Teatralny, TEATR Pismo; publikacje w pismach: Odra, Dialog, Vogue, Wysokie Obcasy, culture.pl, Hradecka Drbna, Onet - Film; a także stałą obecność w serwisach regionalnych: walbrzych24, Gazeta Wyborcza - Wałbrzych, WałbrzychDlaWas, walbrzyszek.com, WieszCo, 30 minut, TVP Wrocław, Radio Wrocław Kultura, Radio Złote Przeboje, Radio RMF Maxxx.

Wśród wyjątkowych publikacji trzeba wymienić:

praca licencjacka Roberta Mocka: “PANDEMICZNE SEZONY TEATRU DRAMATYCZNEGO IM. JERZEGO SZANIAWSKIEGO W WAŁBRZYCHU”, napisana pod kierunkiem dr. hab. Piotra Rudzkiego na wydziale filologicznym Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest analizą działalności Teatru w czasie pandemii.

praca licencjacka Nikoli Bułkowskiej: „Obiekty kultury w Aglomeracji Wałbrzyskiej ze szczególną rolą Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu”, na kierunku administracja (specjalizacja finanse publiczne). Zgłębia temat funkcjonowania instytucji kulturalnych na terenie województwa, jak i całej Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Byliśmy w pierwszym odcinku Podcastu o teatrze Katarzyny Niedurny i Katarzyny Waligóry (odcinek opublikowany 6.10.2022).

Kolejny sezon będzie sezonem jubileuszowym – 60. i paradoksalnie nie będzie wyniośle. Będzie uważnie
Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne