Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu w sezonie 2021/22 pyta o bohaterstwo, o trudne wybory, przed którymi stawia nas rzeczywistość. Nie pozostawia jednak widzów z tymi pytaniami i stara się odpowiedzieć na nie kolejnymi premierami. Z potrzeby odnajdywania nowych bohaterów albo opowiadania o bohaterach nieoczywistych, choć bardzo nam bliskich powstał pierwszy wałbrzyski musical DAISY.
Pierwszy wałbrzyski musical – jak to dumnie brzmi. Ale czy na pewno pierwszy wałbrzyski? Można spekulować, czy w krótkiej, acz burzliwej historii Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu znajdują się tytuły, które mogłyby powalczyć o to miano. Na pewno scena przy placu Teatralnym widziała niejeden spektakl muzyczny, ale musical? Do tego dzieło w pełni o Wałbrzychu, o lokalnej bohaterce? Pośród 392 premier Teatru wyróżniają się przedstawienia dla szerokiej publiczności w czasach dyrektury Andrzeja Marii Marczewskiego, czy premiery muzyczno-rozrywkowe realizowanych w przestrzeni miejskiego amfiteatru. Ale musical o księżnej Daisy będzie pierwszy w swoim rodzaju. Zacznijmy od księżnej. Wystarczy zapytać przechodniów wałbrzyskich, czy wiedzą kim była Księżna Daisy, żeby usłyszeć tyle samo faktów, co plotek. A czy nie to świadczy o prawdziwej sławie? Prawdziwej potrzebie wielkiej opowieści, która w nas drzemie? Dolnośląską księżniczką ekscytował się (i dalej ekscytuje) cały świat – głównie za sprawą jej pamiętników. Ale jej pozycja w Europie sprzed II wojny światowej wynikała z czegoś więcej niż bycia celebrytką. Do dzisiaj krążą opowieści o wyjątkowym czynie społecznym Daisy. Jej progresywnym poglądom, zabieganiu o pokój i ponad wszystko wielkiej miłości do życia.
Musical o Daisy jest więc o wielkiej osobie oraz o wielkiej historii w tle. O niestety wciąż za słabej pozycji kobiet w męskim świecie wojen. Jest też o cierpieniu i nadziei, ale przede wszystkim o rzeczywistości, do której już nie ma powrotu. Arystokracja, bale i podróże salonką są przebrzmiałym echem dawnego świata – patrzymy na nie z zazdrością, często też z pewną ludową wyższością. Ale to w tamtym świecie pielęgnowano humanistyczne wartości – litość, wdzięczność, współczucie, których dziś brakuje. Księżna Daisy ponad wszystkimi perypetiami reprezentuje właśnie dobroć – to była jej supermoc i takiej bohaterki dzisiaj nam potrzeba. Potrzeba nam opowieści, może nawet trochę bajki o księżniczce, ale nie takiej banalnej, w której poznaje księcia i żyją długo i szczęśliwie – tylko takiej, w której księżniczka stawia warunki w procesie rozwodowym. Spektakl DAISY jest taką opowieścią, a ponadto artystyczną wizją, pełną wzruszenia i musicalowego przepychu. Konrad Imiela tworzy Daisy na nowo – ze snów i wspomnień.
„W swoje sny uwierz nareszcie
A jeśli o kimś prawdy chcesz dowieść
Pomyśl: dla ciebie
Co jest ważniejsze
Prawda czy ciekawa opowieść?”
Pytają artyści i zostawiają nam w odpowiedzi musical – bardzo wałbrzyski, o nas i dla nas. Musical wałbrzyski, bo realizowany lokalnymi siłami przy koprodukcji Teatru Dramatycznego, Miasta Wałbrzych oraz Zamku Książ. Ale też musical światowy, bo angażujący do pracy artystów z prawie całego kraju oraz europejskich arystokratów (sam książę Bolko VI Hochberg von Pless czytał libretto i udzielał paru wskazówek historycznych). Spektakl, który jest odpowiedzią na pytanie „jakiego bohaterstwa oczekujemy dzisiaj?” – żeby tę odpowiedź poznać, trzeba do Wałbrzycha przyjechać.
Bilety na premierowe pokazy zostały już wyprzedane, Teatr Dramatyczny zaprasza na kolejne grania 24,25,26 czerwca.
W spektaklu biorą udział:
Małgorzata Walenda [gościnnie] – jako DAISY
Kinga Zygmunt [g] –jej siostra SHELAGH
Irena Wójcik – ich MATKA (a także MASKOWA i FRAU II)
Michał Kosela – mąż Daisy HANS HOCHBERG VON PLESS
Mateusz Flis – ich syn HANSEL (a także LORD I LIŚLIWY)
Wojciech Marek Kozak – ich syn LEKSEL (a także HRABIA oraz DŻOKEJ)
Piotr Mokrzycki – ich syn Bolko (a także MAHARADŻA i BARON)
Rafał Kosowski – KAMERDYNER
Angelika Cegielska – jako MARKIZA, FRAU I, WAŁBRZYSZA i DAMA WYŚCIGOWA
Dorota Furmaniuk – LUIZA, FRAU III, MAHARANI, HRABINA oraz MARIANNA
Krzysztof Piechniczek [g] – jako LOKAJ X, ŻOŁNIERZ, GERL, LEKSELIS X i WAŁBRZYSZ X
Radosław Lis [g] – LOKAJ Y, ŻOŁNIERZ, LEKSELIS Y, WAŁBRZYSZ Y
oraz Agnieszka Kwietniewska [g] jako PANI MAGDA
Tekst i reżyseria: Konrad Imiela
Muzyka: Grzegorz Rdzak
Scenografia: Anna Haudek
Kostiumy: Agata Bartos
Choreografia: Jacek Gębura
Światło: Jakub Frączek
Przygotowanie wokalne: Magdalena Śniadecka
Inspicjentka: Iwona Skiba
Plakat: Jakub Woynarowski