EN

2.11.2020, 15:57 Wersja do druku

Wałbrzych. Premiera monodramu "Cudowne i pożyteczne. O seksie" u Szaniawskiego

W Teatrze Szaniawskiego trwają ostatnie próby do monodramu "Cudowne i pożyteczne. O seksie" wg książki Remigiusza Ryzińskiego „Moje życie jest moje. Opowieści o wolności i pożądaniu”. Reżyseruje Martyna Majewska. Gra Angelika Cegielska. Premiera 6 listopada na Scenie Kameralnej.

fot. Tobiasz Papuczys / mat. teatru

Dlaczego mówienie o seksie jest tabu? Dlaczego tak dużo o nim myślimy, a tak mało rozmawiamy? Seks jest ważną częścią życia. Jest źródłem życia i może być radością życia. Jak to możliwe, że stanowi społeczne, kulturowe i religijne tabu? Tkwimy w głębokim i fundamentalnym, kulturowym zakazie otwartego mówienia o seksie, którego złamanie powoduje gwałtowną, negatywną reakcję zwrotną ogółu.
Jak wobec tego mówić o seksie? Jak scenicznie zmierzyć się z tematem, jednocześnie nie będąc oskarżonym o prowokację, perwersję czy przekroczenie granic intymności. Nasza propozycja odpowiedzi brzmi bardzo prosto, choć w realizacji wcale taka nie jest… Staramy się mówić wprost. Nazywać zjawiska, emocje i doznania takimi, jakimi są, oraz jakimi widzą i przeżywają je bohaterowie książki Moje życie jest moje Remigiusza Ryzińskiego.
W bardzo intymnej, scenicznej interpretacji tego tekstu, w sposób nieunikniony dotykamy skrajności. Balansujemy pomiędzy czułością a wulgarnością, baśniową fantazją a pornografią, moralnością a pożądliwością itd. Seks jest formą spełnienia, odpowiedzią na opresję, władzą, przyjemnością, zatratą i w końcu także: miłością - pisze we wstępie autor. Na scenie staramy się powołać wszystkie te jakości, żadnej się powściągając i nie bojąc się. Seks wymyka się interpretacji. Może zostać natomiast opowiedziany. - z tego założenia staramy się korzystać, powołując kilkanaście kolejnych opowieści o różnych odcieniach seksu, który uprawiamy, o którym marzymy i którego nieprzerwanie się wstydzimy.

Ostrzeżenie: w spektaklu poruszane są zagadnienia społecznie uważane za tabu, występuje słownictwo powszechnie uznawane za obraźliwe i wulgarne, oraz pojawiają się odniesienia do różnego rodzaju aktów płciowych oraz psychicznej i fizycznej przemocy seksualnej.

Widzów powyżej 18 roku życia zapraszamy na własną odpowiedzialność.

realizatorzy:
monodram // Angelika Cegielska
scenariusz i reżyseria // Martyna Majewska // na podstawie bestsellerowej książki Remigiusza Ryzińskiego wydanej przez Wydawnictwo Czarne Spółka z o.o. z siedzibą w Wołowcu „Moje życie jest moje. Opowieści o wolności i pożądaniu”
video // Konrad Śniady
muzyka // Dawid Majewski
scenografia i kostiumy // Karolina Mazur i Martyna Majewska
gościnnie na video jako Malina // Aleksander Kaleta
GRAMY:
06.11. / PIĄTEK / GODZ. 19:00 / SCENA KAMERALNA / PREMIERA!
07.11. / SOBOTA / GODZ. 19:00 / SCENA KAMERALNA
08.11. / NIEDZIELA / GODZ. 18:00 / SCENA KAMERALNA
10.11. / WTOREK / GODZ. 19:00 / SCENA KAMERALNA

Źródło:

Materiał nadesłany