EN

25.02.2021, 15:09 Wersja do druku

Wałbrzych. Cztery marcowe premiery u Szaniawskiego

Po zimowym zamrożeniu kultury Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu wraca z poczwórną siłą – czyli czterema nowymi spektaklami, których premiery Teatr planuje w każdy marcowy piątek.

fot. Julia Baran / mat. teatru

Pierwszą propozycją jest tworzony we współpracy z Festiwalem Nowe Epifanie spektakl HA(E)USER, w reżyserii i choreografii Heleny Ganjalyan wg tekstu Ewy Mikuły. Twórcy postanowili opowiedzieć próbę nazywania swoich lęków, ale również określenia siebie jako jednostki. Inspiracją w potraktowaniu języka jako narzędzia nie opresji, ale metody oswajania, radzenia sobie z rzeczywistością, była figura Kaspara Hausera. W spektaklu będzie można zobaczyć: Emilię Bury [g], Magdalenę Fejdasz [g], Dorotę Furmaniuk oraz Wojciecha Marka Kozaka. Premiera: 5 marca na Dużej Scenie oraz w streamingu na platformie Festiwalu Nowe Epifanie.

Drugim spektaklem, nad którym pracuje reżyser dotychczas kojarzony wyłącznie z filmem, Łukasz Grzegorzek, jest historia jednej z najbardziej nowoczesnych i awangardowych kobiet ubiegłego stulecia – Rity Gombrowicz, czyli monodram RITA. W tytułową rolę wcieli się Karolina Bruchnicka, która poznała się z reżyserem na planie ich nagradzanego filmu „Córka trenera”. Postać kobiety – zagadki, przyjaciółki Salvadora Dalego i jego żony Gali oraz wielu twórców francuskiej awangardy, staje się pretekstem do opowiedzenia o kobiecej sile, potrzebie zarówno niezależności, jak i głębszego uczucia. Premiera: 12 marca na Scenie Kameralnej.

Kolejnym działaniem realizowanym przez SZANIAWSKIEGO jest spektakl PILNIE KUPIĘ BIOGRAFIĘ, który rozpoczyna wielowątkowy projektu PORCELANA JEST KOBIETĄ. Głównym tematem poszukiwań artystycznych będzie przemysłowe dziedzictwo miasta – szczególnie produkcja porcelany na wielką skalę. Teatr pragnie przywrócić pamięć o cichych bohaterkach lokalnej społeczności wałbrzyskiej – pracownicach zakładów porcelany. Twórcy pragną zwrócić uwagę, że próba budowania tożsamości historycznej Wałbrzycha bez uwzględnienia kobiecej narracji jest zwyczajnie niepełna i przekłamana.  PILNIE KUPIĘ BIOGRAFIĘ to spektakl, którego zadaniem jest zainicjowanie rozmowy o utraconym dorobku miasta. Premiera: 19 marca na Scenie Kameralnej oraz w streamingu.

Ostatnią marcową propozycją jest monodram Ireny Sierakowskiej ORFI. Spektakl inspirowany jest komiksem Dino Buzzattiego „Poemat w obrazkach” oraz różnymi wersjami historii o Orfeuszu i Eurydyce. Wyreżyserowany przez Michała Buszewicza będzie współczesnym spojrzeniem na mit bohatera, który aby odzyskać ukochaną wędruje do Hadesu i przeciwstawia się własnym lękom i porażkom. Jak możemy dziś odczytywać mity? Widzowie będą mogli się o tym przekonać już 26 marca na Dużej Scenie.

Źródło:

Materiał nadesłany