EN

14.11.2022, 16:59 Wersja do druku

W Rosji znikają nazwiska przeciwników Kremla. Nikt nie może czuć się pewnie

Absurd? Powrót do stalinowskich praktyk? A może jedno i drugie? Nazwiska najpopularniejszych rosyjskich twórców, którzy sprzeciwili się wojnie, są wymazywane z afiszy, a ich piosenki wycofywane z eteru. Pewnie nie mogą się czuć nawet ci, którzy inwazji na Ukrainę nie potępili. Pisze Maciej Grzenkowicz w „Gazecie Wyborczej”.

Kiriłł Sieriebriennikow, czołowy reżyser teatralny i filmowy ("Lato", czekająca wciąż na polską premierę "Gorączka", pokazana w tym roku w Cannes "Żona Czajkowskiego"), odsądzany przez Kreml od czci i wiary i długo więziony w areszcie domowym, po raz pierwszy od dawna ma powód do zadowolenia. Władze nazwały go w końcu "reżyserem".

Tyle że bezimiennym.

Spektakl w reżyserii REŻYSERA

"Spektakl »Las« grają już na scenie MChAT [słynny Moskiewski Teatr Artystyczny im. Czechowa] od 18 lat, ale to pierwszy raz, kiedy reżysera nazwali REŻYSEREM przez wielkie R" - napisał Sieriebriennikow na swoim kanale na Telegramie.

W poście załącza zdjęcia programu spektaklu w swojej reżyserii. W sekcji "nad spektaklem pracowali" możemy przeczytać nazwiska scenografa, oświetleniowca, nawet asystentki i pomocnicy reżysera. Ale na samej górze tam, gdzie powinno stać "reżyser - Kiriłł Sieriebriennikow" widnieje "reżyser - REŻYSER".

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

W Rosji znikają nazwiska przeciwników Kremla. Nikt nie może czuć się pewnie

Źródło:

„Gazeta Wyborcza” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Maciej Grzenkowicz

Data publikacji oryginału:

13.11.2022

Wątki tematyczne