EN

22.06.2024, 12:25 Wersja do druku

Wojciech Majcherek o „Dwóch Teatrach”: „Chcemy nadrobić zaległości wobec spektakli, które za poprzednich rządów nie były pokazywane”

Chcemy nadrobić zaległości wobec spektakli, które w okresie poprzednich rządów, na pewno w telewizji nie mogłyby być pokazane – powiedział PAP z-ca dyrektora Teatru Telewizji Wojciech Majcherek, przed rozpoczynającym się w sobotę w Sopocie Festiwalem Dwa Teatry".

fot. Kasia Chmura-Cegiełkowska

PAP: Festiwal Dwa Teatry" powraca do Sopotu. Czym będzie się różniła ta edycja od poprzednich trzech, które były realizowane w Zamościu? 

Wojciech Majcherek: Nie ma zasadniczej zmiany w formule festiwalu, bo ona od samego początku jest zaprogramowana tak, że jest to konkurs spektakli Teatru Telewizji i słuchowisk Polskiego Radia oraz przegląd dorobku tych instytucji z danego okresu. Różnice są jedynie w programie pozakonkursowym, który zawsze funkcjonował. 

PAP: Dlaczego zdecydowaliście się przenieść z powrotem Dwa Teatry" nad polskie morze? 

W.M.: Zmiana miejsca festiwalu z Sopotu do Zamościa dokonana przez byłego prezesa TVP Jacka Kurskiego miała charakter wyraźnie polityczny. Umowa z miastem Zamość na organizację festiwalu przewidywała trzy edycje tej imprezy, więc ta umowa w naturalny sposób wygasła. Z inicjatywą powrotu festiwalu do Sopotu wystąpiła prezydent Magdalena Czarzyńska-Jachim. Nowe kierownictwo TVP przyklasnęło temu pomysłowi. Sopot jest znakomitym miejscem na organizację tego wydarzenia. Jest tam świetna publiczność, która się przyzwyczaiła do tego, że raz w roku ma święto. Również dla środowiska artystycznego ma to znaczenie, bo Sopot jest znakomitym miejscem do spotkania się. 

PAP: Czy na festiwal przyjadą artyści, którzy przez ostatnie lata nie uczestniczyli w festiwalu?

W.M.: Tak. W ostatnich latach w Teatrze Telewizji część artystów, z powodów politycznych, nie chciała pracować. Można powiedzieć, że Teatr Telewizji padł ofiarą bojkotu artystów. Niektórzy z nich nie byli przez telewizję zapraszani z powodu ich zaangażowania opozycyjnego. Teraz możemy zaobserwować ich chęć powrotu. 

PAP: Kto powrócił?

W.M.: Symboliczną premierą w Teatrze Telewizji był monodram Krystyny Jandy Zapiski z wygnania na podstawie osobistych wspomnień Sabiny Baral. Spektakl zaprezentowaliśmy na początku maja. Kolejnym przedstawieniem był 1989 pokazany na żywo z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Niektórymi z tych wyborów repertuarowych chcemy nadrobić pewne zaległości wobec spektakli, które w minionym czasie, w okresie poprzednich rządów, na pewno w telewizji nie mogłyby być pokazane.

PAP: Jakie atrakcje pozakonkursowe przygotowaliście w tym roku? 

W.M.: Rok 2024 jest rokiem Gombrowicza, w związku z tym Teatr Telewizji i Teatr Polskiego Radia przygotowały prezentacje związane z tym autorem. Niedawno obchodziliśmy setną rocznica urodzin Adama Hanuszkiewicza, artysty niezwykle zasłużonego dla Teatru Telewizji, więc i akcent związany z tym reżyserem znajdzie się w programie tej edycji festiwalu.

Ponadto w trakcie Gali Otwarcia zaprezentujemy laureatów Wielkiej Nagrody Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2024", która jest przyznawana za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia. W tym roku nagrodzimy Joannę Szczepkowską i Adam Ferency.

Z okazji 70. jubileusz Teatru Telewizji uhonorujemy dwoje artystów, którzy od lat 50. byli jego współtwórcami i w szczególny sposób przyczynili się do rozwoju tej instytucji – Olgę Lipińską i Jerzego Antczaka. 

PAP: Ile słuchowisk i spektakli konkursowych zostanie zaprezentowanych w trakcie festiwalu? 

W.M.: Do konkursu zakwalifikowało się 14 spektakli Teatru Telewizji oraz 23 słuchowiska Polskiego Radia. Widzowie obejrzą m.in.: musical 1989 w reżyserii Katarzyny Szyngiery, adaptację powieści Marii Kuncewiczowej Cudzoziemka zrealizowaną przez Katarzynę Minkowską, monodram Krystyny Jandy Zapiski z wygnania, a także Apetyt na czereśnie Agnieszki Osieckiej oraz Zegarek na podstawie słuchowiska Jerzego Szaniawskiego. Poza konkursem zaprezentowane zostaną przedstawienia, które w przyszły sezonie zobaczą widzowie w telewizji: Piękną Zośkę Justyny Bilik oraz Marcina Wierzchowskiego i Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję według tekstu i w reżyserii Mateusza Pakuły.

Wśród słuchowisk znajdą się m.in.: Cudowne przygody pana Pinzla Rudego na podstawie szkolnego opowiadania Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Matka odchodzi – adaptacji poezji Tadeusza Różewicza. 

PAP: Festiwal to prezentacje, konkurs, ale i spotkania z gwiazdami. Kto przyjedzie do Sopotu? 

W.M.: W programie festiwalu przygotowaliśmy spotkania z m.in. z Andrzejem Grabowskim, Joanną Szczepkowską i Adamem Ferencym. 

Rozmawiał: Piotr Mirowicz 

Festiwal „Dwa Teatry” rozpocznie się w sobotę i potrwa do poniedziałku. Prezentacje i spotkania z gwiazdami odbędą się m.in. w Multikinie, Teatrze Atelier i Państwowej Galerii Sztuki. Na większość wydarzeń wstęp jest wolny.

Źródło:

PAP

Autor:

Piotr Mirowicz

Data publikacji oryginału:

22.06.2024