EN
25.04.2023, 16:09 Wersja do druku

Lublin. Festiwal Scena w Budowie 2023 w maju

12 maja 2023 w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie rusza VII edycja Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”. Zaprezentowane zostaną wyłonione w konkursie spektakle teatralne o szczególnych walorach scenograficznych i kostiumograficznych.

fot. mat. organizatora

Prezentacji form teatralnych towarzyszyć będą wystawy, spotkania z twórcami, pokazy filmowe i warsztaty. Kulminacją Festiwalu będzie wręczenie nagród „Złota Kieszeń” dla: najlepszego spektaklu, za najlepszą scenografię i za najlepsze kostiumy.

„Scena w Budowie” to wydarzenie, które stanowi wyjątkowe na skalę ogólnopolską przedsięwzięcie cieszące się coraz większą popularnością i uznaniem. Program konstruowany jest nie na podstawie gustów kuratorskich, a za pomocą obiektywnych kryteriów wydobywa najbardziej wartościowe pod względem scenografii i kostiumów, spektakle.

Główną częścią Festiwalu jest Konkurs, w którym nagradzane są najlepsze spektakle powstałe w ostatnim czasie. W ten sposób chcemy docenić najciekawsze zjawiska polskiej scenografii oraz pracę artystów, którzy za pomocą kreacji przestrzennych wydobywają to, co w danym utworze najciekawsze.

Poprzednie 6 edycji obfitowały w liczne wydarzenia towarzyszące: spotkania z reżyserami, scenografami i twórcami teatru oraz projekcje filmowe i warsztaty. Do chwili obecnej zaprezentowano łącznie 20 spektakli i 21 wystaw.

Prezentacje konkursowe są zgłaszane przez teatry z całej Polski. W tym roku wpłynęło 41 zgłoszeń. Nominowanych zostało 8 spektakli:

• „Alicja w Krainie Czarów”, kom. Przemysław Zych, libretto: Robert Bondara, Opera Nova w Bydgoszczy, scenografia i kostiumy: Martyna Kander,

• „Alte hajm/Stary dom”, reż. Marcin Wierzchowski, Teatr Nowy im. T. Łomnickiego w Poznaniu, scenografia i kostiumy: Magdalena Mucha,

• „Imagine”, reż. Krystian Lupa, koprodukcja: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Teatr Powszechny w Łodzi, scenografia: Krystian Lupa, kostiumy: Piotr Skiba,

• „Orlando.Biografie”, reż. Agnieszka Błońska, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, scenografia i kostiumy: Katarzyna Kozyra, Arek Ślesiński,

• „Lalka”, reż. Radosław Rychcik, Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie, scenografia, kostiumy, światła: Łukasz Błażejewski,

• „Lalki Kafki”, reż. Marek Zákostelecký, Wrocławski Teatr Lalek, scenografia: Marek Zákostelecký,

• „Rewizor”, reż. Jurij Murawicki, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, scenografia i kostiumy: Galya Solodovnikova,

• „Rohtko”, reż. Łukasz Twarkowski, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, scenografia: Fabien Lede, kostiumy: Svenja Gassen.

Nominowane spektakle walczą o Nagrody „Złota Kieszeń” ufundowane przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Swoją marką nawiązują do architektury przestrzeni teatralnej, kieszeni scenicznej, a także do elementu ubioru. Zaprojektowane z pozłacanej stali swoją formą nawiązują jednocześnie do symbolu Centrum Spotkania Kultur.

· Grand Prix Złota Kieszeń dla najlepszego spektaklu (10 000zł),

· Złota Kieszeń za najlepszą scenografię (7 500 zł),

· Złota Kieszeń za najlepsze kostiumy (7 500 zł).

Autorem tegorocznego plakatu festiwalowego jest Mieczysław Wasilewski – artysta zajmujący się plakatem, ilustracją oraz grafiką wydawniczą, nazywany mistrzem znaku, syntezy plastycznej oraz wyrafinowanej skromności formalnej budowanej na czerni i bieli; tworzy myśli-obrazy zapadające na długo w pamięć, upominające i bawiące.

Źródło:

Materiał nadesłany