EN

13.06.2024, 16:37 Wersja do druku

Ustka. „DIKE_Sprawiedliwość" Teatru Kropka Theatre w Domu Kultury

21 czerwca o godz. 18 w Domu Kultury w Ustce będzie można zobaczyć monodram Jolanty Juszkiewicz pt. „DIKE_Sprawiedliwość" Teatru Kropka Theatre 2024.

fot. mat. organizatora

Czy i jakie jest poszanowanie wolnej woli i czynów żony, a jakie męża?

W balladzie ludowej Lilije „męża zbójczyni, żona" dokonuje zbrodni w odwecie za brak głosu i woli żon w sprawie dobrowolnego zaciągu ich mężów na grabieżcze wyprawy wojenne króla Bolesława trwające latami.

W mitologii greckiej Klitaj-mestra, morduje męża, który byt gotów złożyć ich córkę Ifi-genię w ofierze bogini Artemidzie w zamian za sprzyjające flocie wiatry na zdobycie Troi, a wcześniej zabił jej męża i dziecko, a ją samą zgwałcił. Królowa Gertruda, matka Hamleta nie zabija, lecz nie zachowując żałoby po mężu traktowana jest przez syna jak zbrod-niarka.
Poprzez mity i baśnie widzimy coś więcej, niż tylko panią, która zabijapana. Czyn ten nabiera podwójnego znaczenia. W wymiarze rzeczywistym jest morderstwem dokonanym z zimną krwią, jednak w wymiarze symbolicznym, jak mówi mitologia - jest to akt sprawiedliwości wymierzony przez jej boginię - Dike.ja.

Wykonanie - Jolanta Juszkiewicz, Teatr Kropka Theatre 2024,21 czerwca, godz. 18.
Projekt dofinansowany ze środków Funduszy SKE ZASP. 

Tytuł oryginalny

Akt sprawiedliwości wymierza bogini

Źródło:

Głos Koszaliński

Nr 136