EN
5.05.2022, 08:26 Wersja do druku

Ukraina. W zbombardowanym przez Rosjan teatrze w Mariupolu mogło zginąć aż 600 osób

Ze śledztwa Associated Press, w tym rozmów z ratownikami i osobami, które przeżyły bestialskie bombardowanie z 16 marca, wynika, że pod gruzami teatru w Mariupolu mogło zginąć dwa razy więcej ludzi, niż mówiły pierwsze szacunki władz.

Do nowych wniosków dziennikarzy amerykańskiej agencji doprowadziły: rekonstrukcja modelu 3D teatru na podstawie planów gmachu, analiza zdjęć i nagrań oraz rozmowy z ratownikami i 23 ocalałymi osobami.

Wszyscy świadkowie powiedzieli, że tylko w kuchni polowej przed budynkiem przebywało co najmniej sto osób. Żadna nie przeżyła. Wspominali też, że pomieszczenia i korytarze były pełne ludzi - na jedną osobę przypadało ok. 3 m kw. przestrzeni.

Z szacunków ocalałych wynika, że w środku mogło znajdować się nawet tysiąc osób. Ci, którym udało się uciec, wybiegli przez główne wejście lub jedno z bocznych. Drugie boczne oraz tylne się zawaliły.

Dochodzenie AP przeczy też kłamstwom kremlowskiej propagandy, że gmach zburzyły ukraińskie siły lub że Ukraińcy mieli tam bazę wojskową. Żaden ze świadków nie widział w teatrze ukraińskich żołnierzy. Nikt nie wątpił, że Rosjanie zaatakowali teatr z powietrza.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

W zbombardowanym przez Rosjan teatrze w Mariupolu mogło zginąć aż 600 osób

Źródło:

„Gazeta Wyborcza” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Maciej Czarnecki

Data publikacji oryginału:

04.05.2022

Wątki tematyczne