EN

24.09.2024, 12:41 Wersja do druku

Tychy. Osiedle A zwycięzcą plebiscytu na Śląską Lokację Filmową

Inne aktualności

Tegorocznym zwycięzcą plebiscytu na Śląską Lokację Filmową zostało tyskie Osiedle A, zdobywając ponad 37 proc.głosów. Wyjątkowy kompleks socrealistyczny pokonał cztery inne finałowe lokalizacje, wybrane spośród 40 zgłoszonych obiektów z 19 miast województwa śląskiego.

Tegoroczne głosowanie w plebiscycie na Śląską Lokację Filmową przyciągnęło rekordową liczbę uczestników – oddano łącznie 2626 głosów. Zwycięzcą zostało tyskie Osiedle A, które zdobyło 37,02 proc. wszystkich głosów, dzięki czemu zapewniło sobie tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2024.

Na drugim miejscu uplasowała się ulica Głęboka w Cieszynie z wynikiem 24,60 proc., a trzecią lokację zajął budynek dawnej Szkoły Muzycznej w Gliwicach, który uzyskał 20,07 proc. głosów. Cavatina Hall w Bielsku-Białej zdobyła 13,25 proc., natomiast Pałac Młodzieży w Katowicach zamknął stawkę, otrzymując 5,06 proc.

W komisji oceniającej zgłoszenia znaleźli się profesjonaliści związani z produkcją filmową i scenografią. Wytypowano pięć finałowych miejsc, biorąc pod uwagę ich walory filmowe, unikatowość oraz różnorodność architektoniczną.

Zwycięzca - tyskie Osiedle A - otrzymało tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2024, a przygotowany przez Silesia Film spot promujący Osiedle A będzie wyświetlany przed seansami w katowickich kinach.

Osiedle A, zwane także "Osiedlem Anna", powstało w latach 1951-1956 jako część planowanego Nowego Miasta Tychy. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych przykładów budownictwa socrealistycznego w Polsce, zaprojektowanym w Gliwicach pod kierunkiem Tadeusza Teodorowicza-Todorowskiego. Ze względu na swój prekursorski charakter, osiedle porównywane jest do Nowej Huty w Krakowie.

Osiedle A dołączyło tym samym do grona poprzednich laureatów, takich jak Kampus w Rybniku, Wielki Piec Huty "Pokój" w Rudzie Śląskiej i Okiennik Wielki w Kroczycach. Ubiegłoroczny laureat – bytomskie IV LO, gościło ekipę filmową Netflixa, a w tym roku planowane są w jego budynku zdjęcia do familijnego filmu fabularnego pt. "Skrzat" w reżyserii Krzysztofa Komandera.

W 2022 roku plebiscyt został wyróżniony nominacją do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii animacja kultury filmowej. Śląski Fundusz Filmowy – narzędzie, którym dysponuje IF Silesia Film, wspiera finansowo produkcję filmów związanych z woj. śląskim tematycznie, poprzez miejsce realizacji lub twórców, co przyczyniło się do powstania niemalże 90 filmów, wśród nich wyróżnionej dwoma Oscarami produkcji "Strefa interesów" (2023) w reżyserii Jonathana Glazera. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach, gdzie m.in. powstawały zdjęcia do tego filmu, był nominowany jako polski kandydat do nagrody European Film Commission Network na najlepszą europejską lokację filmową 2023.

Jak poinformowali organizatorzy, dzięki działaniom prowadzonym przez Silesia Film Commission promującym region jako miejsce otwarte dla filmowców, zwiększa się liczba dni zdjęciowych w województwie śląskim.

Organizatorami konkursu są Instytucja Filmowa Silesia Film i Silesia Film Commission należące do samorządu województwa śląskiego.

Źródło:

PAP