EN

17.11.2020, 10:04 Wersja do druku

TVP Kultura. "Dziady. Noc pierwsza" z Teatru Wierszalin we wtorek

Inne aktualności

W TVP Kultura 17 listopada widzowie obejrzeć będą mogli spektakl telewizyjny pt. "Dziady. Noc pierwsza", który w Teatrze Wierszalin w Supraślu zainscenizował Piotr Tomaszuk. Druga część teatralnego dyptyku - "Dziady. Noc druga" - pokazana zostanie 24 listopada.

"Widzowie TVP Kultura obejrzą niezwykłą inscenizację cz. IV i cz. II +Dziadów+, jednego z najsłynniejszych polskich dramatów autorstwa Adama Mickiewicza" - czytamy w zapowiedzi na stronie Teatru Telewizji.

Realizator wersji telewizyjnej Józef Kowalewski zarejestrował przedstawienie w Supraślu z siedmiu kamer.

"Interpretacja dramatu Mickiewicza wystawionego na deskach Teatru Wierszalin została zrealizowana zgodnie z antyczną zasadą trzech jedności - miejsca, czasu i akcji. Inscenizacja ma jednak współczesny i aktualny charakter" - czytamy w przesłanej PAP informacji.

Jak wyjaśniono inscenizator i dyrektor Teatru Wierszalin Piotr Tomaszuk wykorzystał oryginalny pomysł Adama Mickiewicza i akcję dramatu umieścił w domu unickiego księdza. Z kolei dzieci pełnią rolę odpowiednika antycznego chóru.

"+Dziady+ z Teatru Wierszalin wyrosły z kultury podlaskiej, w której współbytują chrześcijanie przynależący do różnych Kościołów, przede wszystkim wschodnich. Szczególnie jest to widoczne w przedstawieniu Piotra Tomaszuka, który - wydaje się - bardzo świadomie, podążając za treścią dramatu, jednocześnie zrezygnował z +przepełnionego guślarstwem obrzędu świętokradczego+, będącego podstawą II części dramatu Adama Mickiewicza" - napisano na stronie TVP Kultura.

Zaznaczono, że część IV arcydramatu Mickiewicza, "uważana jest często przez badaczy romantyzmu za prawdziwie wstrząsającą opowieść o miłości szalonej, w której ukazane jest zjawisko śmierci, także tej potępionej, samobójczej".

"Kluczowe jest pytanie o status ontologiczny Gustawa, który jest ni to przybyszem z przeszłości, ni to upiorem ze snu, nawiedzającym zdezorientowanego Księdza i absorbującym jego uwagę. O tym opowiada pierwsza strona dyptyku z Teatru Wierszalin, czyli +Noc pierwsza+" - wyjaśniono.

Podkreślono, że "Dziady. Noc pierwsza" i "Dziady. Noc druga" ukazują "psychologiczną, emocjonującą konfrontację serca i rozumu dwóch bohaterów - romantyka Gustawa i racjonalnego Księdza".

W przedstawieniu wystąpią: Rafał Gąsowski (Gustaw), Dariusz Matys (Ksiądz), Katarzyna Wolak, Monika Kwiatkowska, Mateusz Stasiulewicz, Magdalena Dąbrowska (Dzieci), Piotr Tomaszuk (Guślarz) i Adrian Jakuć-Łukaszewicz (Uczeń Guślarza).

Za scenografię spektaklu odpowiada Mateusz Kasprzak, a za oprawę muzyczną Jacek Hałas.

Na stronie TVP Kultura przypomniano również, że "+Dziady. Noc druga+ koncentrują się na III części dramatu Mickiewicza, który rozgrywa się pośród więźniów, w upiornym wnętrzu, "gdzie szczątki ludzkie tańczą z żywymi".

"Reżyser umuzycznił swoje przedstawienie, włącznie z figurą wędrownego, typowo słowiańskiego dziada, a także nasycił partiami chóru, które przypominają swym charakterem misteria. Gustaw-Konrad to męczennik w opętańczym szale, w którego krzykach i wołaniu, da się słyszeć tęsknotę za prawdziwą miłością i wolnością jednostki, w świecie prześladowanym przez tyranów" - czytamy w informacji o spektaklu.

Premiera przedstawienia "Dziady. Noc pierwsza" miała miejsce na scenie Teatru Wierszalin w Supraślu 29 października 2016 r. Spektakl otrzymał m.in. Grand Prix Festiwalu "Klamra 2017" w Toruniu. Brał też udział w finale II edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" (2017).

Premiera spektaklu Teatru Telewizji "Dziady. Noc pierwsza" - 17 listopada o godz. 20 w TVP Kultura. Część druga widowiska pt. "Dziady. Noc druga" pokazana zostanie 24 listopada o godz. 20 w TVP Kultura.

Źródło:

PAP

Autor:

Grzegorz Janikowski

Data publikacji oryginału:

17.11.2020