Inne aktualności
- Francja. Aktorka Elizabeth Duda: chcę wypełnić lukę w obecności poezji Miłosza we Francji 21.12.2024 12:43
- Kraków. Projekt „Kultura – pomimo ciemności i ograniczeń 2024” 21.12.2024 11:27
- Lublin. Gruziński balet, Koncert Wiedeński i noworoczne widowisko w CSK 20.12.2024 17:42
- Warszawa. Fundacja Ivana Wyrypajewa Teal House otworzyła program „Art Integration” 20.12.2024 17:35
- Olsztyn. Spektaklem „Setka Jaracza” teatr obchodzi podwójny jubileusz 20.12.2024 17:02
- Warszawa. „Urodziny Leśmiana”. Koncert relaksacyjny, czytanie performatywne i debata 20.12.2024 16:55
- Dolnośląskie. Teatralne królestwo ustanowiono w Nowinie 20.12.2024 16:35
- Warszawa. Nie żyje Svitlana Oleshko 20.12.2024 14:45
- Kraj. Nowy balet „Dziadek do orzechów i Król myszy” z Opery w Zurychu 20.12.2024 14:29
- Warszawa. O ekologii w operze. Dokumentacja opery „Szczur i Drzewo” 20.12.2024 13:25
- Warszawa. Dramat. I co? Tłumaczenia teatralne. Spotkanie w ramach cyklu „Książka w teatrze” 20.12.2024 13:19
- Lublin. Premiera „Cyberiady” 20.12.2024 13:10
- Toruń. Internetowa premiera filmu dokumentalnego z okazji 10-lecia Teatru Muzycznego 20.12.2024 11:30
- Warszawa. Reportaż z pokazu „Sprawa Dantona. Rekonstrukcja” w niedzielę na VOD Teatru Powszechnego 20.12.2024 11:29
Nowy rok melomani rozpoczęli spokojnie, jednak nie zabraknie w kalendarzu tego, co w karnawale zazwyczaj się pojawia. Mowa o koncertach operetkowych czy opartych na kompozycjach Straussów. Balów Gdańskich nie będzie, ale Filharmonia Bałtycka proponuje w zamian cykl koncertów karnawałowych - z równie ciekawym i przebojowym programem, jak te balowe w latach ubiegłych, ale bez imprezy tanecznej po nich.
Alles-Walzer! Wiedeńsko-operetkowy początek roku
Jeśli ktoś kocha operetkę i muzykę Straussów, to w styczniu z pewnością nie będzie narzekał na nudę. Oferta jest bogata, ale poziom koncertów zróżnicowany, dlatego warto wcześniej określić swoje potrzeby i bardzo dokładnie przyjrzeć się temu, na co faktycznie kupujemy bilet. Orkiestry firmowane jako wiedeńskie raczej z Wiedniem nie mają zbyt wiele wspólnego (poza nazwą) - muzycy prawdopodobnie będą pochodzili z Polski, Białorusi bądź Ukrainy. Emocji jednak z pewnością nie zabraknie, dlatego jeśli lubicie operetkę, a nie macie zbyt wygórowanych oczekiwań dotyczących poziomu, z pewnością będziecie ukontentowani. My wybraliśmy dwa koncerty, które z pewnością trafią w gust nawet wymagających melomanów.
W niedzielę, 9 stycznia, ze swoim flagowym projektem Wielka Gala Vivat Opera! Vivat Operetka! w Filharmonii Bałtyckiej wystąpią artyści Narodowego Lwowskiego Teatru, Opery i Baletu. 16 i 17 stycznia na tej samej scenie odbędzie się Noworoczna Gala - Koncert Wiedeński. Wydarzenie swoim charakterem wiernie nawiązuje do tradycji wielkich, wiedeńskich koncertów noworocznych. Publiczność usłyszy największe przeboje Króla Walca - Johanna Straussa. Nie zabraknie także popisowych arii i duetów z: Zemsty Nietoperza, Księżniczki Czardasza, Barona Cygańskiego, Wesołej Wdówki, Krainy Uśmiechu czy walca Nad pięknym modrym Dunajem i Marsza Radeckiego.
Na Koncert Noworoczny zaprasza 16 stycznia do swojej Sali KoncertowejMapka przy Operze Leśnej Polska Filharmonia Kameralna Sopot. W programie znajdzie się m.in. kompozycja Krzysztofa Herdzina - wybitnego pianisty, kompozytora i aranżera, zatytułowana "Tribute to Stan Getz".
Filharmonia Bałtycka - koncerty abonamentowe
W styczniowe piątki w Filharmonii Bałtyckiej będą odbywały się koncerty abonamentowe. 14 stycznia gwiazdą będzie Tytus Wojnowicz, który z orkiestrą gospodarzy wykona Koncert obojowy D-dur TrV 292 Richarda Straussa. W piątek, 21 stycznia, na scenie PFB wystąpi ikona gruzińskiej pianistyki, Eliso Wirsaladze. W programie znajdzie się m.in. Koncert fortepianowy a-moll op. 54 Roberta Schumanna.
28 stycznia w PFB posłuchamy Agaty Szymczewskiej, o której londyński "The Times" napisał: "Gra z powagą, opanowaniem i mądrością muzyczną ponad swój wiek, brzmiąc momentami jak płomienna młoda Ida Haendel, należy do wąskiego grona najwybitniejszych polskich skrzypków, którzy są rozpoznawalni na całym świecie".
Od zdobycia I nagrody, Złotego Medalu oraz Nagrody Publiczności w XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu regularnie występuje na renomowanych scenach w Europie, Azji i obydwu Amerykach, zdobywając uznanie międzynarodowych krytyków, słynnych dyrygentów oraz orkiestr i festiwali, z którymi współpracuje.
Jakie Koncerty Karnawałowe czekają nas w styczniu?
Pod karnawałowym niebem - 8 stycznia - Projekt muzyczno-taneczny składa się z muzyki Astora Piazzolli z operity Maria de Buenos Aires oraz najpiękniejszych tang kompozytora. Przybiera formę show w wersji koncertowej. Operita to opowieść o życiu i śmierci dziewczyny - Marii z Buenos Aires, pochodzącej z mrocznej i ciemnej dzielnicy tego niesamowitego miasta. Libretto pełne postaci typowych portenos, mieszkańców Buenos Aires, przenosi nas w ten świat. Całość występu dobarwią para taneczna oraz Ewa Porębska - aktorka Teatru Współczesnego w Warszawie. Muzyka oddaje klimat i życie wielkiego Buenos Aires. Jest zmysłowa, namiętna, obsesyjnie piękna i wprowadza słuchacza w trans tanga. Artyści składają hołd Astorowi Piazzolli, w niedawno obchodzoną setną rocznicę jego urodzin.
Hola Astor - 15 stycznia - Subtelna fuzja tanga z jazzowym i rockowym brzmieniem. Przepięknie zaaranżowane, wyselekcjonowane utwory Astora Piazzolli zestawione z autorskimi kompozycjami Bandonegro. Współpraca z młodą czołówką polskiej sceny jazzowej, Dawidem Kostką - gitara elektryczna, oraz Mateuszem Brzostowskim - perkusja, sprawia, że brzmienie jest niezwykle świeże, chwytliwe i aktualne. Energiczna Zita, Escolaso, liryczne Romance del Diablo czy jazzowo-rockowa Bicicletta i Vislumbrar to utwory, które porywają od pierwszych dźwięków.
Grupa MoCarta i Czas Dla Nas - 22 stycznia - Trzy Konstancje i MoCart to wspólny koncert zespołu Czas Dla Nas i kwartetu smyczkowego Grupa MoCarta. Oba zespoły wspólnie stworzą wieczór pełen muzyki, humoru i piosenek takich mistrzów, jak Przybora, Wasowski, Młynarski, Kofta, Mozart czy Chopin. Panowie Mozart i Chopin nie wiedzieli, że piszą piosenki, dopóki nie dowiedzieli się o istnieniu koncertu Trzy Konstancje i MoCart, w którym ich muzyka została połączona ze zgrabnymi i dowcipnymi tekstami.
Pod karnawałowym niebem - 29 stycznia - Koncerty Królewskiej Orkiestry Salonowej prowadzonej przez Natalię Walewską od lat cieszą się ogromną popularnością i uznaniem publiczności. W programie znajdą się przeboje królujące na estradach świata. Rytmy - począwszy od marsza i parad z najsłynniejszych karnawałów - będą gorące, pełne emocji i ekspresji. Zgodnie z tradycją koncert zamknie oszałamiający kankan.