EN

13.01.2023, 08:20 Wersja do druku

Toruń. Premiera spektaklu „Pola Negri. Fabryka snów” w reżyserii Łukasza Czuja - jutro w Teatrze Horzycy

14 stycznia na deskach Dużej Sceny Teatru Horzycy w Toruniu odbędzie się premiera spektaklu „Pola Negri. Fabryka snów”. Przedstawienie reżyseruje Łukasz Czuj – zastępca dyrektora Teatru Horzycy ds. artystycznych, znany toruńskiej widowni z „Barei wieczorową porą (premiera w 2021 r.) i „Nocy w kosmosie” (2015 r.).

fot. mat. teatru

125 lat temu niedaleko Torunia urodziła się Apolonia Chałupiec – pierwsza polska celebrytka… Już jako 17-latka debiutuje w filmie Niewolnica zmysłów. Wkrótce później przyjmuje pseudonim: Pola Negri.

W wieku 26 lat Pola wyrusza do Hollywood, gdzie staje się gwiazdą kina niemego i najlepiej zarabiającą aktorką tamtych czasów. Prasa rozpisuje się o jej romansach z Charlie Chaplinem czy Rudolphem Valentino, a ona sama świadomie kreuje swój wizerunek symbolu seksu i femme fatale. Dobra passa jednak słabnie, a Negri zaczyna pracę dla niemieckiej wytwórni UFA kontrolowanej przez Josepha Goebbelsa.

„Pola Negri Fabryka snów” to z jednej strony historia kopciuszka, który trafił na salony i zrobił gigantyczną karierę, z drugiej strony to opowieść o narodzinach show biznesu, który wiąże się z blichtrem, sławą i pieniędzmi, ale też z wyrzeczeniami, bólem i wieloma przykrymi doświadczeniami. Dość odległa w czasie historia aktorki, która z polskiej prowincji dotarła na sam szczyt fabryki snów, staje się przez to bardzo bliska i współczesna – zapowiada reżyser, Łukasz Czuj.

O oprawę muzyczną zadba zespół pod kierownictwem Igora Nowickiego. Orkiestra wykona na żywo utwory rozpięte między jazzem lat 20., swingiem a współczesnym popem. Rozrywkowa formuła zmiesza się z refleksją nad kontrowersyjnymi wyborami i kompromisami, jakich dokonują artyści.

Podcast - rozmowa z Łukaszem Czujem i Adą Dec - aktorką:

https://open.spotify.com/episode/5T79tS0bD716iNynlOE3ep?si=uzK2bAemTe2pjD_9LWmJCw

Scenariusz napisali Michał Chludziński i Łukasz Czuj, scenografię i kostiumy zaprojektowała Elżbieta Rokita, za muzykę odpowiada Marcin Partyka, a choreografię przygotowali Katarzyna Zielonka i Jarosław Staniek.

Reżyseria: Łukasz Czuj

Scenariusz: Michał Chludziński i Łukasz Czuj
Teksty piosenek: Michał Chludziński
Scenografia i kostiumy: Elżbieta Rokita
Choreografia: Katarzyna Zielonka i Jarosław Staniek
Muzyka: Marcin Partyka

Występują: Ada Dec, Maria Kierzkowska, Karina Krzywicka, Anna Magalska, Małgorzata Pauka (gościnnie), Jolanta Teska, Agnieszka Wawrzkiewicz, Ewelina Miąsik (operatorka kamery), Michał Darewski, Paweł Kowalski, Niko Niakas

Partner: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Źródło:

Materiał nadesłany