EN

26.07.2023, 15:04 Wersja do druku

Toruń. Podsumowanie sezonu 2022/2023 i Festiwalu Kontakt

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu podsumowuje miniony sezon i ostatnią edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt. 

fot. mat. teatru

SPEKTAKLE

W sezonie 2022/2023 zagraliśmy 253 spektakle., które w sumie obejrzało 45 953 widzów. Frekwencja wyniosła: 98% na Dużej Scenie, 99% na Scenie na Zapleczu i 97% na Foyer II piętra.

PREMIERY

Na naszych scenach zrealizowaliśmy 5 premier. Były to: “Wiśniowy sad” reż. Łukasz Kos, “Pola Negri. Fabryka Snów” reż. Łukasz Czuj, “Cud” reż. Grzegorz Wiśniewski, “Don Juan” reż. Michał Kotański i “Dropie” reż. Marcin Liber.

FESTIWAL KONTAKT

Podczas 27. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt w Toruniu zaprezentowano 20 spektakli z 5 krajów. Było to 13 spektakli konkursowych, 3 – poza konkursem oraz 4 dodatkowe pokazy spektakli konkursowych. 3 spektakle odbyły się z audiodeskrypcją.

W przedstawieniach uczestniczyło 5761 osób, co dało frekwencję na poziomie 98%. Łącznie w ramach Festiwalu odbyły się 34 wydarzenia, w których w sumie wzięło udział ok. 7000 osób.

Ukazało się ok. 350 publikacji w mediach, które dotarły do ok. 1 mln 800 odbiorców. Wartość tych publikacji (AVE) to ponad 1 mln zł.

PREZENTACJE NA FESTIWALACH

Prezentowaliśmy nasze spektakle na 5 festiwalach: „Cholernie mocna miłość” – 4. Kielecki Międzynarodowy Festiwal Teatralny, „Biblia: Próba” – 27. Konfrontacje Teatralne w Lublinie, „Noce i dnie” – 60. Rzeszowskie Spotkania Teatralne, „Testament Marii” – 19. Grudziądzka Wiosna Teatralna, “Ćwiczenia stylistyczne”, “Cholernie mocna miłość” i “Wiśniowy sad” – 27. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu.

NAGRODY

„Noce i dnie…” otrzymały 5 nagród na 60. Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych: Festiwal Arcydzieł w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie:

Teatr Horzycy otrzymał Nagrodę główną Festiwalu Arcydzieł, statuetkę "Wanda. Nagrodę za odważne i konsekwentne umieszczenie Nocy i dni Marii Dąbrowskiej w kontekście pop-kulturowych skojarzeń bez sprzeniewierzenia się wartościom oryginału otrzymał Michał Siegoczyński. Nagrodę za wielobarwną, złożoną interpretację jednej z najbardziej wymagających postaci w polskiej literaturze, Barbary Niechcicowej, otrzymała Julia Szczepańska. Wyróżnienia otrzymały Ada Dec i Maria Kierzkowska.

Julia Szczepańska została laureatką Nagrody im. Andrzeja Nardellego przyznawanej przez Sekcję Krytyków Teatralnych Związku Artystów Scen Polskich za najlepszy debiut za rolę Barbary Niechcic. Błażej Stencel w “Cholernie mocnej miłości” (gościnnie) otrzymał wyróżnienie dla aktora na 27. MFT Kontakt. “Ćwiczenia stylistyczne” w reż. Evy Rysovej otrzymały Nagrodę Teatralną Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Teatr Horzycy otrzymał odznakę “Przyjaciel Niewidomych” przyznaną nam przez Polski Związek Niewidomych Okręg Kujawsko-Pomorski za pracę na rzecz usuwania barier w dostępności do kultury.

EDUKACJA

Ponadto odbyło się 71 działań edukacyjnych. Były to warsztaty, zwiedzania teatru, Niedziele w Teatrze, spotkania Horzyca w Centrum i inne. W ramach projektu „Teatr nasz tworzymy dostępny” przeprowadzono 100 godzin szkoleń i warsztatów, w których wzięło udział 115 osób.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne