EN

24.11.2022, 08:25 Wersja do druku

Toruń. „Legendy toruńskie" Baja Pomorskiego w Dworze Artusa

Celebrując 25-lecie wpisania naszego miasta na listę UNESCO, przygotowaliśmy wyjątkowe wydarzenie. 4 grudnia (niedziela) o godz. 15 i 17 na Dużej Scenie Dworu Artusa w Toruniu zagramy spektakl „Legendy toruńskie" (reż. Ireneusz Maciejewski).

fot. Krzysztof Parda/mat. teatru

Bilety w cenie 10 zł  można nabyć po uprzedniej rezerwacji (!) w Teatrze „Baj Pomorski” w Toruniu do 2 grudnia (piątek). W dniu spektaklu zaś będą one dostępne w Dworze Artusa na godzinę przed każdym z dwóch spektakli!

Legendy toruńskie to spektakl, który powstał z myślą o wypromowaniu przestrzeni miejskiej i tytułowych toruńskich legend. Przedstawienie nawiązuje do włoskiej komedii dell'arte i charakterystycznych dla niej postaci, jak Arlekin, Pulcinella czy Dottore. To składanka najpopularniejszych opowieści.

Legendy toruńskie to spektakl realizowany w scenerii plenerowej na Rynku Staromiejskim w Toruniu. Pomysł realizacji sztuki powstał z myślą o wypromowaniu przestrzeni miejskiej – celem jest ukazanie Torunia jako miasta z tradycją historyczną. Pomoże w tym aktualizacja znanych  toruńskich legend. Sztuka ta jest świetną atrakcją turystyczną, okazją do zapoznania się z lokalnymi  opowieściami, a dla wieloletnich mieszkańców Torunia możliwością odświeżenia wiadomości o rodzinnym mieście. Jak doszło do powstania Torunia? Jak romans Wisły i Baszty doprowadził do powstania nazwy miasta? Co doprowadziło do zburzenia zamku krzyżackiego? W jaki sposób tworzono recepturę najlepszych pierników na świecie i co ma z nimi wspólnego Katarzyna, córka piekarza? Jak Anioł znalazł się w herbie Torunia? Odpowiedzi na wszystkie te pytania zawarte są w spektaklu wyreżyserowanym przez Ireneusza Maciejewskiego.

Legendy toruńskie w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego to spektakl małej formy, wykorzystujący mobilną scenografię autorstwa Dariusza Panasa, będącą atrakcją nie tylko dla mieszkańców, ale i turystów. Teatralny portal stanowi „ramę” obrazu, w której umieszczono oryginalne lalki.

Źródło:

Materiał nadesłany