EN

27.01.2021, 08:16 Wersja do druku

Toruń. Justyna Sobczyk i zespół Siksa zdobyli Paszporty "Polityki"

Justyna Sobczyk, reżyserka teatralna pochodząca z naszego miasta, zdobyła wraz ze swoim Teatrem 21 Paszport "Polityki". Siksa - zespół, który narodził się w Toruniu - otrzymał nagrodę w kategorii "muzyka popularna".

fot. mat. teatru

Laureatów prestiżowej nagrody kulturalnej poznaliśmy we wtorek w Warszawie. Justyna Sobczyk odebrała wyróżnienie ze swoim aktorem Danielem Krajewskim. Za co otrzymała tę nagrodę? - Za przedstawienia uczące wrażliwości na to, co nieoczywiste. I dawanie każdym z nich wspaniałego przykładu praktykowania różnorodności, włączania i współpracy – na poziomie ludzkim, społecznym, artystycznym i instytucjonalnym - czytamy w uzasadnieniu kapituły. - Teatr 21 – jego aktorami są osoby z zespołem Downa i autyzmem. Bazując na własnych doświadczeniach, poddają krytycznej analizie status prawny i społeczny osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Unikatowym treściom towarzyszy równie oryginalna forma, co razem uczyniło z Teatru 21 jedną z najbardziej cenionych grup teatralnych w kraju.

– Cały Teatrze 21, który jesteś z nami w różnych miejscach Warszawy, mamy to - mówiła Sobczyk. - To historyczny moment. Po raz pierwszy artyści z niepełnosprawnością intelektualną dostają tak prestiżowe wyróżnienie.

Jak dodawała, pieniądze z nagrody zostaną przeznaczone na remont Centrum Sztuki Włączającej, które niedługo chcą otworzyć w Warszawie. - Chciałbym podziękować za to, że możemy dalej wykonywać kolejne wyjazdy po całej Polsce i po świecie. Gdyby nie Justyna, nie byłoby tego teatru. Jest niezawodna, wspaniała. Widać, że włożyła dużo pracy w cały teatr. Szacun! - dodał Krajewski.

Kim jest Justyna Sobczyk?

Justyna Sobczyk - rocznik 1977 - jest absolwentką pedagogiki specjalnej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz zaocznego, nieistniejącego już Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie. Skończyła podyplomowe studia pedagogiki teatru na Universität der Künste w Berlinie. Przez kilka sezonów grała w toruńskim Teatrze Wiczy.

Teatr 21 narodził się z warsztatów zorganizowanych w 2005 r. w Zespole Społecznych Szkół Specjalnych „Dać Szansę” w Warszawie. Ich uczestnicy oraz reżyserka i pedagożka teatru Justyna Sobczyk postanowili kontynuować pracę. Do grona stałych współpracowników dołączyły dramaturżka Justyna Lipko-Konieczna i autorka ruchu scenicznego Justyna Wielgus, a kolejne spektakle powstają we współpracy z zapraszanymi artystami i instytucjami. Teatr 21 zajmuje się także edukacją i działalnością wydawniczą. Od 2020 r. prowadzi Centrum Sztuki Włączającej – społeczną instytucję kultury poświęconą twórczości artystów z niepełnosprawnościami i włączaniu w pole sztuki, kultury i nauki różnorodnych grup społecznych.

Siksa i muzyka popularna

W kategorii "muzyka popularna" Paszport "Polityki" zdobyła Siksa. Duet, który tworzą: wokalistka Alex Freiheit i basista Piotr „Buri” Buratyński, narodził się w Toruniu, choć obecnie muzycy jako swoje miejsce zamieszkania podają Gniezno. Zespół wykonuje hałaśliwego punka na głos i bas – z mocno zaangażowanym i poetyckim przesłaniem. Artyści mają na koncie kilka bardzo dobrze ocenionych wydawnictw, występy na ważnych festiwalach i współpracę z Teatrem Polskim w Poznaniu przy „Kordianie” w reżyserii Kuby Skrzywanka.

Za co otrzymali nagrodę? - Za muzyczne działania, które prowokowały, drażniły, ale wyprzedziły swój czas. Za punkowy krzyk, który stał się artystycznym paliwem dla ulicznych wydarzeń i manifestacji, ale nie przestał być oryginalnym, własnym głosem - czytamy w uzasadnieniu kapituły. - Mamy świadomość, że działamy w wielkiej grupie osób, które są wkurzone i chcą powiedzieć, że mają dość - mówiła Alex Freiheit, dziękując artystkom, które cenią i które "przetarły im szlaki".

Tytuł oryginalny

Justyna Sobczyk z Torunia i zespół Siksa zdobyli Paszporty "Polityki"

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Toruń” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.