01.02.2021, 08:25 Wersja do druku

Toruń. Centrum Sztuki Współczesnej będzie otwarte od dziś

Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu będzie otwarte od poniedziałku 1 lutego. Bilet na wystawę Sylwestra Ambroziaka "Niewinność" będzie kosztował tego dnia złotówkę. Otwarcie placówki planowane jest w reżimie sanitarnym.

Muzea i galerie sztuki mogą być ponownie otwarte w reżimie sanitarnym od 1 lutego. CSW w Toruniu skorzysta z tej możliwości od pierwszego dnia.

Zwiedzanie będzie możliwe pod warunkiem zakrywania ust i nosa. Goście muszą także zdezynfekować dłonie przed wejściem na salę wystawienniczą. Konieczne jest także zachowywanie 1,5-metrowego dystansu w stosunku do innych osób.

CSW będzie otwarte od godziny 12 do 18. W tym samym czasie otwarte będą działające w ramach tej instytucji księgarnia i czytelnia. W tej drugiej zaplanowano przerwy na wietrzenie i dezynfekcję powierzchni. Publikacje zwracane przez czytelników będą trafiały do trzydniowej kwarantanny.

Nieczynne pozostanie znajdujące się w CSW Kino Centrum.

Kuratorem wystawy Sylwestra Ambroziaka "Niewinność" jest były dyrektor CSW Wacław Kuczma. Ambroziak to jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich rzeźbiarzy. Na jego wystawę w CSW składają się trzy grupy rzeź oraz filmy animowane.

"W wyjątkowej przestrzeni sali kolumnowej CSW, mającej wysokość 7,26 metra, zostały podwieszone rzeźby z cyklu Opuszczone (2010-11). To dzieło zupełnie odrębne w całej twórczości artysty. Projekt oryginalny i nowoczesny. Wykorzystano tradycyjny warsztat rzeźbiarski w połączeniu z ruchem oraz multimediami. Figury, przedstawiające istoty dziecięce, są zestawione w pary. Ukazane w przysiadzie, stykają się ze sobą plecami, co konotuje zarówno ich odwrócenie od siebie, jak i wzajemne wspieranie. Nieokreślone dźwięki, trochę przypominające płacz, wołanie dziecka, trochę odgłosy zwierzęcia, wydobywające się z głośników, potęgują wrażenie wyobcowania" - poinformowało CSW.

Trzy grupy rzeźb dopełnią eksperymentalne animacje, które Ambroziak tworzy od 10 lat.

"Animacje są ściśle związane z jego rzeźbami. Faktycznie mamy do czynienia z ożywionymi projektami rzeźbiarskimi. One +grają+ w filmach" - wskazuje CSW na swojej stronie internetowej.

Dla zwiedzających dostępna będzie także m.in. wystawa "Helmut Newton: Lubię silne kobiety". To przedsięwzięcie towarzyszące 28. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne