EN

17.10.2020, 10:05 Wersja do druku

Teatr XL nie boi się odważnych połączeń

Teatr XL w satyryczny i bezkompromisowy sposób podejmuje istotne społecznie tematy. Komediowy repertuar odnosi się do kwestii ważnych dla współczesnych Polaków. Bawi, ale jednocześnie prowokuje widownię do refleksji nad kondycją społeczeństwa, opowiadając historie jednostek, z którymi widz może się utożsamiać.
Łamie stereotypowe wyobrażenie przestrzeni teatralnej, ogranicza scenografię do symbolicznej, kładąc nacisk na relacje aktor-widz.

Swoimi działaniami przywracamy Teatrowi funkcję platformy dialogu społecznego. Jako jedyny zawodowy teatr w Polsce zajmuje się również spektaklami realizowanymi metodą Teatru Forum (TF), wywodzącą się z Teatru Uciśnionych. Podczas Teatru Forum odpowiednio poprowadzony widz przekształca się w aktywnego uczestnika i współtwórcę spektaklu, co w założeniu TF jest społecznie wyzwalające. Przy TEATRZE XL działa także Ognisko Teatralne XS dla
dzieci i młodzieży.

Od samego początku współpracujemy z ośrodkami kultury na całym świecie m.in. z Crearc we Francji, Teatrem Litensky w Omsku, Performing Arts at PUC w Rio de Janeiro, Instituto Teatrale Europeo w Rzymie. Celem wspólnych działań jest nieustanny rozwój artystów, wymiana myśli i poszukiwań twórczych.

O wyjątkowy poziom niebanalnej rozrywki dbamy od 2012 roku. Na siedzibę Teatru od zawsze wybieraliśmy miejsca niestandardowe, nietypowe dla tego rodzaju instytucji. Pierwsza mieściła się w Państwowym Muzeum Etnograficznym przy ul. Kredytowej w Warszawie. W sezonach 2014/15, 2015/16, 2016/2017 przenieśliśmy się na Stadion Narodowy, stanowiąc tym samym pierwszy teatr na świecie działający na sportowej arenie. W latach 2017 - 2019 scena TEATRU XL znajdowała się w zabytkowej kamienicy warszawskiego klubu Niebo, a od 28 listopada 2019 roku TEATR XL zagościł na stałe w nowej siedzibie kawiarnio-księgarni Tu Mi Wolno, na Placu Hallera 5/10a w Warszawie.
 
Naszą wizytówką jest satyryczno-komediowy repertuar inspirowany życiem mieszkańców Warszawy. W sezonie teatralnym 2020/2021 gramy same nowości. Powrót na deski teatru rozpoczęliśmy 2 października spektaklem “Madonny i Ladacznice” na podstawie scenariusza greckiej autorki Christy Spilioti w reż. Grzegorza Mrówczyńskiego.

W drugiej połowie października miała odbyć się premiera autorskiej komedii “Przypadki warszawskiego amanta” w reż. Diany Karamon. Miejska historia miłosna opowiedziana przez jednego bohatera, w której Widz dostrzeże całą plejadę postaci.
 
Podmiotem prawnym, przy którym obecnie działa Teatr XL jest Fundacja Międzynarodowych Inicjatyw Artystycznych ARENA.

Rezerwacje i przedsprzedaż: [email protected]
Tel. 600 800 753

TU MI WOLNO przestrzeń otwarta na każdy wymiar sztuki

To nowe miejsce na mapie prawobrzeżnej Warszawy, które łączy w sobie trzy przestrzenie - kawiarnię, księgarnię oraz teatr - Teatr XL. W kawiarnio-księgarni oferujemy niespotykane nigdzie indziej brazylijskie przysmaki oparte na mące z tapioki, zarówno w wersji na słono, jak i słodko oraz w opcji wegetariańskiej. Naszym Gościom proponujemy także wyjątkowe napoje na bazie kawy - affogato, coraz bardziej popularne espresso tonic czy oryginalne shakerato. Poza tym odwiedzający znajdą w karcie owocowe koktajle, zapiekanki, domowe ciasta, a od niedawna także wina i alkoholowe drinki o nazwach związanych z wystawianymi w Teatrze XL spektaklami. W naszym księgozbiorze zaś miłośnicy czytelnictwa odkryją pozycje z pogranicza kultury, sztuki oraz teatru terapii.

W przestrzeni Tu Mi Wolno organizujemy m.in. recitale, prelekcje, wieczory autorskie, czy performensy. Każdy kto ma chęć wyrazić się w sposób twórczy może to u nas zrobić. Strefa obejmująca Teatr XL sprawdzi się także pod wynajem dla grup artystycznych.


Gościmy każdego, kto niczym tlenu potrzebuje sztuki i odpoczynku. Jesteśmy otwarci na wszelkie przejawy kreatywności, bez względu na wiek, pochodzenie i poglądy. Jedyną ramą, której się bezwzględnie trzymamy to kultura osobista.
Dbamy także o komfort rodziców, dzieci, osób niepełnosprawnych oraz czworonogów.

Nasze motto to: TU MI WOLNO na kawę, sztukę i strawę!

Godziny otwarcia:
pon - pt 12:00 - 22:00
sob 10:00 - 22:00
ndz 10:00 - 20:00

tel. 600 700 570
[email protected]

Bilety na spektakle Teatru XL dostępne są również w kasie TU MI WOLNO.

https://www.facebook.com/teatrxl/
https://www.facebook.com/tumiwolnowwa/MADONNY I LADACZNICE
Tytuł oryginału: “Kto odkrył Amerykę?” / “Who discovered America?”
Autorka: Chrisa Spilotti
Tłumaczenie: Ewa T.Szyler
Reżyseria: Grzegorz Mrówczyński
Występują:
Liza - Diana Karamon
Kasia - Izabela Górska

Data premiery: 21.02.2020
Najbliższe spektakle: 9.10, 10.10, 23.10, 24.10

OPIS SPEKTAKLU
Madonny i ladacznice to wartka, żartobliwa i dająca do myślenia opowieść. Dotyka tematu kobiecych postaw wobec rodziny, pracy i świata, kobiecych aspiracjach i narzuconych przez płeć ograniczeniach. Opowiada o poszukiwaniu sensu istnienia z miłością, zdradą i obyczajowymi tabu w tle. Spektakl stanowi próbę odpowiedzi na kwestie, które w dobie akcji “Piekło Kobiet”, są wciąż mocno aktualne i prowokują do przemyśleń.

"KOBIETO NIE OBWINIAJ KOBIETY
TYŚ SWEGO ŚWIATA KRÓLOWA
W TOBIE MĄDROŚĆ - A SIŁA ATLETY
MOŻESZ ZACZĄĆ ŻYCIE OD NOWA"
to hasło w jednej ze scen wykrzykują nasze bohaterki - Kasia i Liza. Czy i w jaki sposób wykorzystają je w swoim życiu?

W krótkich obrazach Widz śledzi losy Kasi i Lizy, kuzynek i przyjaciółek, od ich ósmego do osiemdziesiątego ósmego roku życia. Rodzice, szkoła, pierwsza miłość, niezadowalająca dorosła codzienność, ratowanie dobrego samopoczucia modnymi treningami ducha i ciała, aż wreszcie szok – przełomowe zdarzenie inicjujące nowe otwarcie dla każdej z nich... Która lepiej poradzi sobie z wyzwaniem?  Kasia – wychowująca dziecko „kura domowa”, zahukana przez matkę, która nigdy w córkę nie wierzyła i zawsze skrupulatnie ją kontrolowała? Czy przebojowa Liza, świetnie ustawiona zawodowo singielka, wychowana w atmosferze zaufania i aprobaty?

O AUTORCE
Chrisa Spilioti (1956-2018) – grecka aktorka i dramatopisarka, absolwentka Szkoły Dramatycznej Teatru Narodowego w Atenach. Stworzyła niezapomniane kreacje aktorskie w dziełach takich mistrzów jak Ajschylos, Sofokles, Szekspir czy Czechow. Szeroko znana greckiej publiczności także z ról w filmach telewizyjnych oraz z autorskich audycji radiowych.

Spośród napisanych przez nią utworów teatralnych największy rozgłos zdobyła sztuka “Kto odkrył Amerykę?” (prezentowana w Teatrze XL pod znamiennym tytułem “Madonny i Ladacznice”) . Utwór ten, grany nieprzerwanie od dwudziestu dwóch  lat, doczekał się ponad trzydziestu inscenizacji w różnych teatrach, a jego popularność uważana jest za zjawisko wyjątkowe we współczesnej dramaturgii greckiej. Przetłumaczony na sześć języków wystawiany był także na Cyprze, w Nowym Jorku, Holandii i Chorwacji.

Chrisa Spilioti odeszła przedwcześnie w lipcu 2018 roku. Zginęła w tragicznym pożarze we wschodniej Attyce, który pochłonął ponad sto ofiar.
PRZYPADKI WARSZAWSKIEGO AMANTA

Reżyseria: Diana Karamon
Występują: Grzegorz Jarek
Autorzy: Diana Karamon, Grzegorz Jarek
Inspirowane powieścią „Kobiety” Charlesa Bukowskiego
Data setu premierowego: 16.10.2020, 17.10.2020
Najbliższe spektakle: 16.10, 17.10, 29.10, 31.10

OPIS SPEKTAKLU

Czy zastanawiałeś się jakie to uczucie, kiedy większość znajomych dawno się ustatkowała, a Ty na największe zmiany decydujesz się dopiero po 30tce? Bohater najnowszego spektaklu TEATRU XL “Przypadki Warszawskiego Amanta” jest właśnie w takiej sytuacji. Postanawia na nowo zdefiniować własne szczęście i odnaleźć je w swoim rodzinnym mieście - Warszawie.

Jak chce tego dokonać? Rzuca pracę w dużej korporacji i zainspirowany technikami work-life-balance postanawia rozwijać się duchowo i zrealizować marzenie o napisaniu powieści. Tylko skąd czerpać inspirację? Między medytacją a modlitwą znajduje czas na chodzenie po warszawskich klubach i kawiarniach, rozważa udział w ceremonii ayahuasci, ćwiczy jogę, a przy tym wszystkim... musi przecież za coś żyć! W jego świecie nie ma miejsca na kobiety.
Jaki zatem z niego amant?
A jednak…

Monodram inspirowany twórczością Charlesa Bukowskiego, rysunkami Lengrena i współczesnym życiem w Warszawie.
One-man-show z całą galerią postaci, muzyką na żywo i topowymi miejscami na mapie stolicy. Nie zabraknie kobiecej charyzmy, śmiechu, łez… To po prostu trzeba zobaczyć!

Źródło:

Materiał nadesłany