EN

28.05.2021, 08:16 Wersja do druku

Teatr TV. Premiera „Orki” w reżyserii Joanny Zdrady – w poniedziałek

W poniedziałek 31 maja w Teatrze Telewizji odbędzie się premiera „Orki” – sztuki austriackiego pisarza, aktora i reżysera Volkera Schmidta. Spektakl wyreżyserowała Joanna Zdrada.

fot. Jan Bogacz/TVP

„Jest to kameralna opowieść o poszukiwaniu sensu życia oraz wolności artystycznej, o roli tradycji w kształtowaniu osobowości, drogi twórczej, a także o konieczności powrotu do korzeni” – napisano w informacji przesłanej PAP przez Teatr Telewizji.

Zaznaczono, że autor sztuki „Orka” Volker Schmidt „prowokuje do refleksji nad stanem umysłu współczesnego człowieka z wielkiego miasta”.

„Georg jest malarzem i projektantem stron internetowych. Po śmierci ojca musi zająć się organizacją pogrzebu, a potem sprzedać po nim gospodarstwo. Wraz ze swoją partnerką Yvonne wraca do rodzinnego domu na wsi. Tam zastają gospodynię Marię, która po śmierci matki Georga wspierała ojca w pracy na roli” – czytamy w opisie akcji.

Jak wyjaśniono, „związek głównego bohatera i Yvonne zostaje wystawiony na próbę, kiedy okazuje się, że odziedziczone gospodarstwo jest zadłużone, a lokalni biznesmeni zaplanowali już na jego miejscu budowę hotelu z basenem i polem golfowym”.

„Pod presją utraty majątku Georg podejmuje próbę ratowania swoich dóbr. Porzuca artystyczną karierę i koncentruje się na pracy w gospodarstwie. Georg, który przez wiele lat próbował odciąć się od miejsca swojego pochodzenia, staje przed koniecznością przewartościowania dotychczasowego modelu życia” – napisano w informacji o spektaklu.

„Kryzys twórczy oraz problemy z Yvonne, stają się impulsem, by na nowo postawić pytanie o jakość swojego życia i istotę sztuki” – podkreślono.

Zdjęcia zrealizował Bartosz Piotrowski PSC. Scenografię zaprojektowała Zofia Mazurczak-Prus, a kostiumy - Dzvnyslawa Kukul. Muzykę skomponował Miłosz Sienkiewicz.

Występują: Pola Błasik (Yvonne), Agnieszka Przepiórska (Maria), Marcin Przybylski (Georg) i Wojciech Brzeziński (Christoph).

Premiera „Orki” – 31 maja o godz. 21 w TVP1.

Źródło:

PAP