EN

18.11.2020, 17:18 Wersja do druku

Teatr Kwadrat w Warszawie uruchamia platformę VOD

O internetowej platformie warszawskiego Teatru Kwadrat pisze Krzysztof Krzak na blogu Kulturalne To i Owo.

Rekompensując sobie i widzom niemożność spotkania bezpośredniego, warszawski Teatr Kwadrat uruchamia 20 listopada 2020 roku o godzinie 19 platformę VOD, czyli wirtualną scenę placówki przy Marszałkowskiej 138. Prezentowane będą na niej przedstawienia i inne materiały audiowizualne Kwadratu.

- Teatr Kwadrat online to czwarta – choć tym razem wirtualna – scena, którą otwieramy dla widzów na całym świecie. Korzystając z oferty naszych spektakli na życzenie, będą mogli zaprosić Teatr Kwadrat do swoich domów i oglądać przedstawienia online w dowolnym miejscu i czasie – mówi Andrzej Nejman, dyrektor Teatru Kwadrat w Warszawie.

Pierwszą propozycją dostępną (po uprzednim zalogowaniu się i wykupieniu biletów) pod internetowym adresem www.teatrkwadratonline.pl będzie sztuka Marcina Szczygielskiego „Berek, czyli upiór w moherze” w reżyserii Andrzeja Rozhina, której premiera odbyła się 12 lat temu. Akcja dzieje się w zwyczajnym polskim bloku, w którym mieszkają: Anna, typowy „moherowy beret” (w tej roli Ewa Kasprzyk) i gej Paweł (gra go Paweł Małaszyński). Oboje są samotni i nieszczęśliwi, oboje się nienawidzą. Anna obwinia Pawła za całe zło i zepsucie, on widzi w niej uosobienie hipokryzji i religijnego fanatyzmu. Oboje zatruwają sobie życie, prześcigając się w wymyślaniu coraz większych złośliwości.

- To sztuka o tolerancji, potrzebie zrozumienia, akceptacji i poszukiwaniu miłości – mówi Paweł Małaszyński - i choć jest to komedia, a nasze postaci wzbudzają momentami salwy śmiechu, to na końcu pojawia się refleksja, że mimo tych zewnętrznych różnic i odmiennego światopoglądu, głęboko w środku wszyscy pragniemy tego samego.

- Rejestracja ostatniego zagranego na scenie Teatru Kwadrat „Berka” od lat pozostawała w teatralnym archiwum. Platforma VOD to szansa, by dać jej drugie życie Z założenia nagranie miało być „pamiątką” dla aktorów i twórców. Uznaliśmy jednak, że warto się nim podzielić z naszymi widzami – dodaje dyrektor Andrzej Nejman.

Na platformę VOD Teatr Kwadrat online trafią też spektakle z bieżącego repertuaru teatru, od lat cieszące się powodzeniem u publiczności. Będą to „Przyjazne dusze” (komedia melancholijno – spirytystyczna) Pam Valentine w reżyserii Marcina Sławińskiego z Lucyną Malec, Ewą Wencel i Grzegorzem Wonsem w rolach głównych oraz farsa „Ciotka Karola 3.0” Brandona Thomasa, reżyserski debiut Andrzeja Nejmana, który zaangażował do głównych ról m.in. Kamila Kulę, Michała Rolnickiego, Andrzeja Grabarczyka, Martę Żmudę Trzebiatowską i Annę Karczmarczyk.

Jak informuje Urszula Markowska, koordynator ds. PR Teatru Kwadrat, w przygotowaniu są kolejne materiały.

Źródło:

KTO - Kulturalne To i Owo
Link do źródła

Wątki tematyczne