EN

18.11.2020, 15:51 Wersja do druku

Matematyka kontra wartości. Trwa dyskusja wokół Funduszu Wsparcia Kultury

Cały czas trwa weryfikacja listy beneficjentów Funduszu Wsparcia Kultury. - Jeśli zakwestionowano reguły, które nam się wydawały najprostsze, ale faktycznie zderzyły się z innymi oczekiwaniami części opinii publicznej, to musimy się cofnąć - ocenił wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. Pisze Sylwia Krasnodębska w Gazecie Polskiej Codziennie.

Te pieniądze są tylko na działalność artystyczną. Nie trafią do kieszeni celebrytów czy dyrektorów teatrów - powiedziała w rozmowie z RMF FM Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego, który wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca dzieli 400 mln w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Wrotnowska-Gmyz podkreśla, że pieniądze są, zwłaszcza w teatrach, bardzo wyczekiwane. Środki, jak zapewniają oba instytuty, nie idą na prywatne konta artystów, są dla osób przez nich zatrudnianych lub na zapłacenie zaległości związanych z lockdownem.

Wicepremier i szef resortu kultury prof. Piotr Gliński, pytany w Polsat News o to, kiedy 400 min zł z FWK trafi do potrzebujących firm, powiedział: - Nie wiem, być może to potrwa. Cóż ja na to poradzę, że algorytm, który był sprawiedliwy i równy dla wszystkich, nie został przyjęty. To jest algorytm na podtrzymanie firm, podtrzymanie miejsc pracy, podtrzymanie gospodarki, a nie na promowanie wyższej czy lepszej kultury, czy też przeznaczenie pieniędzy dla biedniejszych, a nie dla bogatszych. Wszyscy pracujemy w sytuacji pandemii, w bardzo trudnej sytuacji. Ja tylko mogę apelować o zrozumienie tego, że tutaj nie ma złej woli, tylko chęć wzmocnienia polskiego sektora gospodarczego. To jest niemożliwe, żeby zrobić to szybko i z automatu - wyjaśnił Gliński. Dodał, że rząd wpompował w polską gospodarkę, w tym także w sektor kultury, 150 mld zł i poprzez to obronił 5 mln miejsc pracy.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Trwa dyskusja wokół Funduszu Wsparcia Kultury Matematyka kontra wartości

Źródło:

„Gazeta Polska Codziennie” nr 270

Wątki tematyczne