EN

9.06.2023, 15:55 Wersja do druku

Tarnów. Prapremiera „Lekkości” u Solskiego

Kim jest współczesny młody człowiek? Z czym się mierzy? Czym jest młodość? Jak podejmować życiowe decyzje, kiedy jest tak dużo możliwych dróg, a w głowie huczy głośnik? Te pytania stawia sobie niejeden młody człowiek i bohaterka spektaklu „Lekkość”, który premierowo na Małej Scenie 11 czerwca.

fot. Paweł Topolski / mat. teatru

Spektakl naświetla z różnych stron fragmenty z życia Dominiki Mazur, siedemnastoletniej dziewczyny z Tarnowa starającej się odnaleźć harmonię i określić swój kierunek działania. Musi się zmagać z otaczającą ją rzeczywistością, konwenansami, oczekiwaniami rodziny i czekającą za rogiem odpowiedzialnością. Ale co się stanie, gdy nadmiar odbierze jej klarowność myślenia? Czy ucieczka jest dobrym rozwiązaniem? I czy historia fikcyjnej postaci Dominiki jest całkowicie zmyślona?

Wiek nastoletni to czas, kiedy wszyscy pytają kim chcesz być, a młody człowiek przeżywa właśnie burzę hormonów, ma tysiące pomysłów na ten temat, ma dziś dostęp do nieograniczonej ilości informacji. Młody człowiek wchodzący w dorosłość pływa po morzu nieskończonych możliwości i nie wiadomo jak się w tym odnaleźć. Zaczęliśmy jakiś czas temu pracę z tekstem, a po rozmowach i warsztatach z młodymi ludźmi okazało się, że rodzą się nowe tematy, że nasz okres wchodzenia w dorosłość był inny, że są obszary,z którymi w ogóle nie mieliśmy wówczas styczności, jak Internet czy sztuczna inteligencja - Wiktor Stypa, autor i reżyser.
Jak jednogłośnie zauważają twórcy spektaklu oraz młodzież z grupy „Szklana maska” uczestnicząca w próbach, warto aby na spektakl przyszli nie tylko młodzi, ale także wybrali się na niego międzypokoleniowo rodzice z dziećmi czy dziadkowie. Spektakl skłania do zastanowienia się nad swoim byciem rodzicem, byciem w relacji -  podkreśla   Andrzej Skowron, dramaturg
Na scenie zagrają: Karolina Fortuna, Angelika Smyrgała, Kamil Urban, Przemysław Płaczek

Pokaz przedpremierowy 10 czerwca godz. 20.00, Mała Scena
Prapremiera 11 czerwca godz.19.00, Mała Scena
Prapremiera młodzieżowa 13 czerwca godz. 17.00, Mała Scena. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z reżyserem.
Spektakl „Lekkość” jest częścią projektu TARNOC.
Cykl wydarzeń TARNOC jest częścią projektu TARNÓW NOWE SPOJRZENIE, którego głównym prowadzącym jest Miasto Tarnów. Wydarzenie sfinansowano ze środków Funduszy Norweskich w ramach Programu Rozwój Lokalny. Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Źródło:

Materiał nadesłany