Inne aktualności
- Lublin/Toruń. Poznaliśmy szczegóły pogrzebu aktora Piotra Wysockiego. Ceremonia odbędzie się w dwóch miastach 01.04.2023 20:04
- Katowice. Niezależny Teatr A Part prosi na platformie Patronite o finansowe wsparcie na rzecz utrzymania swojego atelier 01.04.2023 18:05
-
Łódź. W sobotę Teatr Pinokio rozpoczął działalność w Wigencji 01.04.2023 14:00
- Gdynia. Hity Disneya na deskach Teatru Muzycznego - w sobotę premiera 01.04.2023 12:00
-
Łódź. Twórczość Krystiana Lupy na finał XXIX Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych 01.04.2023 11:43
-
Kraków. Karol Suszczyński odebrał nominację na dyrektora Teatru Groteska 01.04.2023 11:27
- Jelenia Góra. Zmarła Asja Łamtiugina 01.04.2023 10:38
-
Gdy chcesz coś powiedzieć, mów. O „Chłopaki płaczą”, premierze warszawskiego Teatru Dramatycznego, rozmawiają Skrzydelski z Morozem 01.04.2023 10:25
- Kraj. W niedzielę święcimy palmy, które towarzyszą nam przez cały Wielki Tydzień 01.04.2023 10:22
-
Wrocław. Nagrody 43. Przeglądu Piosenki Aktorskiej przyznane 01.04.2023 08:04
- Kraków. Tradycyjna Wielkanoc w Krakowie; w święta Emaus, Rękawka i Misteria Paschalia 01.04.2023 03:00
- Warszawa. Kwiecień w Komunie 31.03.2023 21:56
- Warszawa. W Ateneum premiera, spotkanie i nowa przestrzeń 31.03.2023 16:30
-
Kraków. Ostatnie miesiące Adolfa Weltschka w Grotesce. Już oficjalnie: teatr z nowym dyrektorem 31.03.2023 15:27
Różnorodne tematycznie, przejmujące, ale i wesołe będą spektakle, które Tarnobrzeski Dom Kultury zaprezentuje podczas tegorocznych Dni Teatru – zapewnia Renata Domka z TDK. Impreza rozpocznie się w niedzielę komedią „Zbrodnie serca” pokazaną przez Teatr Pozytywka z Rzeszowa.
Wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny.
Jak mówi Renata Domka, kierownik Działu Ruchu Amatorskiego w Tarnobrzeskim Domu Kultury (TDK), Dni Teatru w Tarnobrzegu organizowane są w związku z przypadającym 27 marca Międzynarodowym Dniem Teatru.
„Ich ideą jest pokazanie ciekawych spektakli, dokonań amatorskich teatrów z regionu” – zaznacza Domka.
Dni Teatru w TDK odbywać się będą od najbliższej niedzieli, przez trzy kolejne, do 2 kwietnia.
„Tarnobrzeski Dom Kultury na tegoroczne Dni Teatru zaprosił grupy z Rzeszowa i Sandomierza. Zaprezentuje także dokonania realizowane u siebie. Spektakle tematycznie będą zróżnicowane, skierowane do widzów, którzy lubią w teatrze się pośmiać, ale także nie zabraknie refleksji i wzruszeń” – obiecuje Renata Domka. „W programie tegorocznych Dni Teatru w Tarnobrzegu znalazło się także słuchowisko” - dodaje.
Jako pierwsza zostanie pokazana komedia „Zbrodnie serca” w reżyserii Anety Adamskiej-Szukały, na który zaprosi widzów Teatr Pozytywka z Rzeszowa. Spektakl miał swoją premierę na początku marca.
Jak podaje Domka, Teatr Pozytywka tworzą młodzież i osoby dorosłe, „które odkrywają świat sztuki aktorskiej” pod okiem Anety Adamskiej-Szukały podczas kursu teatralnego realizowanego w Teatrze Przedmieście w Rzeszowie.
„19 marca w TDK zobaczymy efekty kilkumiesięcznej pracy tej grupy. Zbrodnie serca wg dramatu Beth Henley to kobieca komedia, która w lekki sposób opowiada o bardzo ważnych sprawach: miłości, więzach krwi, wolności i prawie do szczęścia” – przybliża spektakl Domka.
Jako następny w ramach Dni Teatru tarnobrzeska widownia będzie miała okazję zobaczyć spektakl „Poseł czy kominiarz” według scenariusza autorstwa Wilhelma Roarta (Józefa Rappaporta), który pokaże Teatr Czwartek z Tarnobrzega.
Jak zdradza Domka, grupa pracuje już nad kolejnym przedstawieniem, ale na życzenie widzów powróci do tego spektaklu, który miał swoją premierę w październiku 2021 r.
„Jest to komedia obyczajowa, której akcja rozgrywa się w niewielkim miasteczku. Widzowie poznają jego mieszkańców, ich relacje, rozterki oraz plusy i minusy mieszkania w małej miejscowości. Będzie trochę zabawnych pomyłek, nie zabraknie wątku miłosnego” – opowiada Domka.
Natomiast tuż po spektaklu TDK zaprosi dzieci i dorosłych do teatru wyobraźni - na antenie tarnobrzeskiego Radia Leliwa odbędzie się emisja słuchowiska „Baśń o tym, jak Staś Jachowicz po Czar-ziele wyruszył i co z tego wynikło”. Spektakl powstał pod koniec minionego roku w ramach III Festiwalu Baśniowy Świat Stanisława Jachowicza i prezentowany był jedynie w internecie, a teraz odbędzie się jego premiera w eterze. Występują w nim mieszkańcy Tarnobrzega.
Na finał Dni Teatru w TDK pokazany zostanie przejmujący spektakl Teatru Dramatycznego SCK z Sandomierza „Imperium za mgłą” w reżyserii i według scenariusza Kamili Kremiec-Panek.
Jak wyjaśnia autorka, jest to pełen emocji i wstrząsający spektakl, stworzony na podstawie prawdziwych wspomnień, biografii i listów. Opowiada o ośmiu kobietach, które wbrew sobie stały się mieszkankami piekła stworzonego przez ludzi – obozu koncentracyjnego.
„Poprzez spektakl zadajemy pytania: kiedy tak naprawdę kończy się wojna? Czy rzeczywiście jest to moment ogłoszenia pokoju? Co pozwala przetrwać w sytuacji pozornie nie do przeżycia? I czy możliwe jest pogodzenie się z trudną przeszłością. Jak mocne piętno wywiera” – mówi cytowana przez Domkę Kamila Kremiec-Panek.
Spektakl jest przeznaczony dla widzów od 15. roku życia.
Wstęp na wszystkie spektakle za okazaniem bezpłatnych wejściówek, które do odbioru będą w Tarnobrzeskim Domu Kultury. Możliwe są także rezerwacje grupowe. Więcej informacji o spektaklach można znaleźć na stronie www.tdk.tarnobrzeg.pl.
Domka zapowiedziała też, że jak co roku, Dniom Teatru towarzyszyć będzie konkurs recytatorski „Dziecięce Interpretacje”, który w tym roku odbędzie się już po raz 21.
Obecnie trwa przyjmowanie zgłoszeń, eliminacje przewidziano na 30 i 31 marca, a finał odbędzie się 15 kwietnia. Na stronie TDK można znaleźć regulamin i kartę zgłoszenia.
Dni Teatru w Tarnobrzegu odbywać się będą pod honorowym patronatem prezydenta miasta.