EN

23.10.2020, 15:11 Wersja do druku

Szczecin. Przesłanie na Światowy Dzień Opery

Już w niedzielę 25 października po raz drugi obchodzimy Światowy Dzień Opery (World Opera Day).

World Opera Day powstał w ubiegłym roku z inicjatywy przedstawicieli oper z całego świata. Ideą święta jest pokazanie wielkiego świata opery, gatunku liczącego ponad czterysta lat, teatru operowego, łączącego wszelkie sztuki w jednym miejscu, pełnego magii…

Z tej okazji przesłanie Jacka Jekiela, dyrektora Opery na Zamku w Szczecinie, wiceprezesa Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów :

fot. mat. teatru

„W tak dramatycznym momencie przesłanie na Światowy Dzień Opery powinno być „dramatyczne” w sensie teatralnym. Uważam jednak, że teraz, gdy świat stanął na głowie, najbardziej fortunnie jest życzyć wszystkim ogromnej odporności, żeby to wszystko wytrzymać: ten zalew tragicznych informacji, ale i po prostu głupich… Żeby się nie poddać. Sztuka nie może skapitulować, musimy przejść przez nasze Morze Czerwone bez strat, a wręcz przeciwnie – wzmocnieni. Nikt z nas nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji tego, co może być dalej i zapewne dlatego popadamy w skrajne emocje. Ale musimy robić swoje i tak, jak orkiestra na Titaniku, grać dotąd, do kiedy będziemy mogli, dotąd, dokąd ktoś będzie chciał nas słuchać i oglądać. Bo taki wybraliśmy zawód, w którym muzyka, śpiew, taniec są dla nas czymś, bez czego nie umiemy i nie chcemy żyć. Nasz świat wbrew wszystkiemu, co obecnie się dzieje, jest kolorowy i piękny, i oby taki był zawsze – czego Państwu i sobie na ten trudny, pandemiczny czas życzę”. 

Jacek Jekiel

Dyrektor Opery na Zamku w Szczecinie, wiceprezes Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów

Źródło:

Materiał własny