EN
15.02.2023, 13:03 Wersja do druku

Szczecin. Polska prapremiera dramatu Thomasa Bernharda „Pozory mylą” - w sobotę

Teatr Piwnica przy Krypcie, działający na Zamku Książąt Pomorskich, zaprasza na premierę spektaklu Thomasa Bernharda "Pozory mylą". Będzie to polska prapremiera.

Dramat Thomasa Bernharda to fascynująca i jednocześnie przerażająca opowieść o starzeniu się, dziwaczeniu i zagubieniu, nie pozbawiona jednak swoistych akcentów humorystycznych.

- „Pozory mylą” to dramat wyjątkowy w dorobku Thomasa Bernharda, inny, bardziej czuły. Skupiony na relacjach dwóch braci, którzy pod koniec życia szukają się z powrotem, próbują odbudować relacje – mówi reżyser Tomasz Kaczorowski. – Ale to także opowieść o sztuce i uprawiających ją, o konflikcie, która ze sztuk jest ważniejsza. Także o tym, po co jest teatr. Traktuję ten spektakl jako przestrogę, by nie znaleźć się w takiej sytuacji jak nasi bohaterowie. Jako artysta, który jeździ od miasta do miasta, tracę wiele czasu, który mógłbym przeznaczyć dla rodziny. Przy tekstach Bernhardta myślimy przede wszystkim o kontekście społeczno-politycznym powojennej Austrii. W tym spektaklu mamy do czynienia z relacją osobistą.

Karol (niegdyś słynny artysta cyrkowy) i Robert (marzący o powrocie na scenę aktor) łączy miłość do jednej kobiety i wspólny temat – sztuka. Choć obaj bracia nienawidzą tego rytuału, to jednak w każdy wtorek spotykają się u Karola, a w każdy czwartek u Roberta, by wypominać sobie swoje dawne, prawdziwe i wyimaginowane winy.

- Nie zakochałem się w tym tekście od razu, bo czytając go po raz pierwszy zobaczyłem w nim tylko gorzkie rozliczenia - mówi Przemysław Walich, aktor. - Z Tomkiem Kaczorowskim pracowałem już trzy razy i on mnie przekonał, że w tym przedstawieniu będzie chciał się skupić na tym, co dobre w relacjach z bohaterami.

Thomas Bernhard, autor sztuki, był wybitnym austriackim pisarzem, jednym z najważniejszych twórców literatury niemieckojęzycznej w XX w. Jego dzieła, mimo licznych przekładów na język polski, rzadko goszczą na deskach teatrów. Barierą jest trudność w dostępie do licencji, wynikająca z testamentu pisarza. W Polsce twórczość Bernharda stała się znana głównie dzięki znakomitym spektaklom Krystiana Lupy. Dramat „Pozory mylą” w Teatrze Piwnica przy Krypcie ma swoją polską prapremierę.

Tytuł oryginalny

"Pozory mylą" - premiera teatralna na Zamku już w tę sobotę

Źródło:

Głos Szczeciński
Link do źródła

Autor:

Małgorzata Klimczak

Data publikacji oryginału:

13.02.2023