EN

6.06.2023, 13:03 Wersja do druku

Szczecin. Ostatni w tym sezonie pokaz „Niecierpków” w Kanie

Już w tę niedzielę zapraszamy do Teatru Kana na ostatnie w tym sezonie granie „Niecierpków” autorstwa Bibianny Chimiak.

fot. Michał Wojtarowicz / mat. teatru

To dogłębne studium samotności. Bibianna Chimiak (...) zabiera nas w czarną otchłań, którą każdy z nas w sobie nosi, ale nie każdy ma odwagę tam zaglądać.

Małgorzata Klimczak - Dziennik Teatralny Szczecin

Czułam się jak w teatrze w dzieciństwie i zarazem jak w galerii sztuki. Magiczna godzina w Kanie.
Inga Iwasiów

Spektakl opowiada o kondycji psychicznej człowieka i granicach wytrzymałości ludzkiej natury, o mierzeniu się ze skrajnymi sytuacjami stawianymi przez rzeczywistość. Podejmowane w przedstawieniu obszary tematyczne to poczucie samotności, zjawisko tak zwanej „złośliwości rzeczy martwych”, podłość i głupota w zachowaniach i kontaktach międzyludzkich, wszelakie frustracje i stany, w tym różnego rodzaju zaburzenia, o podłożu psychologicznym.

Data pokazu:
11.06.23 / niedziela / 17:00 / Teatr Kana

Bilety na wydarzenia dostępne są na stronie internetowej www.kana.art.pl

***
„Niecierpki”
autorstwa Bibianny Chimiak

Spektakl opowiada o kondycji psychicznej człowieka i granicach wytrzymałości ludzkiej natury, o mierzeniu się ze skrajnymi sytuacjami stawianymi przez rzeczywistość. Podejmowane w przedstawieniu obszary tematyczne to poczucie samotności, zjawisko tak zwanej „złośliwości rzeczy martwych”, podłość i głupota w zachowaniach i kontaktach międzyludzkich, wszelakie frustracje i stany, w tym różnego rodzaju zaburzenia, o podłożu psychologicznym. 

Tytułowe Niecierpki to rośliny, których nazwa w wielu językach związana jest z niecierpliwością lub nietolerancją dotyku (np. gatunek Impatiens noli-tangere od łac. noli me tangere – „nie dotykaj mnie"). Historie w spektaklu charakteryzują się podobną „niecierpliwością”, nagromadzoną podskórnie do granic wytrzymałości - wystarczy jeden impuls, by dotrzeć do punktu krytycznego. Spektakl zbudowany na subtelnościach, drobnych gestach, mrocznej, ale i pełnej czułości atmosferze, ze sporą dawką czarnego humoru i odrobiną dreszczyku.
 
(...) precyzyjne i delikatne, wysmakowane i poetyckie, ale też śmieszne i budzące dreszczyk, to smutna magia na uniwersalne, a przy tym współczesne tematy.
(AD Liskowacki – Kurier Szczecinski)

To dogłębne studium samotności. To krzyk rozpaczy osoby samotnej, chociaż w spektaklu nie pada prawie żadne słowo. I właśnie dlatego jest to krzyk bardziej drastyczny, bo niemy. Bibianna Chimiak w swojej roli, wykorzystując minimalistyczne środki, zabiera nas w czarną otchłań, którą każdy z nas w sobie nosi, ale nie każdy ma odwagę tam zagląda. 
(Małgorzata Klimczak Dziennik Teatralny Szczecin)

Czułam się jak w teatrze w dzieciństwie i zarazem jak w galerii sztuki. Magiczna godzina w Kanie.
(Inga Iwasiów)


„Niecierpki"

scenariusz, reżyseria i wykonanie: Bibianna Chimiak
współpraca reżysersko-dramaturgiczna: Jiri Zeman
scenografia: Arek Piętak przy współpracy z Maciejem Osmyckim
opracowanie muzyczne: Bibianna Chimiak
video: Radek Nagay
ze specjalnym udziałem Jiri Zemana i Piotra Motasa

kierownik produkcji: Piotr Motas
plakat: Kaja Renkas
zdjęcia: Michał Wojtarowicz
technika: Krzysztof Nowak
realizacja: Teatr Kana
premiera: 10-11 grudnia 2022
czas trwania: 60 min.

Źródło:

Materiał nadesłany