EN

12.06.2024, 17:02 Wersja do druku

Szczebrzeszyn. Julian Przyboś patronem 10. Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Julian Przyboś będzie patronem 10. Festiwalu Stolica Języka Polskiego, który zaplanowano od 4 do 10 sierpnia w Szczebrzeszynie (Lubelskie). Tematem pasma językowego będzie zaś język sztuki. Wśród gości m.in. Agata Tuszyńska, Jakub Małecki, Marta Strzelecka.

fot. mat. organizatora

Inne aktualności

Podczas środowej konferencji prasowej w Szczebrzeszynie ogłoszono, że patronem jubileuszowej edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego będzie poeta, eseista i tłumacz Julian Przyboś, jeden z najwybitniejszych poetów Awangardy Krakowskiej.

„Celem głównym jest pokazanie poezji jednego człowieka i jej rozmaitości. Pokazanie, jak Przyboś się zmieniał, jak reagował na bardzo przecież dramatycznie zmieniające się warunki społeczne, ale także i na zmianę swojego wieku, swojej dojrzałości. Przyboś wieloraki, Przyboś niezamknięty w jednym schemacie, Przyboś żywy będzie naszym bohaterem” – podkreślił kurator pasma patrona, prof. Edward Balcerzan. Zapowiedział, że oprócz spotkań ze znawcami jego twórczości i krytykami literackimi, w Szczebrzeszynie obecne będą trzy córki poety.

Tematem wiodącym pasma językowego będzie zaś język sztuki. Eksperci będą rozmawiać o języku m.in. w architekturze, malarstwie, teatrze, filmie, fotografii.

Gośćmi tegorocznej edycji festiwalu będą m.in. Agata Tuszyńska, Jakub Małecki, Jarosław Mikołajewski, Marta Strzelecka, Łukasz Łuczaj.

Pomysłodawca i dyrektor festiwalu Piotr Duda odniósł się do 10-lecia wydarzenia. „Ten festiwal miał być miejscem, gdzie jak najwięcej ludzi mogłoby zanurzyć się w poezji, w literaturze, w sztuce. I to nam się udało (…) Chciałbym, żeby festiwal w Szczebrzeszynie instytucjonalizował się w takim dobrym sensie; żebyśmy stali się miejscem, gdzie powstają inspirujące projekty, które potem realizowane są w skali roku, nie tylko w Szczebrzeszynie, ale i w Polsce” – wyraził nadzieję.

Dla młodych czytelników przygotowano tradycyjnie Małą Stolicę Języka Polskiego, w której programie są spotkania, spektakle, koncerty i warsztaty dla dzieci i rodziców. Organizatorzy zaplanowali również koncerty m.in. Stanisława Soyki, Anny Marii Jopek i Roberta Kubiszyna, Magdy Umer i Kabaretu Mumio. Widzowie będą mogli zobaczyć również monodram Grażyny Barszczewskiej na podstawie powieści „Ostatnie rozdanie” Wiesława Myśliwskiego w reż. Magdy Umer.

10. Festiwal Stolica Języka Polskiego odbędzie się w dniach 4-10 sierpnia. Pierwszy dzień festiwalu tradycyjnie zaplanowano w Zamościu, kolejne już nad rzeką Wieprz w Szczebrzeszynie.

Źródło:

PAP