EN

14.09.2022, 09:04 Wersja do druku

Świętokrzyskie. Upamiętnili znanego aktora. Muralem i tablicą pamiątkową na fundamencie jego dawnego domu pod Kielcami

Inne aktualności

Mural z wizerunkiem Ryszarda Kotysa, aktora znanego m.in. z serialu „Świat według Kiepskich”, odsłonięto w jego rodzinnym Mniowie. W miejscu, gdzie kiedyś znajdował się dom i podwórko aktora, zaprezentowano tablicę pamiątkową. Pisze Grzegorz Walczak w „Gazecie Wyborczej - Kielce”.

Stworzony przez kieleckiego grafficiarza Igora Kowalczyka mural przy ul. Głębokiej w Mniowie ma szerokość 20 m. Widać na nim zamyślonego aktora oraz jego dawny dom, który ponoć jak żywo przypomina wyburzony już budynek. Brakuje jeszcze hasła, na które gmina chce ogłosić konkurs i które ma zostać wkomponowane w mural.

Tablica pamiątkowa stanęła na kamieniu, który niegdyś stanowił fundament pod rodzinny dom Ryszarda Kotysa.

Jak poinformował Urząd Gminy w Mniowie, pomysłodawcami i sponsorami takiego upamiętnienia znanego aktora są państwo Beata i Sebastian Parkitowie, którzy są właścicielami działki, na której niegdyś mieścił się dom artysty. Obecnie w tym miejscu znajduje się sklep Lewiatan. – Bardzo chcieliśmy w jakiś sposób uczcić pamięć o zmarłym aktorze – opowiadają. – Podczas tworzenia muralu starsi ludzie zatrzymywali się i komentowali, że dom wygląda jak na żywo, że dokładnie tak zapamiętali to miejsce – mówi Beata Parkita.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Upamiętnili znanego aktora. Muralem i tablicą pamiątkową na fundamencie jego dawnego domu pod Kielcami

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Kielce” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Grzegorz Walczak

Data publikacji oryginału:

13.09.2022