EN
29.03.2022, 15:54 Wersja do druku

Sosnowiec. Premiera „Poskromienia złośnicy” na jubileusz Teatru Zagłębia

Premiera "Poskromienia złośnicy" Williama Shakespeare’a w reżyserii Jacka Jabrzyka odbędzie się 1 kwietnia w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu (Śląskie). To pierwsze duże wydarzenie jubileuszowego roku w Teatrze Zagłębia, który obchodzi swoje 125-lecie.

fot. mat. teatru

"William Shakespeare był oczywistym wyborem, gdy myślałem o spektaklu jubileuszowym. Przede wszystkim dlatego, że jest autorem metateatralnym, który zawsze, pisząc o czymkolwiek, pisze o teatrze – jego kondycji, jaki jest i jaki być powinien" – powiedział we wtorek reżyser spektaklu oraz wicedyrektor sosnowieckiego teatru Jacek Jabrzyk.

"Spektaklem przygotowanym z okazji jubileuszu chcemy poruszyć ważny temat. W +Poskromieniu złośnicy+ podejmujemy kwestie przemocowego, patriarchalnego społeczeństwa i pytamy o warunki wyzwolenia kobiet z pułapki patriarchatu" – dodał.

Jego zdaniem ten klasyczny tekst pod komediowym sztafażem skrywa opowieść o manipulacji i zawłaszczeniu prawa do decydowania o sobie. Nie stroniąc od komediowych tropów, twórcy przyglądają się trwającym poszukiwaniom nowego wzorca męskości oraz nieaktualnym narracjom, wciąż organizującym sposób myślenia części społeczeństwa.

Na scenie będzie można zobaczyć całą męską obsadę Teatru Zagłębia. Popremierowe pokazy "Poskromienia złośnicy" są zaplanowane na maj i czerwiec.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Gumułka